شنبه 5 مهر ماه 1399  -  Saturday, September 26, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
شنبه 17 اسفند ماه 1398 ساعت 14:17

کرونا، مانع گرانی قیمت میوه شد/افزایش ۴۰ درصدی قیمت پیاز

کشاورزی> عضو اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی قیمت پیاز به دلیل آغاز صادرات این محصول، از رکود بازار میوه به دلیل شیوع کرونا خبر داد.

جواد باقری، عضو اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار میوه و تره بار اظهارداشت: شیوع کرونا منجر به ایجاد رکود در بازار میوه و تره بار شده و قیمت میوه‌هایی مانند پرتقال، سیب درختی، کیوی و خیار که هر سال در چنین فصلی افزایش پیدا می‌کرد، هم اکنون ثابت مانده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه قیمت هرکیلوگرم پرتقال هم اکنون بین ۴ تا ۵ هزارتومان است، افزود: به عنوان مثال قیمت این محصول در حال حاضر با توجه به اینکه نزدیک عید می‌شویم باید به حدود ۷ هزارتومان و هفته آینده به ۸ هزارتومان می‌رسید، اما با توجه به شرایطی که ایجاد شده، ثابت مانده است.

وی ادامه داد: با ادامه روند فعلی، پیش بینی می‌کنیم که مانند هر سال شب عید نداشته باشیم و به همین جهت قیمت‌ها نیز افزایش چندانی نخواهد داشت.

باقری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت پیاز در بازار گفت: قیمت این محصول در میدان مرکزی میوه و تره بار به کیلویی ۱۰ تا ۱۱ هزارتومان رسیده و در مغازه‌های سطح شهر کیلویی ۱۱ تا ۱۲ هزارتومان عرضه می‌شود.

وی صادرات پیاز را دلیل این مساله عنوان کرد و افزود: صادرات این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و روسیه آغاز شده و همین دلیل افزایش قیمت آن است.

باقری ادامه داد: البته این افزایش قیمت مقطعی است و چون صادرات به صورت ناگهانی آغاز شد این شوک را به بازار وارد کرده اما حدود ۴ تا ۵ روز آینده عرضه بیشتری از مناطق تولید انجام می‌شود و قیمت به حدود متعادل خود خواهد رسید. چرا که تولید زیاد و به اندازه کافی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از کاهش قیمت لیموترش و زنجبیل نیز خبر داد و افزود: قیمت هرکیلوگرم لیموترش به حدود ۱۵ تا ۱۶ هزارتومان رسیده است.

باقری همچنین از توزیع زنجبیل تنظیم بازاری خبر داد و گفت: چند روز قبل حدود ۵ تن و دیروز نیز ۵ تن دیگر از این محصول بین فروشندگان به قیمت کیلویی ۵۱ هزارتومان توزیع شد و مغازه داران نیز باید آن را به قیمت کیلویی ۶۰ هزارتومان به مصرف کننده نهایی عرضه کنند.

وی با بیان اینکه قیمت زنجبیل قبل از شیوع کرونا در میدان مرکزی بین ۳۰ تا ۳۵ هزارتومان و در سطح شهر حدود ۴۰ تا ۵۰ هزارتومان بوده است، ادامه داد: بعد از شیوع کرونا قیمت این محصول در میدان مرکزی میوه و تره بار به کیلویی ۱۰۰ هزارتومان رسید که در حال حاضر حدود ۴۰ هزارتومان کاهش یافته است.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
nazgol
شیرین عسل1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی ب آ
زر ماکارون
گروه صنعتی نان سحر
آرد سازی پوسان
vioni
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک