سه شنبه 12 فروردين ماه 1399  -  Tuesday, March 31, 2020
eco 1pegah
بازار
1
چهار شنبه 19 فروردين ماه 1394 ساعت 15:50

کاهش فروش روغن سویای هند در پی خرید کمتر ایران

صادرات روغن سویای هند به دلیل قیمت بالای کنجاله سویا که تقاضای خریداران آسیایی را کاهش داد، 44.3 درصد در سال مالی 2015-2014 کاهش یافت که سومین کاهش سال متوالی بود.

به گزارش ایسنا، آمار انجمن تولیدکنندگان عصاره هند نشان داد صادرات کنجاله سویا از سوی این کشور در سال مالی منتهی به 31 مارس، حدود سه چهارم کاهش یافت و در عمده کاهش فروش روغن سویا سهیم شد.

مقامات این صنعت در ژانویه هشدار داده بودند میزان صادرات پس از تسهیل تحریم‌های ایران که به این کشور امکان داده از تامین کنندگان آمریکای لاتین نیازش را با قیمت کمتری تامین کند، ممکن است به حدود 800 هزار تن کاهش پیدا کند که پایین‌ترین سطح در 26 سال گذشته خواهد بود.

بی وی مهتا، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان عصاره هند اظهار کرد: فروش روغن سویا به ژاپن، ایران، اندونزی، تایوان و ویتنام به دلیل عرضه ارزان‌تر از مبداهای صادراتی دیگر مانند چین و آرژانتین کاهش یافت.

انتظار می‌رود فروش کمتر کنجاله هندی ممکن است از معاملات کنجاله شیکاگو که امسال تقریبا هفت درصد نزول کرده است، پشتیبانی کند و از سوی دیگر تقاضای داخلی ضعیف ممکن است رشد قیمت‌های داخلی سویا را محدود کند.

دانه روغنی سویا برای تولید روغن خوراکی و علوفه دامی آسیاب می‌شود.

در حال حاضر قیمت هر تن کنجاله سویای هندی برای تحویل در عرشه 530 دلار است در حالیکه محصول برزیل و آرژانتین 40 تا 50 دلار ارزان‌تر است.

سال گذشته ایران، فرانسه و میانمار بزرگترین بازارهای فروش کنجاله سویای هندی بودند.

هند با سود بردن از محدودیت تجارت به دلار که به دلیل تشدید تحریم‌های غربی برای ایران پیش آمد، انحصاری را در تجارت کنجاله با ایران ایجاد کرده و قیمت‌های بالاتری را طلب می‌کرد.

این کشور با استفاده از مکانیسم پرداخت به روپیه، بدهی نفتی خود به ایران را به روپیه پرداخت می‌کرد و ایران از این پول برای خرید کالاهایی مانند کنجاله از هند استفاده می‌کرد اما پس از توافق هسته ای مقدماتی که نوامبر سال 2013 میان ایران و کشورهای غربی امضا شد، شماری از تحریم‌های تجاری علیه ایران به تعلیق درآمد و انحصار فروش کنجاله هند به ایران شکسته شد.

بر اساس گزارش رویترز، برخلاف فروش کنجاله سویا، صادرات کنجاله کلزای هند در سال مالی 2015-2016 با خرید بزرگ از سوی کره جنوبی و تایلند که ممنوعیت چین برای واردات هندی را جبران کرد، به میزان 16.5 درصد رشد کرد و به 1.1 میلیون تن رسید.

چین که دومین مشتری بزرگ کنجاله کلزای هند بود، واردات از این کشور را در سال 2012 پس از کشف یک ماده شیمیایی خطرناک در محموله‌های وارداتی ممنوع کرد.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
goncheh1
پگاه
زرفروکتوز1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
آب معدنی واتا
زر ماکارون
vioni
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی پارس استا
آیدین
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
گروه صنعتی نان سحر