یک شنبه 22 فروردين ماه 1400  -  Sunday, April 11, 2021
peminapegahچاپ و بسته بندی2
اخبار
1
دو شنبه 24 خرداد ماه 1395 ساعت 13:19

نوشابه گازدار در لیست کالای آسیب رسان به سلامت قرار گرفت

مواد غذایی> مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، نسبت به آسیب های ناشی از مصرف نوشابه های گازذار که تنها حاوی زیادی قند هستند، هشدار داد.


دکتر بهروز جنت اضافه کرد: نوشابه های گازدار عموما فرآورده هایی هستند که از ترکیب آب و گازکربنیک، اسیدهای آلی، آمولسی فایر، رنگ و طعم دهنده که اغلب نیز مصنوعی هستند، تولید می شود.

وی با اشاره به دسته بندی نوشابه ها که بر اساس انواع طعم دهنده هایی مانند کولایا پرتغالی ای صورت می پذیرد که قبلا  مجوزهای لازم جهت استفاده در تولید را، از سازمان غذا و دارو اخذ کرده اند افزود: این فراورده ها با استفاده از قند ها طبیعی مانند شکر یا استویا و یا انواع  مصنوعی آن مانند آسپارتام، آسه سولفام و سوکرالوز و ... شیرین  می شوند

جنت تاکید کرد: از آنجا که این محصول در گروه کالاهای آسیب رسان به سلامت قرار گرفته است توصیه عمومی ما به عدم مصرف یا مصرف حداقلی آن است و این توصیه نیز صرفا «هشدار تغذیه ای» بوده و به معنای ممنوعیت مصرف نمی باشد.

وی به موضوع «کمک نوشابه های گازدار به هضم غذا» به عنوان تصوری اشتباه درباره مصرف این فراورده های آشامیدنی  نیز پرداخت و تصریح کرد: این باور تا جایی ریشه دوانده است که حتی برخی  افراد، راه حل درمان تشرح اندک یا زیاد اسید معده خود را در  مصرف این فراورده ها  جستجو می کنند غافل از اینکه دستگاه گوارش بدن برای هضم غذا، نیازی  به آنها  ندارد و فرد حتما باید با مراجعه به پزشک مشکل  خود را برطرف نماید.

جنت، مصرف نوشابه پس از غذاهای چرب را نکته دیگری برشمرد و عنوان کرد: از آنجا که این نوع غذاها دیر هضم هستند اگر پس از تناول آنها، نوشابه مصرف شود، به دلیل رقیق شدن اسیدهای گوارشی درهضم غذا و  ایجاد مشکل خواهد شد.

وی با نام بردن از بیماری «پوکی استخوان» به عنوان بیماری ای که  با آسیپ پذیرساختن استخوان ها موجبات شکستگی ‌های خود به خودی آنها را فراهم می کند یادآور شد: نوشابه ‌های گازدار علاوه بر قند زیاد، دارای املاح فسفاتی هستند که در جذب کلسیم غذا ایجاد اختلال می ‌کند لذا در صورت مصرف مداوم، کلسیم کاهش یافته و در نهایت  پوکی استخوان منجر خواهد شد.

جنت بیان داشت: نوشابه‌های گازدار همچنین به دلیل وجود ترکیبات CO2 و تبدیل آن به اسید کربنیک، مینای دندان را بصورت تدریجی حل می کنند که خود این موضوع، رنگ گرفتگی سطحی، ایجاد حساسیت و پوسیدگی ‌های ریز روی مینای دندان را به دنبال دارد.

وی خاطر نشان نمود: واحدهای تولید نوشابه گازدار تحت نظارت دائم مسئولین فنی شاغل در واحد تولیدی و نیز معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور هستند ضمن اینکه محصولات اینچنینی در طرحی کشوری سالانه مورد آزمون و پایش سختگیرانه قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه عدم انطباق با ضوابط، با آنها برخورد قانونی لازم بعمل می آید.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
لاکیدووو
tabiat
زرفروکتوز1
shirinvatan
nazgol
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah2
mihan
haraz1
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
تیتر20
آب معدنی واتا
زر ماکارون
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
حلبچی
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
vioni
صنایع غذایی دلوسه
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
ارسال پیامک
tejarat talaie