سه شنبه 4 آبان ماه 1400  -  Tuesday, October 26, 2021
pegahچاپ و بسته بندی2pemina
دیگه چه خبر
0
جمعه 22 مرداد ماه 1400 ساعت 13:21

برای تاثیر منفی مکمل‌ها پس از تزریق واکسن کرونا شواهد کافی وجود ندارد

غذا و تغذیه> کارشناس مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: با توجه به جدید بودن بیماری کووید-19 و محدودیت مطالعات صورت گرفته، هنوز شواهد کافی مبنی بر تاثیر مستقیم منفی یا مثبت مصرف مکمل‌ها در درمان این بیماری گزارش نشده است.

عطیه رزازی با بیان اینکه تاکنون مطالعاتی مبنی بر تاثیر مستقیم مکمل‌ها و داروهای تقویتی در افرادی که واکسن کووید دریافت کرده‌اند، انجام نشده، گفت: در مطالعات انجام شده بر روی سایر واکسن‌ها تاثیر منفی از مصرف مکمل‌ها گزارش نشده است، اما مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد، مصرف ریزمغذی‌ها حتی در اشکال دارویی به بهبود وضعیت ایمنی بدن کمک می‌کند.  

کارشناس مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: مطالعات نشان داده یکی از عوامل مهم در پاسخ ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها، وضعیت تغذیه و مقادیر کافی ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها در بدن است در مورد بیماری کووید-19 نیز مطالعات نشان دادند که کمبود ویتامینD   با افزایش ریسک ابتلا به بیماری و یا در بیماران دارای کمبود این ویتامین با افزایش احتمال بستری و مرگ و میر همراه است.

وی اظهار کرد: با توجه به جدید بودن بیماری کووید-19 و محدودیت مطالعات صورت گرفته، هنوز شواهد کافی مبنی بر تاثیر مستقیم منفی یا مثبت مصرف مکمل‌ها در درمان این بیماری گزارش نشده است.

رزازی گفت : با توجه به شواهد موجود به نظر نمی‌رسد مصرف مکمل‌ها و ریز مغذی‌ها با دوزهای توصیه شده قبل و بعد از تزریق واکسن کووید- 19 اثرات سوء بر ایمنی زایی ناشی از واکسیناسیون داشته و یا باعث افزایش ریسک ابتلا به کووید شود، هرچند تصمیم گیری در این زمینه نیازمند مطالعات بیشتر و اختصاصی‌تر است.

منبع:ایلنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
پگاه-خامه
goncheh-98
nazgol-98
لاکیدووو
haraz1
فشذهشف2
زرفروکتوز1
taknan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
mihan2
شیرین عسل1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
zar
آب معدنی واتا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
kandoj
ardineh
صنایع غذایی سحر همدان
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
گروه صنایع  غذایی نان آوران
tejarat talaie
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
حلبچی
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
vioni