یک شنبه 10 فروردين ماه 1399  -  Sunday, March 29, 2020
pegaheco 1
اخبار برتر
0
یک شنبه 6 بهمن ماه 1398 ساعت 2:52

کارنامه صادراتی محصولات لبنی

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران اعلام کرد که در سال ۷ میلیون تن لبنیات در کشور تولید می‌شود که ۴۵۰ هزار تن آن به میزان ۷۷۰ میلیون دلار صادر می‌شود.

رضا باکری افزود: عراق، افغانستان، روسیه و بعد از آن کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اصلی‌ترین بازار محصولات لبنی ایران را تشکیل می‌دهند و البته اخیرا صادرات به روسیه نیز افزایش یافته است.

باکری درخصوص محدودیت‌های صادراتی ایران به عراق عنوان کرد: عراق تعرفه‌های وارداتی وضع کرده و همچنین بعضی از اقلام لبنی را برای ورود به این کشور ممنوع کرده است اما کماکان به‌دلیل کمبود لبنیات در این کشور تعدادی کالای لبنی به عراق صادر می‌شود. در صورتی که عراق محدودیت واردات نگذاشته بود صادرات ما در سال‌جاری افزایش بیشتری داشت. وی درخصوص ادعایی که اخیرا توسط یکی از کارشناسان صداوسیما درباره کیفیت کالاهای لبنی و به‌طور خاص شیر عنوان و منجر به بروز برخی حواشی شده بود نیز اظهار کرد: بنده اطلاعی ندارم که این شخص بر چه اساسی این مستندات را ارائه کرده است.

آماری که ارائه آن بدون استناد به منابع معتبر پژوهشی و سازمان‌های نظارتی بوده و همین امر اعتراض کارشناسان، مقامات دولتی و فعالان مواد غذایی و صنعت لبنیات را در پی داشته است. ما امیدواریم آنچه اتفاق افتاده به برندهای ایرانی که به سختی توانسته‌اند در بازارهای منطقه‌ای خود را تثبیت کنند، ضربه‌ای نزند هرچند دراین باره خبرهای خوبی به گوشمان نمی‌رسد.

باکری گفت: بعد از آنچه در صداوسیما اتفاق افتاد با دعوت نمایندگان مجلس جلسه مشترکی با نمایندگان صداوسیما داشتیم و آنها قول دادند که برای جبران اشتباه رخ داده، بخشی از آنتن را به تحقق هدف افزایش سرانه مصرف لبنیات اختصاص دهند. ما منتظر هستیم تا این وعده به جلسات عملیاتی برای طراحی کمپین افزایش سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی که برای تضمین سلامت جامعه ما بسیار با اهمیت است، منجر شود.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در توضیح اهمیت افزایش سرانه مصرف گفت: متاسفانه سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی در ایران در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار پایین است و این می‌تواند تهدیدی برای سلامت جامعه باشد. به همین دلیل رسانه‌هایی چون صداوسیما فارغ از خطای اخیر مسوولیت مستقیم در فرهنگ‌سازی مصرف شیر دارند و نباید نسبت به تحقق مسوولیت‌های خود بی‌تفاوت باشند.

وی صنعت لبنیات را رقابتی‌ترین صنعت با مالکیت بالای بخش‌خصوصی، با قدمت ۶۰ ساله خواند و اظهار کرد: لبنیات علاوه بر نقش کم نظیر و به صرفه در سلامت مردم سهم بالای اشتغال در کل زنجیره به خود اختصاص داده است. از نظر تکنولوژیک صنعت لبنیات ایران فاصله‌ای با رقبای بین‌المللی ندارد و از نظر سرمایه انسانی، کارخانه‌های ما دارای سرمایه انسانی متخصص و با مهارت‌های بالا هستند. باکری با اشاره به اینکه در روزهای آتی دست‌اندرکاران صنعت لبنیات ایران و تامین‌کنندگان این صنعت، نخستین همایش این صنعت را برگزار خواهند کرد افزود: از کلیه رسانه‌ها و مسوولانی که در حوزه سلامت و اقتصاد فعالیت دارند، دعوت می‌کنیم تا با حضور در این همایش، شنونده مسائل این صنعت و پیشنهادهای اهالی آن برای توسعه صنعت لبنیات ایران باشند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
goncheh1
nazgol
پگاه
زرفروکتوز1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
ارسال پیامک
صنایع غذایی ب آ
vioni
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی دلوسه
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
زر ماکارون
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا