شنبه 27 بهمن ماه 1397  -  Saturday, February 16, 2019
انتخابات اتاق بازرگانیeco 1
اخبار برتر
1
یک شنبه 10 تير ماه 1397 ساعت 17:11

تحلیل/

افزایش 50 درصدی قیمت کره گرانفروشی است؟!+ جدول محاسبات


مواد غذایی> اقتصاد غذا – آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از افزایش حدود 50 درصدی قیمت کره نسبت به مدت مشابه سال قبل است اما باید دید آیا این افزایش قیمت ناشی از سودجویی و گرانفروشی است یا دلایل دیگری دارد؟! آیا هر افزایش قیمتی را باید به گرانفروشی و سودجویی تعبیر کرد؟!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»،  صبح امروز یکی از خبرگزاری های کشور در مطلبی با عنوان «کره هم دلار گرفت هم ۵۰ درصد گران شد!» نوشته است: «بر اساس لیست منتشر شده از سوی بانک مرکزی از دریافت کنندگان ارز رسمی به نرخ ۴۲۰۰ تومانی، ۱۶ شرکت از ارز دولتی برای واردات کره استفاده کرده‌اند که مجموعا به ۶۵ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۱۱ یورو می‌رسد که همه این میزان از بانک دریافت شده است.

حال آنکه بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی قیمت هر کیلوگرم کره پاستوریزه در هفته جاری در شهر تهران ۴۳ هزار و ۲۶۹ تومان ارزیابی شده است که نسبت به هفته قبل ۲.۸ درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل، ۱۹.۴ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۴۹.۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است و مشخص نیست چرا و بر اساس کدام قانون و مصوبه قیمت کره با این میزان افزایش قیمت مواجه شده است؟

همچنین جای سوال است که چرا دستگاه‌های نظارتی نسبت به این مساله واکنش نشان نداده و با گرانفروشان برخورد نمی‌کنند؟»

اما پیگیری های خبرنگار پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، در خصوص قیمت های جهانی کره، نرخ ارز و عوامل موثر بر قیمت تمام شده کره در بسته بندی های مصرف کننده  حاکی از سود اندک برای شرکتهای بسته بندی کره و برندهای این صنعت در کشور است.
بنا بر این گزارش بر مبنای نمودار قیمت جهانی و جدول محاسبه بهای تمام شده کره با سود صفر درصد  در کشور، دو عامل اصلی افزایش نرخ ارز و قیمت جهانی کره باعث افزایش قیمت شدید کره طی یکسال اخیر شده است و این موضوع ربطی به گرانفروشی ندارد.


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
haraz1
شیرین عسل1
ghoncheh
زر فروکتوز
روغن نازگل
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
زر ماکارون
vioni
جوان
آیدین
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
اقتصاد سبز
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
آب معدنی واتا
فودیار
گروه صنعتی پارس استا
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
www.addlikebutton.net