دو شنبه 23 تير ماه 1399  -  Monday, July 13, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 11 ارديبهشت ماه 1398 ساعت 13:30

چرا برنج، شکر و خرما گران شد؟/مدیرکل وزارت صنعت: وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد

مواد غذایی> مدیرکل وزارت صنعت گفت: مسئول تنظیم بازار کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی است و آنها باید پاسخگو باشند اما براساس آنچه می‌دانم حتی یک کیلو شکر با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی به‌وسیله بخش خصوصی وارد نشده و همه را وزارت جهاد کشاورزی وارد کرده است.

 محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت گفت: از ابتدای امسال تأمین کالاهای اساسی را به ثبات و آرامش رسانده‌ایم.

وی افزود: در بحث تنظیم بازار تلاش کرده‌ایم تأمین کالا دچار مشکل نشود و منابعی را از ذخایر راهبردی کشور به تأمین این کالا اختصاص داده‌ایم.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ توزیع می‌شود.

کلامی گفت: سه‌میلیون و 400هزار تن نیاز بازار کشور است که حدود 2 میلیون تن در داخل و یک میلیون و 400 هزار تن وارد می‌شود.

محمد رضا کلامی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت اضافه کرد: آنچه دولت وارد کرده­ است با حداکثر نرخ­ 8 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد اما در قیمت برنج تولید داخل به‌دلیل برخی شایعات افزایش ایجاد شد.

وی گفت: آسیب خزانه‌های نشاء برنج به‌دلیل سیل شایعه است و دولت برنج وارداتی را با ارز 4هزار­ و 200تومانی برای امسال تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: مسئول تنظیم بازار کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی است و آنها باید پاسخگو باشند اما براساس آنچه می‌دانم حتی یک کیلو شکر با ارز 4هزار و 200تومانی به‌وسیله بخش خصوصی وارد نشده و همه را وزارت جهاد کشاورزی وارد کرده است.

محمد رضا کلامی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت گفت: نیاز کشور حدود دومیلیون و 400هزار تن شکر است که دو میلیون تن آن در داخل تولید می‌شود اما در سال 97 به‌دلیل بارندگی‌ها نیشکر با تأخیر برداشت شد و قیمت آن افزایش یافت.

کلامی افزود:­ 600هزار تن ذخایر شکر است­ و به هر کس بخواهد­ شکر می‌دهیم.

وی با تصریح به اینکه در هیچ جای دنیا دولت‌ها تا این اندازه در بازار دخالت نمی‌کنند گفت: برای ماه مبارک رمضان 30هزار تن برنج با نرخ هفت‌هزار و 400 تومان از نوع کیفی 1121، 20هزار تن شکر و 20هزار تن روغن برای خانوارها ­در نظر گرفته­ شده است.


کلامی گفت: 120 هزار تن شکر و 10 هزار تن روغن نیز سهمیه اصناف در ماه مبارک رمضان است.

وی ادامه داد: توزیع این اقلام به‌وسیله تعاونی­‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سازمان میادین و صنوف است.

وی گفت: 10هزار تن گوشت مرغ و 5هزار تن گوشت قرمز در ماه مبارک رمضان توزیع می‌شود.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت درباره افزایش قیمت خرما نیز گفت: دولت باید برای تعادل‌بخشی به بازار در مقاطعی از سال ممنوعیت صادرات قرار دهد اما وزارت جهاد کشاورزی برقراری ممنوعیت صادرات را در دراز­مدت نادرست می‌داند و اعلام کرده­ است باید برای صادرات عوارض قرار داده شود.

وی ادامه داد: تاکنون وزارت جهاد نرخ عوارض صادرات خرما را اعلام نکرده است در حالی که ما باید 5 روز پیش از ماه رمضان قیمت آن را اعمال کنیم.

وی گفت: 350­هزار تن ذخیره خرما در کشور داریم و منتظر اعلام نظر وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

کلامی ادامه داد: نباید دلال واسطه‌گری در موجودی خرمای کشور ایجاد شود و با عرضه مستقیم این محصول در ماه رمضان قیمت آن کاهش می‌یابد .

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
nazgol
pegah3
haraz1
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
vioni
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
آیدین
صنایع غذایی دلوسه