سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
peminapegahچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 23 شهريور ماه 1400 ساعت 11:15

افزایش شدید قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی/ دولت برنامه کاهش وابستگی را تدوین کند

کشاورزی> افزایش شدید قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی و وابستگی شدید کشور به این محصولات زنگ هشداری است تا دولت سیزدهم کاهش وابستگی این محصولات را برای سال آینده برنامه ریزی کند.

قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی روند افزایشی خود را از یکسال گذشته ادامه می دهد و در این میان شیوع ویروس کرونا هم به روند افزایشی قیمت افزوده است.

محصولات اساسی نظیر گندم که قوت مردم به حساب می آید و خوراک دام نظیر ذرت، کنجاله سویا و جو که 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی را تشکیل می دهد به عنوان مهمترین کالاهای اساسی و استراتژیک به حساب می آید.

سالهاست که کشورها با توجه به اهمیت محصولات اساسی در تامین امنیت غذایی کشورها، الگوی کشت خود را به سمت کشت این گونه محصولات سوق داده اند و پس از شیوع ویروس کرونا در نزدیک به دوسال گذشته اهمیت این گونه محصولات دو چندان شده و صادرات این محصولات هم محدودتر شده و به این دلیل روند افزایشی قیمت ها تشدید شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ امروز نیز قیمت انواع محصولات اساسی مانند گندم، خوراک دام و دانه های روغنی در بازارهای جهانی افزایش یافت به طوری که هر بوشل گندم با 5 دلار افزایش به قیمت 692 دلار معامله شد، قیمت ذرت هم با رشد 2 دلاری هر بوشل به قیمت 515.25 دلار به فروش رفت.

قیمت انواع دانه های روغنی که از کنجاله آن برای خوراک دام استفاده می شود 4.75 دلار رشد قیمت داشت.

ایران اگرچه خودکفایی گندم را در سالهای گذشته در کارنامه خود دارد اما امسال بیش از 5 میلیون تن باید گندم وارد کند چرا که کل خرید تضمینی امسال از 4.5 میلیون تن فراتر نرفته است.

بنا به اعلام بنیاد گندمکاران کم بودن نرخ خرید تضمینی  گندم در سال گذشته و نیز خشکسالی مهمترین عامل کاهش تولید گندم در سال جاری است.

در خوراک دام نظیر ذرت، کنجاله و جو در مجموع ایران بیش از 70 درصد نیاز خود را وارد می کند و برنامه های خود کفایی در سالهای گذشته برای تولید این محصول موفقیت آمیز نبوده است.

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh-98
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
فشذهشف2
taknan2
زرفروکتوز1
haraz1
لاکیدووو
mihan2
nazgol-98
پگاه-خامه
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
zar
tejarat talaie
ardineh
رستوران حاج محسن1
آرد سازی پوسان
آیدین
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
kandoj
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
حلبچی