یک شنبه 30 دى ماه 1397  -  Sunday, January 20, 2019
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار
0
دو شنبه 31 شهريور ماه 1393 ساعت 11:31

واردات نهاده‌های دامی رقابتی شود/ چاره‌ای برای واردات آب مجازی نداریم

رئیس مجمع واردات گفت دولت باید راه‌های بهتری برای مدیریت تامین غذای دام و طیور از قبیل رقابت پذیر کردن این بازار را برای رضایتمندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جستجو کند و اگر این موضوع درست مدیریت نشود رانت ایجاد می‌شود.

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در ارتباط با واردات خوراک دام و طیور اظهار داشت: خوراک طیور دارای یکسری استانداردهای ویژه است. اینگونه نیست که بشود هر چیزی را به مصرف دام و طیور رساند.اگر می خواهیم مرغ سالم و با کیفیت به سر سفره های مردم برسانیم باید غذای سالم هم به مرغ و طیور داده شود. با نان خشک کپک زده و کیسه فریزر که نمی توان پرورش مرغ و ماهی و دام داشت.
وی در رابطه با شیوه های تامین خوراک طیور و دام تصریح کرد:در مجموع برای تهیه خوراک دام به صورت عمده چندین راه وجود دارد، که استفاده از ذرت و کنجاله و همچنین استفاده از خمیر مرغ شایع تر است.
برخوردار در ارتباط با ذرت و کنجاله افزود: ذرت استفاده شده در صنایع مرغداری کشور وارداتی است.واردات آن سبب می شود که ما در واقع از آب مجازی(آب سایر کشور ها) استفاده کنیم که با توجه به کمبود آب در کشور به نظر می رسد راهکار منطقی ای باشد.
وی در ارتباط با استفاده از خمیر مرغ تصریح کرد: موضوع اصلی در خصوص خمیر مرغ عوامل محدود کننده میکروبی و باکتریایی است که اگر وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در این خصوص دستور العمل اجرایی تر و نظارت دقیق تر داشته باشند، بیشتر می توان به آن تکیه کرد.ضمن آنکه مسیر حذف خمیر مرغ از سیستم تولید غذای انسانی(سوسیس و کالباس) نیز سهل الوصول تر خواهد شد.
وی تصریح کرد:علاوه بر این درصورت توجه بیشتر به موضوع استانداردهای جهانی، خمیر مرغ می تواند زمینه ساز ارز آوری مناسبی برای کشور نیز باشد.
برخوردار در خصوص وجود رانت در واردات خوراک طیور اظهار داشت: دولت ها همواره به دلیل ضرورت مهار قیمت مرغ و تخم مرغ، در تلاش بوده اند قمیت نهاده های دامی را کنترل کنند. اما به نظر می رسد دولت باید راه‌های بهتری برای مدیریت تامین نهاده ها از قبیل رقابت پذیر کردن بازار نهاده های دامی و نیز کاهش قیمت تمام شده با افزایش بهره‌وری، را برای رضایتمندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جستجو کند.
وی تاکید کرد:این موضوع اگر به درست مدیریت نشود، می تواند به ایجاد رانت در صادرات ضایعات مرغ نیز منجر شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
روغن نازگل
شیرین عسل1
haraz1
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
ارسال پیامک
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
جوان
زر ماکارون
گروه صنعتی نان سحر
vioni
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
اقتصاد سبز
آیدین
فودیار
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
www.addlikebutton.net