شنبه 10 اسفند ماه 1398  -  Saturday, February 29, 2020
eco 1pegah
یادداشت
2
سه شنبه 14 شهريور ماه 1396 ساعت 10:36

شاهرخ ظهیری

حذف قیمت مصرف کننده در صنایع غذایی و چند پرسش

شاهرخ ظهیری

جناب آقای مهندس نعمت زاده پدر و پیر صنایع کشور در آخرین روزهای کاری و خروج از دولت یازدهم  دستور داد که تولیدکنندگان چند گروه غذایی نیاز به درج قیمت مصرف کننده و برچسب روی این کالای غذایی یعنی محصولات بیسکوییت، شیرینی، کیک، شکلات، انواع چیپس و اسنک ندارند.
متأسفانه باید گفت از زمان تصویب قانون حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و ایجاد تأسیس سازمان حمایت نه تنها مصرف کننده از قیمت دستوری منتفع نشده است بلکه تولیدکننده هم نتوانسته است از این قانون در حمایت توسعه بهبود کیفیت صادرات بهره مند گردد. در هیچ کشوری هم شما نمی بینید که بجای قیمت گذاری در عرضه و تقاضا صحنه را برای رقابت تولید، بالا بردن کیفیت و بالاخره جلب نظر جامعه مصرف کننده باز نکرده باشند.
وقتی شما محصولات کشاورزی را هر روز باید با قیمت جدید خریداری کنید چگونه ممکن است که قیمت کالای تولیدی را با قیمت دستوری دولت بفروشد. آن وقت است که تولید از راه صحیح منحرف و ملاحظه می کنید که اگر یک ظرف ماست را خریداری می کنید نصف ظرف خالی است یا صنایع تبدیلی با کیفیت بسیار پائین تولید می شود.
خوشبختانه بعد از انقلاب رشد و تنوع تولید صنایع غذایی کشور از حد تصور خارج است و با برجام امید به اینکه کشور ما وارد تجارت جهانی شود بسیار نزدیک است و صد البته آنچه که در این تجارت جهانی حرف برای گفتن دارد صنایع غذایی کشور است. امروزه در دنیا بموجب گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) طی گزارشی اعلام نموده است که در حال حاضر یک میلیارد و چهارصد میلیون گرسنه در دنیا وجود دارد که خطر آن از بمب اتم بیشتر است. 
کشور اتحاد جماهیر شوروی با همه قدرت و موقعیتی جهانی که داشت وقتی فرو ریخت که ناچار شد گندم خود را از آمریکا، استرالیا و کانادا خریداری کند و در یک سفر با هیأت اقتصادی به روسیه در جلسه کنفرانس، وزیر بازرگانی روسیه بصورت انتقادی اعلام کرد که شما (یعنی ایران) به همان اندازه که ماکارانی تولید می کنید، ما موشک و تانک و زره پوش ساختیم یک موقع متوجه شدیم به سربازی که باید پشت موشک و یا تانک بنشیند نان نداریم بدهیم با این توضیحات در دوره استراحت جناب آقای مهندس نعمت زاده این سوال پرسیده شود که چرا قیمت محصولات تبدیلی کشاورزی نباید آزاد شود مثلاً چه نفعی جامعه می برد، اگر باید قیمت یک شیشه کشک را دولت معین کند و نظارت بر بازار داشته باشد. اگر چنین است دولت باید برای محصولات کشاورزی هم قیمت ثابت در هر فصل از ابتدا تا انتها را اعلام نماید که تولیدکننده در صنایع غذایی تکلیف خود را بداند. در ابتدای ماه مبارک رمضان که در جراید هم اعلام شد دولت قیمت آش رشته را برای روزه داران عزیز اعلام نمود و یا دولت از اواخر بهمن ماه هر سال اعلام مینماید که پرتقال شب عید را تأمین کرده و به هر حال دولت تدبیر و امید که تشخیص داده است بتدریج کار مردم را بخود مردم واگذارد و دولت نظارت عالیه خود را داشته باشد در آینده منتظر تعیین قیمت آش رشته برای ایام ماه مبارک از طرف دولت نباشیم.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
زرفروکتوز1
sobhan
ghoncheh
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
پگاه
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
تیتر20
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
زر ماکارون
آیدین
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی ب آ
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران