شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
چاپ و بسته بندی2peminaمهگل
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 17 خرداد ماه 1400 ساعت 18:13

بازار برنج را پیش از گرانی مدیریت کنید

کشاورزی> رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت: تصمیم‌گیری جهت واردات گسترده برنج، با فرض ثابت بودن قیمت ارز و تحت کنترل بودن اختلاف قیمت آن با برنج تولید داخل قابل توجیه است.

مهدی نجف‌پور با اشاره به اینکه وضعیت تولید، واردات و تنظیم بازار برنج در دستور کار کارگروه تنظیم بازار کشور قرار گرفته است، گفت: بیش از نیمی از مصرف برنج در کشور از نوع برنج وارداتی بوده و با توجه و نظر به کاهش قابل توجه میزان بارندگی در کشور و متعاقباً احتمال کاهش میزان تولید برنج ایرانی در سال جاری نیاز بیشتری به تأمین و عرضه برنج وارداتی نسبت به قبل وجود خواهد داشت اما ضروری است تمهیدات مقتضی در خصوص واردات به‌موقع و به‌میزان بیشتری از نیاز فعلی مصرف کشور صورت پذیرد در همین زمینه باید نظام تعرفه‌گذاری بخش گمرکی به‌نحوی تدوین گردد که در راستای تسهیل واردات و تسریع در آن باشد.

وی با بیان اینکه بررسی و رصد بازار کشور نشان می‌دهد که بازار مصرف برنج وارداتی نسبت به برنج تولید داخل چه از لحاظ ذائقه مصرف و چه از لحاظ اختلاف قیمت بسیار متفاوت است و به‌یقین وفور برنج وارداتی در بازار آسیبی به تولیدکنندگان و کشاورزان داخلی وارد نخواهد کرد، افزود: با فرض بر تحت تأثیر قراردادن منافع تولیدکنندگان داخلی نیز دولت موظف است اقدامات حمایتی خود را از آنها انجام دهد.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تصریح کرد: حق مصرف‌کنندگان در انتخاب مصرف کالای مورد نیاز خود از حقوق اولیه و بنیادین هر شهروند ایرانی است و این انجمن به‌عنوان نماینده رسمی جامعه مصرف‌کنندگان کشور قویاً درخواست می‌کند اولاً در اسرع وقت نسبت به واردات برنج به‌میزان مورد نیاز کشور با حداقل قیمت تمام‌شده که متأثر از تأمین ارز مورد نیاز و تعرفه حقوق و عوارض گمرکی است اقدامات لازم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: البته برنج واردشده به‌میزانی در بازار ارائه شود که مانع افزایش قیمت و منجر به تثبیت قیمت‌های فعلی و یا کاهش آن شود. از طرفی نیز فراوانی آن در سطح عرضه مجالی برای بروز تخلف‌هایی همچون گرانفروشی، امتناع از عرضه، فروش اجباری و... به متخلفان ندهد. پس از تحقق موارد مذکور دولت به تأمین ذخایر استراتژیک کشور متناسب با مقادیر تعریف‌شده در چارچوب قوانین و مقررات جاری بپردازد.

نجف‌پور گفت: تهدیدی که ممکن است کلیه فرآیندهای مذکور را مختل کند منجر به تضییع حقوق مصرف‌کنندگان می‌شود زیرا احتمال افزایش قابل توجه قیمت ارز در آینده خواهد بود که در آن صورت منجر به افزایش قیمت تمام‌شده واردات برنج و نزدیک شدن قیمت آن به برنج تولید داخل می‌شود که متأسفانه همین امر افزایش ناخواسته قیمت محصولات داخلی را موجب خواهد شد، لذا تصمیم‌گیری جهت واردات گسترده برنج، با فرض ثابت بودن قیمت ارز و تحت کنترل بودن اختلاف قیمت آن با برنج تولید داخل قابل توجیه است.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
لاکیدووو
taknan2
شیرین عسل1
نازگل
روغن غنچه
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
فشذهشف2
پگاه-خامه
mihan2
haraz
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
ارسال پیامک
tejarat talaie
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی مسرور
ardineh
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
kandoj
گروه صنعتی پارس استا
حلبچی
zar
ariantaem
آب معدنی واتا
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه