شنبه 10 اسفند ماه 1398  -  Saturday, February 29, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
یک شنبه 25 مرداد ماه 1394 ساعت 15:7

حذف قیمت‌گذاری تنها راه تنظیم بازار لبنیات است

صنایع غذایی> رییس سابق کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازگانی تهران معتقد است: راه حل اصلی برای حل مشکل تولید و افزایش قیمت لبنیات، واقعی شدن قیمت این محصولات است.

شاهرخ ظهیری درباره وضعیت بازار لبنیات و افزایش قیمت برخی محصولات لبنی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: علت تمامی مشکلاتی که باعث می‌شود کارخانه‌ها یا دامداری‌ها دچار ضرر و زیان شوند، قیمت‌گذاری است که از سوی دولت انجام می‌شود. اگر قیمت از روی محصولات غذایی از جمله لبنیات برداشته و نرخ‌ها به شکل آزاد تعیین شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وی افزود: کارخانه‌ها عنوان می‌کنند که در این شرایط نمی توانند محصولات‌شان را بفروشند چون مصرف‌کننده نمی‌خرد؛ بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که اگر دولت این شهامت را داشته باشد و قیمت صنایع غذایی از جمله لبنیات را آزاد کند،‌ باعث می‌شود کیفیت کالا به دلیل رقابت در بازار افزایش و قیمت‌ها کاهش ‌یابد؛ این اصل عرضه و تقاضاست.

رییس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: کارخانه مطمئنا فعالیت خود را تعطیل نمی‌کنند بلکه به دنبال این می‌روند که چه کاری انجام دهند تا با قیمت پایین تری محصول‌شان را عرضه کنند. اگر فرض کنیم یک کارخانه 50 درصد قیمت‌هایش را افزایش دهد آیا مصرف کننده این محصولات را می‌خرد؟ خیر، در نتیجه کارخانه‌ها سعی می‌کنند به روشی قیمت‌ها را کاهش دهند تا بتوانند محصول‌شان را در بازار عرضه کنند.

وی با بیان اینکه روش بخش‌نامه‌ای برای تعیین قیمت‌گذاری جوابگو نیست، گفت: از یک طرف کارخانه دار می‌گوید نمی‌تواند قیمت را افزایش دهد، از سوی دیگر دامدار معتقد است که ضرر می‌دهد؛ عملا مشاهده می‌کنیم قیمت‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی که در کمیسیون‌های دربسته گرفته می‌شود نتیجه نداشته است.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
nazgol
پگاه
sobhan
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
ghoncheh
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
vioni
آب معدنی واتا
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا