سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
بورس
1
یک شنبه 18 اسفند ماه 1398 ساعت 23:47

حقوقی‌ها دست به ماشه شدند؛/

«قشیر» در مسیر پیش‌بینی‌ها

یکی از شرکت‌های قندی که با سود صورت‌های مالی خود را ارائه می‌کند، «قشیر» است اما؛ در حاشیه سود اندک فعالیت می‌کند.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از سهم‌هایی که در سال جاری رشد قیمت بسیار شدیدی داشت و سرمایه سهامداران خود را ۸ برابر کرد، «قشیر» بود. این سهم از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز بالغ بر ۷۴۷ درصد بازهی عاید سهامداران و همراهان خود کرده است.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تا به امروز، بیش از ۱۳۵ هزار نفر خریدار سهام این قندی بودند و در مقابل، ۹۳ هزار فروشنده ظاهر شد.

برابر با ۵۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی آبسیم پلاس، اعلام کرده بودند خریدار «قشیر» خواهند بود و ۴۵ درصد باقیمانده، سمت فروش را برگزیدند.

در این بین، حقوقی‌ها بیش از آن که خریدار سهم باشند، در قامت فروشنده ظاهر شده‌اند و بالغ بر ۳۶ میلیون سهم «قشیر» را به حقیقی‌ها واگذار کردند. دست به فروش حقوقی‌ها در چند روز معاملاتی اخیر شدت گرفته و به صورت متوالی، عرضه‌کننده سهم بوده‌اند.

عملکرد این شرکت قندی در چند دوره مالی اخیر رو بهبود بوده و این موضوع را از روند صعودی حاشیه سود می‌توان دریافت. شرکت «قند شیروان قوچان و بجنورد» در سال ۹۴ با حاشیه سود ناخالص اندک فعالیت می‌کرد اما؛ در سال‌های پس از آن و به خصوص در سال مالی ۹۷ به اوج خود رسید.

با همه این اوصاف، وضعیت حاشیه سود خالص چندان مطلوب نیست و در ارقام حداقلی سیر می‌کند و تقریبا رقمی از عملیات شرکت باقی نمی‌ماند.



یکی از عمده دلایل آن، هزینه مالی سنگین است که در سال ۹۷ بیش از ۳۷ درصد از سود عملیاتی به پای هزینه‌های مالی ریخته شد. مانده تسهیلات مالی تا پایان آذر ماه بالغ بر ۱۱۷ میلیارد ریال است.

کاهش هزینه مالی در گزارش دوره ۹ ماهه محسوس بود و اگر این روند همچنان ادامه یابد، می‌توان به رشد حاشیه سود خالص امیدوار بود.

در سال جاری نیز تاکنون نزدیک کل سال قبل تولید و فروش شکر انجام گرفته است. روند تولید و فروش شکر در «قشیر» تا سال ۹۶ صعودی بود اما؛ در سال گذشته افت محسوسی داشت و در سال جاری نیز به نظر می‌رسد در همان محدوده سال قبل عملیات داشته باشد.



«قشیر» تا دوره ۱۱ ماهه سال جاری بیش از ۱۷۰۹ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کرد و پیش از این، پیش بینی کرده بود طی سال جاری به درآمد ۱۹۵۴ میلیارد ریالی دست یابد. بنابراین، تاکنون ۸۷ درصد از رقم پیش بینی شده را پوشش داده و به نظر می‌رسد در یک ماهه باقیمانده از سال جاری بتواند درآمد برآورد شده را محقق کند و نسبت به سال ۹۷ رشد ۸۳ درصدی را به ثبت برساند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan2
فشذهشف2
زرفروکتوز1
پگاه-خامه
nazgol-98
goncheh-98
شیرین عسل1
taknan2
لاکیدووو
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
tejarat talaie
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی نان سحر
kandoj
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا
آیدین
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی ب آ
ardineh
گروه صنعتی پارس استا
zar
رستوران حاج محسن1
حلبچی
vioni