پنج شنبه 11 آذر ماه 1400  -  Thursday, December 2, 2021
چاپ و بسته بندی2peminaمهگل
دیگه چه خبر
0
دو شنبه 19 خرداد ماه 1399 ساعت 14:48

رژیم غارنشینی چیست؟

غذا و تغذیه> رژیم غذایی پالئو که آن را با نام‌های رژیم سرخپوستان یا رژیم غارنشینی نیز می‌شناسند بر روی مصرف مواد غذایی طبیعی، واقعی و غذا‌های کامل تمرکز دارد و تلاش می‌کند افراد را از مصرف غذا‌های فرآوری شده و غیر طبیعی باز دارد.

این رژیم بسیار ساده است. شما می‌توانید از مواد غذایی گیاهی و حیوانی استفاده کنید. بله ما در مورد گوشت گاو، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌ها و آجیل‌ها صحبت می‌کنیم.

به نظر می‌رسد این رژیم غذایی بسیار ساده و آسان باشد. بله این نوع رژیم غذایی ممکن است برای غارنشین‌ها ساده و آسان باشد، زیرا آن‌ها در معرض هزاران غذای بسته بندی شده و پر زرق و برق قرار نداشتند. اما برای انسان‌های امروزی که در معرض غذا‌های فرآوری شده متعدد هستند دنبال کردن چنین رژیم غذایی می‌تواند کمی دشوار باشد.

متخصصان رژیم غذایی غارنشینی نیز رفتار مدرن افراد را مدنظر داشته اند و تلاش کرده اند آن را بررسی کنند. اگر چاقی و دیابت با همان سرعتی که غذا‌های فرآوری شده در حال رشد است افزایش یابد آیا بهتر است همانند اجداد خود رفتار کنیم و به رژیم غذایی آن‌ها روی بیاوریم؟

غارنشینان مدرن:

قبل از اینکه بخواهید شام امشب را آماده کنید کمی به این موضوع بیندیشید. ما در سال ۲۰۲۰ زندگی می‌کنیم و فروشگاه‌های متعددی در سطح شهر وجود دارد که مواد غذایی متعددی در اختیارمان قرار می‌دهد؛ بنابراین زندگی سرخپوستی شما در دنیای مدرن امروزی همانند این موضوع است: صبح از خواب بیدار می‌شوید یک عدد تخم مرغ را با اسفناج، سس و آووکادو و یک فنجان قهوه میل می‌کنید. سپس کمی شیر بادام می‌خورید. برای نهار نیز از اسپاگتی‌های خوشمزه استفاده می‌کنید. خوب حتما می‌گویید این رژیم غذایی غارنشینی است که دنبال کرده اید. اما در ادامه با مواردی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند به شیوه درست و صحیح از این رژیم غذایی استفاده کنید.

چه غذا‌هایی را در رژیم پالئو می‌توانید بخورید؟

مرغ: ممکن است در حال حاضر در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد.

ماهی

گوشت قرمز

تخم مرغ: برای صبحانه، نهار و شام

سبزیجات

میوه ها: میوه‌هایی که قند کمتری دارند بهتر از سایر میوه‌ها خواهند بود.

آجیل‌ها: بادام زمینی مجاز نیست، اما می‌توانید از مواردی همچون بادام استفاده کنید.

روغن‌های طبیعی

چربی‌های سالم

شیرین کننده‌های طبیعی: به عنوان مثال می‌توانید از عسل استفاده کنید.

نکته: به دنبال گوشت ارگانیک و طبیعی باشید. بهتر است از موادی استفاده کنید که طبیعی هستند.

کدام مواد غذایی برای رژیم پالئو مجاز نیست؟

مواد غذایی فراوری شده

شکر تصفیه شده

کربوهیدرات‌های تصفیه شده

بقولات

لبنیات

غلات

روغن‌های گیاهی

چه بحث‌هایی در مورد رژیم غذایی پالئو وجود دارد؟

وبلاگ نویسان و متخصصان زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند. هر کدام از این افراد نیز عقاید و نظرات خاص خود را دارند. برخی از افرادی که از این رژیم تبعیت می‌کنند به دنبال موادی با کربوهیدرات پایین می‌گردند.

برخی از افراد نیز دوست دارند از سیب زمینی پخته شده یا یک کاسه کوچک برنج سفید پخته شده استفاده کنند. افرادی هستند که نمی‌توانند زندگی را بدون لبنیات تجسم کنند.

در واقع هیچ بحث و مناظره‌ای در این مورد وجود ندارد. کافیست برنامه‌ای را پیدا کنید که برای شما کارساز و موثر است. به عنوان مثال اگر فکر می‌کنید خوردن پنیر برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند یا می‌توانید از بستنی استفاده کنید هیچ مشکلی وجود ندارد.

۹ دستور غیر رسمی در مورد رژیم غذایی پالئو:

از آنجایی که هیچ قانون رسمی در مورد رژیم غذایی پالئو وجود ندارد سعی کردیم در این مقاله راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های متخصصین و وبلاگ نویسان این حوزه را جمع آوری کنیم. این نکات به افرادی که در ابتدای راه قرار دارند کمک می‌کند درک بهتری از رژیم غذایی سرخپوستان داشته باشند.

غذا‌های کامل زیادی مصرف کنید: ما نمی‌توانیم بدون سیب زمینی شیرین، آووکادو و تخم مرغ زندگی کنیم.

غذا‌های فرآوری شده کمتری مصرف نمایید: چیپس‌ها، کوکی‌هاو نان‌های بسته بندی شده را کنار بگذارید. اگرچه این موضوع در نگاه اول دشوار به نظر می‌رسد، اما بعد از چند ماه به آن عادت خواهید کرد.

تنها به خاطر اینکه مواد غذایی موردنظر شما بسته بندی شده است نمی‌توانید آن را کنار بگذارید: شما می‌توانید از میان وعده‌های سالم بسته بندی شده نیز استفاده کنید.

از مصرف غذا‌هایی که حس خوبی در شما ایجاد نمی‌کند پرهیز کنید: حتی اگر ماده غذایی مورد نظر شما توسط این رژیم تایید شده باشد نیز باید به ندای درونتان گوش کنید. از مصرف غذا‌هایی که باعث بدتر شدن حال شما می‌شود اجتناب نمایید.

باید ببینید چه چیزی برای شما کارساز و مفید است: برخی از افرادی که از رژیم غذایی سرخپوشان استفاده می‌کنند گاه به گاه از برنج نیز استفاده می‌کنند. در این میان افرادی هستند که از خوردن برنج اجتناب می‌کنند. خودتان باشید و برنامه غذایی را ایجاد کنید که باعث بهتر شدن حال شما می‌شود.

زیاد سخت نگیرید: ما دوست داریم قانون ۲۰/۸۰ را دنبال نماییم. ۸۰ درصد از زمان خود را به خوردن مواد غذایی توصیه شده در این رژیم اختصاص دهید و ۲۰ درصد را به مواردی که توصیه نشده است بگذارنید. مطمئن باشید هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد.

یاد بگیرید آشپزی کردن را دوست داشته باشید: از آنجایی که خوردن مواد غذایی فراوری شده در این رژیم منع می‌شود باید بتوانید وعده‌های غذایی خود را در منزل تهیه کنید. اجازه ندهید این موضوع شما را دچار استرس و پریشانی کند. از دستور‌های غذایی ساده کار خود را آغاز کنید و از پخت غذا‌ها در منزل لذت ببرید.

با مواد غذایی که دوست دارید کلا خداحافطی نکنید: رژیم غذایی سرخپوشان به شما اجازه می‌دهد از مواد غذایی دلخواهتان استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از پن کیک، شکلات و بستنی استفاده کنید. فقط زیاده روی نکنید. باید حد اعتدال را نگه دارید.

چرا باید از رژیم غذایی پالئو استفاده کنیم؟

برای اینکه شکم شش تکه داشته باشیم؟ نه شوخی می‌کنید! با اینکه این برنامه غذایی برای کمک به کاهش وزن در میان افراد محبوب شده است، اما نمی‌تواند چنین مزیتی داشته باشد.

هر فردی که به دنبال بهبود سبک زندگی و نحوه غذا خوردن است می‌تواند به دنبال این رژیم باشد.

اگرچه تحقیقات زیادی برای تایید این موضوع نیاز است، اما بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد که این رژیم غذایی در کاهش وزن و بهبود متابولیسم موثر خواهد بود.

متخصصان رژیم غذایی پالئو بر این باورند که افراد پایبند به این رژیم نتایج زیر را تجربه خواهند کرد:

کاهش وزن

احساس سیری بیشتر

هوس کمتر به مواد شیرین

پوست شفاف‌تر و روشن‌تر

افزایش انرژی

عضلانی‌تر بودن

کاهش التهاب

بهبود هضم و گوارش

ارتباط سالم‌تر با مواد غذایی

آیا رژیم غذایی پالئو برای همه افراد مناسب است؟

اگر بتوانید روشی را برای خوردن پیدا کنید که حس شما را بهتر می‌کند باید به آن پایبند باشید.

اگر خوردن پروتئین‌های حیوانی بیشتر و کاهش مصرف غذا‌های فرآوری شده چیزی است که بدن شما به آن نیاز دارد می‌توانید از رژیم غذایی پالئو استفاده کنید. اگر از این رژیم استفاده می‌کنید باید خود را برای پرهیز از غلات، لبنیات و سویا آماده سازید.

منبع: باشگاه خبرنگاران
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
haraz
mihan2
فشذهشف2
شیرین عسل1
روغن غنچه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
لاکیدووو
پگاه-خامه
taknan2
زرفروکتوز1
نازگل
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
آرد سازی پوسان
ariantaem
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
ardineh
zar
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
kandoj
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
حلبچی
صنایع غذایی مسرور
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1