سه شنبه 4 آبان ماه 1400  -  Tuesday, October 26, 2021
چاپ و بسته بندی2peminapegah
بورس
0
چهار شنبه 21 اسفند ماه 1398 ساعت 10:27

اولین و بزرگ‌ترین عرضه اولیه مجموعه بزرگ کشاورزی در بازار سرمایه

طی سال ۹۸ سازمان اقتصادی کوثر بیش از ۷۵ درصد پرتفوی خود را وارد بازار سرمایه کرده و هلدینگ کشاورزی کوثر نیز از روز چهارشنبه ۲۱ اسفند۹۸ وارد بورس خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، قائم‌مقام این سازمان و مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر امروز 20 اسفندماه 98 به تبیین و تشریح کار ویژه‌های اصلی این مجموعه اقتصادی پرداخته و ضرورت‌ها و فواید حضور، اقدامات و نقشه راه آتی این سازمان در بورس را تشریح کردند.

روز سه‌شنبه 21 اسفندماه 98 مالک رحمتی، قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر، جواد وکیلی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی این سازمان، عبدالامیر باروتکوب، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و محمدصادق واعظی معاون اقتصادی و امور بین‌الملل این شرکت در نشستی به‌صورت مجازی به تشریح روند عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر در بازار سرمایه پرداختند. رحمتی امروز و قبل از عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر از هلدینگ­های زیرمجموعه این سازمان گفت: حقیقتاً فردا سهام یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت کشاورزی کشور عرضه می‌شود و این تنها گروهی است که تمامی زنجیره‌های تولید و عرضه را یکجا دارد و امیدوار هستیم که در آینده نه‌چندان دور شاهد رشد این شرکت در بازار سرمایه نیز باشیم.

رحمتی: به پنج دلیل ما در آینده نزدیک اقتصادی قوی خواهیم داشت

رحمتی افزود: با توجه به التهابات موجود در بازار، همواره با چالش‌هایی اقتصادی مواجه بوده و مواجه هستیم. از مهم‌ترین این  چالش‌ها  می‌توان به وجود نقدینگی زیاد در جامعه اشاره کرد که باعث ایجاد تهدیداتی علیه کشور می‌شود و امروز باید این نقدینگی به سمت بازار سرمایه‌گذاری و به طبع آن تولید هدایت شود. از طرف دیگر در آینده‌ی نه‌چندان دور ما دارای اقتصاد قوی خواهیم بود آن هم  به پنج دلیل: دلیل اول اینکه سیاست آزمون‌وخطا دیگر وجود دارد و همه به سیاست اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند، دلیل دوم، کم بودن وابستگی بودجه کشور به نفت می‌باشد، تحریم‌ها دلیل دیگری بر این موضوع است و همچنین رویکرد دانش‌بنیان در اقتصاد کشور علی‌الخصوص حوزه ICT و کشاورزی با توجه به موقعیت کشور از دیگر دلایلی هستند که به  قوت اقتصاد ما در آینده نه‌چندان دور منجر خواهد شد.

رحمتی: صنعت کشاورزی تحریم پذیر نیست

مالک رحمتی، قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر نیز به‌عنوان نماینده سهامدار عمده با بیان اینکه تمرکز بر اقتصاد دانش‌بنیان در مجموعه کشاورزی کوثر ظرفیت‌های این مجموعه را دوچندان خواهد کرد، گفت: صنعت کشاورزی تحریم پذیر نیست و شرایط کنونی باعث خودکفایی در این صنعت شده است. این در حالی است که به دلیل کشش عرضه و تقاضا در صنعت کشاورزی ، بازدهی این صنعت همواره در حال افزایش است . وی در ادامه به ظرفیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر اشاره کرد و افزود: برندهای نام آشنایی ازجمله اجداد زربال در این هلدینگ فعال هستند که ارزش نهفته این شرکت را در کنار دارایی‌های دیگر این شرکت تشکیل می‌دهند؛ به‌عنوان نمونه این شرکت 270 هکتار زمین در احمدآباد مستوفی دارد که طرح تأسیس یک گلخانه با محوریت صادرات در این زمین در حال نهایی شدن است که می‌تواند ارزش‌افزوده مضاعفی را برای دارایی‌های "زکوثر" ایجاد کند.

ضرورت صرف فعل «شفافیت» و «مردمی کردن اقتصاد کشور»

قائم‌مقام و عضو هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر افزود: نیاز است اقداماتی برای حفظ بازار سرمایه شکل بگیرد که هم به مردم و هم به دولت بستگی دارد. وی ادامه داد: مردم حمایت‌های خود را با توجه به اقبال به این سمت را انجام داده‌اند که نمونه بارز آن حضور مؤثر و همراهی با عرضه اولی‌ها می‌باشد. از طرف دیگر دولت نیز باید از بازار سرمایه حمایت کند. خوشبختانه سیاست‌های بانک مرکزی در راستای حمایت از بازار سرمایه به‌خوبی پیش می‌رود و همچنین نیاز است وزارت اقتصاد به‌عنوان رأس هرم همراهی‌های لازم را انجام دهد. بخش خصوصی و نهادهای عمومی هم باید وظایفشان را انجام دهند که نمونه آن حضور سازمان‌هایی نظیر سازمان اقتصادی کوثر در عرصه مردمی کردن اقتصاد و صرف فعل شفافیت است و به همین منظور ما تا به امروز بیش از 75 درصد پرتفوی سازمان را در بورس عرضه کرده‌ایم.

افزایش بیش از 100 درصدی سود هلدینگ کشاورزی کوثر

رحمتی تأکید کرد: سازمان اقتصادی کوثر مدعی شفافیت خود هست و توصیه به شفافیت و کارِ کارشناسی و علمی دارد و معتقدیم که سال 98  و 99 سال‌های صنعت کشاورزی بوده و خواهد بود و همچنین سازمان تأکید دارد که موفقیت‌ها با کار مردم و با حضور مردم شکل خواهد گرفت.

قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر اضافه کرد: سود گروه کشاورزی نسبت به سال‌های قبل نزدیک به 100 درصد افزایش پیدا کرده و به بیش از ارقام پیش‌بینی‌شده در بودجه رسیده است. با توجه به جدول روند سود و زیانی و روند ترازنامه‌ای صورت‌های مالی تلفیقی ارائه شده این هلدینگ در سایت کدال و سایت هلدینگ، سود خالص این هلدینگ از 226 میلیارد ریال در سال 1387 با حدود 6400 درصد رشد به مبلغ 1439 میلیارد ریال در سال 1397 ریال است. افزایش ظرفیت‌ها و تکمیل پروژه‌های شرکت‌های زیرمجموعه از دلایل عمده افزایش سودآوری بوده است. وی در پایان توصیه  کرد که  مردم نگاه راهبردی داشته باشند و صبر پیشه کنند چراکه سازمان نیز نگاه بلندمدت در بازار سرمایه دارد.

عبدالامیر باروتکوب مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر به معرفی این مجموعه پرداخت و افزود: با توجه به سهم متفاوت شرکت‌ها در سودآوری هلدینگ، می‌تواند شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ کشاورزی کوثر را به چهار دسته زیر دسته‌بندی کرد:

1)   شرکت‌هایی که به بلوغ کامل و نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده‌اند.

2)   شرکت‌هایی که در پنج سال اخیر تأسیس شده‌اند.

3)   شرکت‌هایی که در سال 1397 در مرحله تأسیس و اساساً شرکت‌های قبل از مرحله بهره‌برداری و پروژه محور هستند.

4)   شرکت‌هایی که نقش پشتیبان گروه را دارند که به توضیح هر یک از آن‌ها به شرح زیر پرداخته می‌شود.

1.   شرکت‌های بالغ

شرکت‌های بالغ و شرکت‌هایی که به نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده‌اند بیشترین سهم از سودآوری هلدینگ را به خود اختصاص می‌دهند. این شرکت‌ها عبارت‌اند از شرکت‌های مرغ اجداد زربال ، ماهان، مرغک، کشت و صنعت شریف آباد، دیزباد و اشراق.

2.   شرکت‌های جدید التاسیس

شرکت آبزی اکسیر کوثر در حوزه فعالیت آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس در سنوات اخیر تشکیل شده است. به نظر می‌رسد با اتمام پروژه‌های سرمایه‌گذاری در این شرکت، جریان درآمدی و وضعیت سودآوری آن بهبود یابد.

شرکت اجداد سپیدان کوثر در حوزه فعالیت دام سبک در سال 1397 تشکیل و به‌سرعت به سمت تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای خود گام برداشته و هم‌زمان با توسعه فرآیندها، عملیات آن نیز از سودآوری مناسبی برخوردار بوده است و در سال 1398 با حدود 60 میلیارد ریال سود خالص از وضعیت خوبی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود در سنوات آتی، این شرکت به یکی از منابع اصلی سودآوری هلدینگ کشاورزی کوثر تبدیل شود. 

3.   شرکت‌های پروژه محور قبل از بهره‌برداری

شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر که از ادغام شرکت‌های پیشگامان ایلام و پیشگامان کرمانشاه ایجاد گردیده است و در حوزه فعالیت گلخانه مشغول به احداث گلخانه‌های هیدروپونیک در استان‌های مختلف می‌باشند و اساساً بهره‌برداری از پروژه‌های این شرکت در سال 1399 و بعد از آن امکان‌پذیر است. با در نظر گرفتن نیاز کشور به توسعه گلخانه‌ها به علت محدودیت منابع آبی، ‌این شرکت از آینده رو به رشدی برخوردار است.

4.   شرکت‌های پشتیبان

شرکت‌های شیمی دارو کوثر، خوراک دام پارس و توسعه مکانیزاسیون کوثر که در کسب‌وکار اصلی هلدینگ قرار ندارند و به‌منظور تکمیل فعالیت سایر شرکت‌ها نقش حمایت‌کننده و پشتیبانی دیگر شرکت‌های این هلدینگ را بر عهده دارند.

باروتکوب ادامه داد: با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر گرفتن توان شرکت‌های بالغ این هلدینگ مبنی بر تداوم روند سودآوری جاری و پتانسیل شرکت‌های نوپا و شرکت پروژه‌ها در امکان افزایش تولید و سودآوری هلدینگ کشاورزی کوثر، و همچنین در نظر گرفتن اثر تکمیل زنجیره‌های ارزش در این هلدینگ پس از در مدار قرار گرفتن تمام شرکت‌ها، پیش‌بینی می‌شود با کاهش قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی و همچنین افزایش مقدار فروش، حاشیه سود تلفیقی این هلدینگ در سنوات آتی از چشم‌انداز بسیار مناسبی برخوردار باشد.

شاخص‌های ترازنامه‌ای هلدینگ کشاورزی کوثر

باروتکوب در ادامه به ترازنامه‌های دارایی این هلدینگ اشاره کرد و افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد جمع دارایی‌های این هلدینگ از مبلغ 1737 میلیارد ریال در سال 1387 با 600 درصد رشد به مبلغ 10497 میلیارد در سال 1397 رسیده است.  همچنین میزان مطالبات عملیاتی و جاری در سطح شرکت‌های این هلدینگ در مقایسه با میزان فروش معادل 10 درصد در سال 1397 بوده که از وضعیت مناسبی برخوردار می‌باشد. در بررسی آیتم بدهی‌ها، میزان بدهی‌ها در سطح تلفیق در وضعیت مناسبی قرار دارد. این بدهی‌ها عمدتاً ناشی از بدهی به سهامداران عمده بوده که از ریسک پایینی برخوردار است و با توجه به سیاست افزایش سرمایه از محل مطالبات، این شاخص‌های مالی در سنوات آتی بهبود خواهند یافت.

همچنین با توجه به نوع کسب‌وکار هلدینگ کشاورزی کوثر، می‌توان گفت که ظرفیت ایجادشده جهت استفاده از تسهیلات بانکی در سطح شرکت‌ها، با نرخ‌های مناسب و عمدتاً از محل صندوق توسعه ملی و پایین بودن میزان بدهی‌های بانکی در سطح گروه، از مزیت‌های ساختار مالی این هلدینگ محسوب می‌شود.  این در حالی است که امکان رشد بسیار قابل‌توجه در سطح دارایی‌های هلدینگ در صورت استفاده از تجدید ارزیابی دارایی‌ها و انتقال آن به افزایش سرمایه شرکت‌های فرعی وجود دارد که خبر خوبی برای سهامداران آن خواهد بود. 

باروتکوب در پایان خاطرنشان کرد: درمجموع با توجه به بررسی‌های فوق و عملکرد سال‌های اخیر هلدینگ کشاورزی کوثر می‌توان انتظار داشت این هلدینگ از رشد خوبی در بازار سرمایه برخوردار شود و با اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام آن، فروش و سودآوری این هلدینگ با افزایش قابل‌توجهی مواجه شود. لذا با توجه به آنچه گفته شد سهام هلدینگ کشاورزی کوثر در بازار سرمایه بسیار ارزشمند خواهد بود و از چشم‌انداز مطلوبی برخوردار است.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
پگاه-خامه
mihan2
فشذهشف2
nazgol-98
لاکیدووو
زرفروکتوز1
goncheh-98
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
taknan2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
آیدین
kandoj
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
حلبچی
zar
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
tejarat talaie
آب معدنی واتا
رستوران حاج محسن1
ardineh
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
گروه صنعتی پارس استا