چهار شنبه 12 آذر ماه 1399  -  Wednesday, December 2, 2020
بانک کشاورزیeco 1pemina
اخبار برتر
0
یک شنبه 6 بهمن ماه 1398 ساعت 11:35

دبیر انجمن قند و شکر:

با حذف ارز دولتی واردات شکر موافقیم اما نه الان

دبیرانجمن صنایع قند و شکر ایران با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر موافقت معاون اول رئیس جمهور با حذف ارز دولتی شکر،گفت: با این مساله موافقیم اما اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار نیست.

بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر موافقت معاون اول رئیس جمهور با حذف ارز دولتی واردات شکر، اظهارداشت: ما نیز این موضوع را شنیده ایم اما خبر قطعی نداریم.

وی با بیان اینکه حذف ارز دولتی از واردات شکر منجر به افزایش قیمت این محصول می‌شود، افزود: ما با کلیات این مساله موافقیم.

دانایی اضافه کرد: قیمت تمام شده تولید شکر در داخل زیاد است چرا که تمام هزینه‌های آن با ارز آزاد انجام می‌شود و زمانی که برای واردات این محصول ارز دولتی تعلق می‌گیرد، باعث سرکوب تولید داخلی می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه‌های تولید هر سال افزایش می‌یابد، ادامه داد: وقتی که واردات با دلار دولتی انجام می‌شود به این معنی است که برخلاف همه عوامل تولید داخلی که تحت تأثیر تورم، افزایش نرخ داشته، ارز دولتی بدون تورم و ثابت باشد و همین باعث می‌شود تولید داخل توان رقابت با محصول وارداتی را نداشته باشد.

دانایی تصریح کرد: به طور کلی ما موافق هستیم که نرخ ارز آزاد شود اما زمان آن هم خیلی مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه حذف ارز دولتی باعث واقعی شدن نرخ شکر می‌شود و کارخانجات می‌توانند تولیدات خود را با نرخ واقعی بفروشند، گفت: این مساله باعث توسعه تولید چغندر قند، توسعه کارخانجات فرآوری و توسعه تولید شکر خواهد شد.

دانایی با اشاره به اینکه نرخ مصوب شکر درب کارخانه در حال حاضر ۴,۰۵۰ تومان است، اضافه کرد: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات شکر، نرخ آن به ۶۰۰۰ تا ۶,۲۰۰ تومان خواهد رسید و با توجه به اینکه هم اکنون مسئولیت تنظیم بازار شکر با انجمن ما است و باید ۸۲ میلیون مصرف کننده را نیز مدنظر قرار دهیم می‌گوئیم که الان زمان مناسبی برای حذف ارز دولتی این کالای اساسی نیست.

دبیر انجمن صنایع قند و شکر کشور با بیان اینکه هم اکنون به ایام عید نزدیک می‌شویم و بعد از آن نیز ماه مبارک رمضان را پیش رو داریم، ادامه داد: این اقدام به نفع تولید و صنعت است اما از نظر تنظیم بازاری شوک سنگینی ایجاد خواهد کرد. اگر ۴ ماه قبل این کار را می‌کردند تاکنون تنش آن گرفته شده بود.

دانایی افزود: با حذف ارز دولتی واردات شکر موافق هستیم اما این اقدام باید در زمان مناسب انجام شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
mihan
pegah4
goncheh1
شیرین عسل1
nazgol
زرفروکتوز1
لاکیدووو
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
haraz1
tabiat
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
تیتر20
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1