شنبه 2 آذر ماه 1398  -  Saturday, November 23, 2019
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
شنبه 18 اسفند ماه 1397 ساعت 12:44

پروتکل بهداشتی ایران و اروپا برای واردات گوشت/به ترکیه و استرالیا دامپزشک اعزام نمی‌شود

مواد غذایی> معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: پروتکل بهداشتی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا،‌نیوزیلند،‌استرالیا و ترکیه داریم و برای واردات گوشت از این کشورها نیاز به اعزام دامپزشک نیست بلکه به اجرای موارد پروتکل بهداشتی نظارت می‌کنیم.

علی صفر ماکنعلی اعلام کرد: روش نظارت بر سلامت و بهداشتی بودن دام‌ها و گوشت‌های وارداتی در کشورهایی که از آنها واردات گوشت داریم تغییر یافته است و در روش جدید تلاش شده خودمان را با پروتکل‌های بهداشتی کشورهای صادر کننده مطابقت دهیم.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در عین حال تاکید کرد که این روش بسیار دقیق‌تر است و به جای اجرای بر حسن اجرا نظارت می‌کنیم؛‌ بر اساس پروتکل‌های بهداشتی که با کشورهای صادر کننده داریم، دامپزشکان آنها به موارد توافق رسیدگی می‌کنند و ما به صحت اجرای این پروتکل‌ها نظارت‌ می‌کنیم.

به گفته صفری پروتکل‌های بهداشتی در حال حاضر با کشورهای اتحادیه اروپا، نیوزیلند، استرالیا و ترکیه وجود دارد و ما کاملا مراقبت می‌کنیم که در زمان واردات گوشت از این کشورها آنها به موارد بهداشتی که توافق کرده‌ایم کاملا اجرا کرده باشند.

چند روز پیش رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل در گفت‌وگو با فارس گفت: اعزام دامپزشکان و ناظران شرعی به کشورهای صادر کننده گوشت هزینه زیادی دارد و می‌توان با استفاده از دامپزشکان آن کشورها هزینه تمام شده هر کیلو گوشت را کاهش داد تا به قیمت مناسب‌تری به دست مصرف کننده برسد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی هم در نشست خبری اعلام کرد: قرارداد داریم که از دامپزشکان کشورهای صادرکننده استفاده شود و وزیر جهاد کشاورزی این را ابلاغ کرده است که در کشورهایی که پروتکل بهداشتی داریم از دامپزشکان آنها استفاده شود.

حجت‌الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: در کشتارگاه‌های برزیل به دامپزشکان و ناظران شرعی هر هفته مبلغی را به عنوان ویکند (تعطیلات آخر هفته) می‌دادند و پول آن را روی گوشت وارداتی ما می‌کشیدند و ما به تازگی ابلاغ کردیم که این هزینه‌ها قطع شود. هزینه‌هایی که دامپزشکان و ناظران شرعی از کشتارگاه‌های کشورهای خارجی دریافت می‌کردند، علاوه بر حق مأموریتی بود که آنها از ایران دریافت می‌کردند.

تقوی گفت: وزارت جهاد هر اقدامی که برای کاهش هزینه‌های واردات لازم باشد انجام خواهد داد و بدین منظور وزیر جهاد دستور داده با کشورهایی که پروتکل بهداشتی داریم دامپزشک از کشور اعزام نشود.

اما در این میان معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور معتقد است که هزینه‌های دامپزشکانی که به کشورهای دیگر اعزام می‌شدند بسیار اندک و ناچیز بوده که هزینه‌ای روی گوشت ایجاد نمی‌کرد به گفته وی هزینه روزانه یک دامپزشک روزانه 50 یورو است که تا 90 روز می‌تواند ادامه داشته باشد.

وی در عین حال تاکید کرد که واردات از برزیل  کماکان مثل روال قبل است و دامپزشکان به عنوان ناظران بهداشتی در این کشور حضور دارند.

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
nazgol
پگاه
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی دلوسه
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
تک ماکارون
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
تیتر20
زر ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران