جمعه 16 خرداد ماه 1399  -  Friday, June 5, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
چهار شنبه 24 ارديبهشت ماه 1399 ساعت 16:15

افزایش دو برابری قیمت‌ میوه از میدان مرکزی تا بازار+جدول

کشاورزی> بررسی قیمت میوه‌ها نشان می‌دهد تفاوت دو برابری نرخ از میدان مرکزی تا بازار وجود دارد، در حالی که آنها مجازند تنها 30 درصد روی قیمت میوه‌ها بکشند.

جدیدترین قیمت‌های میوه در میدان مرکزی و تره‌بار تهران حکایت از تفاوت دو برابری میوه از میدان مرکزی تا بازار دارد. در حالی که برخی موقع مسافت بازار تا میدان به دو کیلومتر هم نمی‌رسد.

میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران در جنوبی‌ترین منطقه تهران کنار اتوبان آزادگان قرار دارد و میوه‌هایی که حتی در کمتر از فاصله دو کیلومتری از این میدان قرار دارند، به قیمت‌های دو برابر فروخته می‌شوند. 

هر کیلو توت فرنگی در میدان مرکزی میوه از کیلویی 10 هزار تومان تا 20 هزار تومان به فروش می‌رسد، اما همین توت فرنگی را در دو کیلومتری میدان به قیمت 40 هزار تومان به مردم می‌دهند.

بقیه میوه‌ها هم همین گونه‌است، مثلا لیمو شیرین در میدان مرکزی از 9 هزار تومان تا 15 هزار تومان است، اما در نزدیک‌ترین مغازه‌های این میدان کیلویی 28 هزار تومان فروخته می‌شود.

هندوانه در میدان میوه کیلویی 1500 تا 2500 است، اما در مغازه‌ها بالاتر از 3 هزار تومان فروخته می‌شود.

لیموترش از 10 هزار تومان تا 15 هزار تومان است، اما در مغازه‌ها کیلویی 35 هزار تومان عرضه می‌شود.

نکته دوم در قیمت‌های میدان مرکزی، وجود میوه‌های خارجی گران قیمت است.

میوه وارداتی و گرمسیری آناناس کارتنی 370 هزار تومان فروخته می‌شود. آناناس یک میوه وارداتی است و با قیمت‌های سرسام‌آوری که دارد روی قیمت میوه‌های داخل هم تاثیر می‌گذارد.

کشور ما جزو 10 کشور نخست تولید میوه در جهان است و تنوع تولید بالایی دارد. واردات این قبیل میوه‌ها تنها باعث خروج ارز از کشور می‌شود.

موز هم در میدان مرکزی کیلویی 14 هزار تومان است و قیمت آن در سطح شهر از 20 هزار تومان گذشته است.

کارشناسان می‌گویند خداوند بر اساس نیازهای هر منطقه میوه‌های متناسب با آن خلق کرده است. مثلا انبه یک محصول منحصرا مناسب برای منطقه گرمسیری بوده که به خاطر نیازهای بدن مردم آن منطقه، خلق شده است. مصرف همین میوه برای مردم منطقه سردسیر ضرورتی ندارد.

بنابراین اگر در کشور ما برخی میوه‌ها وجود ندارد در حقیقت نیاز ضروری برای واردات آن هم نیست. نیازهای بدن از قبیل ویتامین‌ها و املاح معدنی از هزاران نوع میوه‌ای که وجود دارد، تامین خواهد شد.

در طول دهه‌های گذشته با واردات تدریجی انواع میوه آرام آرام ذایقه مردم را عوض کردند و امروز این میوه‌ها مانند موز یک نیاز اساسی برای کشور شده است، به طوری که در تمام دید و بازدیدها، عیادت‌ها و مهمانی‌ها حتما باید موز وجود داشته باشد.

زمانی که قیمت موز بالا و پایین می‌شود، انگار یک اتفاق بزرگ افتاده است و بیم آن می‌رود آرام آرام این محصول وارداتی جایگزین کالاهای اساسی و ضروری هم بشود و سود همه اینها به جیب دلالان این میوه‌ها می‌رود.

نکته بعدی در قیمت میوه‌ها عرضه سیر به اصطلاح میوه ضد کرونایی به قیمت 32 هزار تومان است. این محصول تولید کشور است اما برخی با برچسب زدن میوه ضد کرونایی به آن، قیمت آن را چندین برابر کرده و به قیمت‌های سرسام آوری می‌فروشند.

نکته دیگر در قیمت میوه‌های میدان مرکزی تفاوت قیمت‌ها از سر مزرعه تا میدان است. خبرها از جنوب کشور حاکی از این است که میوه‌های سبزی و صیفی و پیاز به نازل‌ترین قیمت عرضه می‌شود و برخی کشاورزان محصول خود را برداشت نمی‌کنند یا دور می‌ریزند، در حالی که همین محصولات در میدان مرکزی به قیمت بالاتری فروخته می‌شود.

مثلا پیاز در جنوب کشور از کشاورزان کیلویی 500 تومان ‌خریداری می‌شود، اما همین پیاز در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران از 1500 تا 4000 تومان قمیت خورده است.

خیار هم چنین وضعی را دارد. خیارکاران جنوب از قیمت فوق‌العاده پایین آن گله دارند. حتی کلیپ‌هایی در فضای مجازی مشاهده کردیم که خیارکاران بسته‌های جمع‌آوری خیار را به رودخانه‌ها می‌ریزند اما در میدان مرکزی میوه و تره‌بار از 1500 تا 5 هزار تومان به فروش می‌رود که البته زمانی که اینها به مغازه‌های سطح شهر می‌رسد قیمت‌های گرانتری دارند.

جدیدترین قیمت‌های میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که توسط کارشناسان اتحادیه بارفروشان و اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی و واحد بازرسی و نظارت اطراف میدان مرکزی میوه و تره‌بار کشف قیمت شده به این شرح است:منبع:فارس


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
goncheh1
pegah3
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
nazgol
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی ب آ
تک ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
صنایع غذایی دلوسه
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
زر ماکارون
آرد سازی پوسان