شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
peminaمهگلچاپ و بسته بندی2
دیگه چه خبر
1
یک شنبه 21 تير ماه 1394 ساعت 11:46

کمپوست چیست؟

کشاورزی> گسترش و رشد جمعیت بشری، شهرنشینی و صنعتی شدن شهرها از یک طرف و افزایش خواسته ها و تقاضای بشر از طرف دیگر موجب شده است که حجم و وزن مواد زائد شهری در طی چند دهه اخیر افزایش یابد. هم اکنون در کلان شهر تهران روزانه بیش از 7000 تن پسماند خانگی جمع آوری و پس از ذخیره سازی در ایستگاه های میانی خدمات شهری به مجتمع پردازش و دفع آراد کوه حمل می گردد.

با توجه به انجام آنالیز فیزیکی و شیمیایی بر روی پسماندهای شهر تهران مشخص شد که نزدیک به 65 درصد پسماندهای شهر تهران پسماند تر(آلی) است که بهترین روش برای بی خطرسازی و برگرداندن آن به چرخه طبیعت تبدیل آن به کود کمپوست است.

انواع کمپوستی که می توان تولید کرد

کمپوست درجه یک: این نوع کمپوست با اندازه ذرات و دانه بندی صفر تا شش میلی متر از پسماند شهری تهیه می شود و در فضای سبز شهری، کاشت محصولات گلخانه ای، جالیزی و گیاهان تزئینی استفاده می شود.

کمپوست درجه دو: این نوع کمپوست با اندازه ذرات و دانه بندی شش تا 20 میلی متر از پسماندهای شهری تهیه می شود و در کاشت درخت و ایجاد پارک های جنگلی استفاده می شود.

کمپوست گرانوله: با افزودن گوگرد وباگاس و بنیتونیت به کود کمپوست تولید می شود و با افزایش جذب عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف در خاک به رشد گیاه کمک و موجب افزایش عملکرد محصول می شود.

کمپوست مایع: با محلول سازی کمپوست تولید می شود و اسید هیومیک آن باعث افزایش رشد گیاه و جوانه زنی بذر می شود.

ورمی کمپوست: گونه هایی از کرم های خاکی به راحتی قادرند مواد آلی را به کمپوست تبدیل کنند.

افزایش ظرفیت خطوط پالایش و فرآوری کمپوست

سازمان مدیریت پسماند به منظور افزایش ظرفیت پالایش کمپوست با سرمایه گذاری بخش خصوصی، اقدام به ساخت، نصب و راه اندازی واحدهای پالایش جدید کمپوست نموده است که پیش بینی می شود تا پایان سال 91 به یک هزار و 500 تن افزایش یافت.

فواید مصرف کمپوست

کمپوست عموما فعالیت های بیولوژیکی خاک را تشدید نموده و به حاصلخیزی خاک کمک می کند و دارای خاصیت اسیدی بوده و در جذب بعضی از مواد غذایی نظیر فسفات های غیر محلول نقش اساسی دارد.

همچنین کمپوست حالت چسبندگی خاک را کاهش داده و از مقاومت خاک های زراعی در مقابل ماشین آلات کشاورزی می کاهد.

کمپوست کود آلی کمپوست در خاک های سنگین، دانه بندی و تخلخل خاک را بهتر می سازد و نفوذپذیری و تهویه خاک را بهبود می بخشد.

همچنین کمپوست ارزانتر و از نظر بهداشتی مطمئن تر از کودهای شیمیایی است و فاقد هرگونه عوامل بیماری زا(سیاه زخم، دیفتیری، وبا، حصبه و... بوده و با دارا بودن مواد مغذی و آلی فراوان باعث رشد گیاهان می شود.

موارد کاربرد کمپوست

کمپوست موارد مصرف متنوع و گسترده ای دارد از قبیل: گیاهان وجینی مانند: چغندر، پنبه، سیب زمینی و ذرت و... کلیه درختان میوه، مرکبات و تاکستان ها و... گلخانه ها، گل کاریها، پرورش گل های آپارتمانی، فضای سبز اطراف اتوبان ها، فرودگاه ها، زمین های ورزشی و...

مضرات مصرف کودهای شیمیایی


استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی در کشاورزی منجر به آلوده شدن آب و مواد غذایی می شود. در صورتی که استفاده از کودهای شیمیایی به صورت بی رویه باشد وارد آبهای زیرزمینی و در نهایت از طریق محصولات کشاورزی وارد غذای انسانها می شود.

همچنین مصرف بی رویه کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی موجب شیوع سرطان معده شده و استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی خاک را آلوده می کند.

از سوی دیگر مصرف کودهای شیمیایی با توجه به یارانه پرداختی به آن به ضرر و زیان اقتصاد کشور است.


منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
پگاه-خامه
haraz
لاکیدووو
فشذهشف2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
روغن غنچه
نازگل
taknan2
mihan2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
zar
kandoj
ariantaem
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
tejarat talaie
گروه صنایع  غذایی نان آوران
حلبچی
گروه صنعتی پارس استا
ardineh
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران