چهار شنبه 9 مهر ماه 1399  -  Wednesday, September 30, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 14 تير ماه 1395 ساعت 9:25

با دستور حجتی اجرا می‌شود/

ممنوعیت واردات و ترخیص ۴ ماهه برنج

کشاورزی> در شرایطی که حدود دو هفته به فصل برداشت برنج باقی مانده است، معاون شرکت بازرگانی دولتی از ممنوعیت واردات و ترخیص چهار ماهه برنج از مرداد امسال به دستور وزیر کشاورزی خبر داد.

حسن عباسی معروفان اظهار کرد: از آنجاکه اقتصاد چهار - پنج استان کشور با برنج گره خورده و این محصول به ویژه در استان‌های شمالی تامین کننده رفاه خانوده‌هاست، وزارت جهاد کشاورزی سال‌هاست که در فصل برداشت محصول واردات برنج را ممنوع اعلام می‌کند تا کشاورزان بتوانند در بازار آرام‌تر و با ثبات‌تری حاصل دسترنج‌شان‌ را برای گذران زندگی‌ بفروشند.

وی با بیان اینکه پیش‌می‌شود تولید امسال برنج به حدود ۲.۴ میلیون تن افزایش یابد، افزود: امسال با دستور وزیر جهاد کشاورزی و مکاتبات صورت گرفته با گمرکات کشور، هیچ محموله‌ برنجی از اواخر تیر تا آذر امسال وارد کشور نمی‌شود و در صورت واردات ناشی از ثبت سفارش‌های قبلی نیز از گمرک ترخیص نخواهد شد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در بازار برنج وجود ندارد، اظهار کرد: نیاز حدود سه میلیون تنی برنج از تولید داخلی و واردات تامین می‌شود و هیچ نگرانی بابت ممنوعیت واردات این محصول وجود ندارد چرا که این ابلاغیه هر ساله در راستای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی صورت می‌گیرد.

معروفان، میزان واردات برنج از سوی شرکت بازرگانی دولتی طی بهار امسال را حدود ۱۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: طی سه ماهه ابتدایی امسال و در واقع از آذر ماه سال گذشته با آزاد شدن واردات برنج، به اندازه کافی واردات صورت گرفت و پس از اتمام ممنوعیت چهار ماهه مجددا واردات برنج توسط بخش‌های خصوصی و دولت از سر گرفته می‌شود، گرچه اگر اضطراری در بازار برنج به وجود آید ممکن است با نظر وزارت جهاد کشاورزی بخش اندکی برنج وارد شود اما در حالت کلی هیچ محموله‌ وارداتی برنج طی این چهار ماه به بازار ایران راه پیدا نمی‌کند.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh1
nazgol
pegah4
شیرین عسل1
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تیتر20
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
vioni
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران