سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
چاپ و بسته بندی2peminapegah
اخبار برگزیده
0
شنبه 23 مرداد ماه 1400 ساعت 11:27

بانک مرکزی برای ترخیص ۶.۵ میلیون تن کالای اساسی باید ٣.۵ میلیارد دلار تامین کند/ ترخیص ۵ میلیارد دلار کالای اساسی از ابتدای سال

معاون گمرک ایران اظهار داشت: به طور کلی با احتساب کالاهایی که تخلیه شده‌اند و برای آنها قبض انبار تهیه شده و کالاهایی که در حین تخلیه هستند و کالاهایی که در بنادر کشور بنادر موجود است، 6.1 میلیون تن کالای اساسی در کل بنادر موجود است که با احتساب کالاهای اساسی در گمرکات، میزان کالاهای اساسی به بالای 6.5 میلیون تن می‌رسد.

مهرداد ارونقی درباره آخرین وضعیت رسوب کالا در بنادر کشور اظهار داشت: در حال حاضر در بنادر کشور 4.6 میلیون تن موجود است و 19 فروند کشتی در حال تخلیه کالاهای اساسی هستند که اکثر این کالاها هنوز ارز ترجیحی دریافت می‌کنند. 445 هزار تن کالا در حال تخلیه است و همچنین  26 فروند کشتی هم در لنگرگاه پهلو گرفته‌اند که برخی از آنها مشکل اسنادی داردند، این کشتی‌ها یک میلیون و یکصد هزار تن کالاهای اساسی را در خود جای داده‌اند.

وی افزود: به طور کلی با احتساب کالاهایی که تخلیه شده‌اند و برای آنها قبض انبار تهیه شده و کالاهایی که در حین تخلیه هستند و کالاهایی که در بنادر کشور بنادر موجود است، 6.1 میلیون تن کالای اساسی در کل بنادر موجود است که با احتساب کالاهای اساسی در گمرکات، میزان کالاهای اساسی به بالای 6.5 میلیون تن می‌رسد. 

معاون گمرک ایران درباره تامین ارز کالاهای اساسی گفت: 5.2 میلیارد دلار از ابتدای سال تاکنون کالاهای اساسی ترخیص شده است و طبق آخرین گزارش‌ها، بانک مرکزی  برای جو ۶٠٩میلیون دلار، برای دانه‌های روغنی ٩٠٣ میلیارد دلار‌، برای ذرت یک میلیارد و ٣۴٠ میلیون دلار، برای روغن خام یک میلیارد و ٢۴٩ میلیون دلار ، برای کنجاله ۵٣١ میلیون دلار و برای گندم ٣۴٣ میلیون دلار تامین شده که مجموع آن به 5 میلیارد دلار می رسد.  

ارونقی تاکید کرد: در حالی که بانک مرکزی برای کالاهای اساسی 5 میلیارد دلار تامین ارز داشته اما گمرک 5.2 میلیارد دلار کالای اساسی ترخیص کرده بنابراین 200 میلیون دلار کالایی که ترخیص شده اضافه بر ارزی است که از سوی بانک مرکزی  تامین شده که مشمول ترخیص 90 درصدی بوده‌اند.  

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از  6.5 میلیون تن کالای اساسی که در بنادر و گمرکات موجود است، به چیزی حدود 3 تا 3.5 میلیارد دلار تامین ارز نیاز دارد که بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از ظرفیت اعتباری مجوز ترخیص کالا را صادر کند و ظرف موعد مقرر پس از ترخیص باید این ارز را تامین و تخصیص دهد .  

معاون گمرک ایران درباره مذاکرات برای تامین ارز برای این میزان کالای اساسی گفت: در ستاد هماهنگی اقتصادی دو مورد موضوع تعیین تکلیف شد اول اینکه  به تمام این ظرفیت ارز داده شود و اگر کسی می‌تواند کالاهای خود را به صورت اعتباری وارد کند، این اقدام را انجام دهد و بانک مرکزی باید این روند تسهیل کند. دوم اینکه کسانی که کالای خود را به صورت اعتباری خارج کردند نگرانی بابت تأمین ارز نداشته باشند، حتی اگر کالاهایشان از گروه یک به دو انتقال پیدا کرد. اگر این مورد عملیاتی شود صاحبان کالا با اطمینان بیشتری نسبت به ترخیص اقدام می کنند.

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
پگاه-خامه
زرفروکتوز1
mihan2
فشذهشف2
nazgol-98
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
taknan2
لاکیدووو
goncheh-98
haraz1
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
kandoj
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
zar
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی مسرور
رستوران حاج محسن1
آیدین
tejarat talaie
ardineh