سه شنبه 22 آبان ماه 1397  -  Tuesday, November 13, 2018
مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markketyeco 1
بازار
0
شنبه 3 شهريور ماه 1397 ساعت 11:43

بحران خشکسالی دامن‌گیر بازار جهانی گندم شد

تابستان داغ و خشک به پنج سال وفور در بسیاری از کشورهای تولیدکننده گندم پایان داده و ذخایر صادرکنندگان بزرگ را به پایین‌ترین سطح خود از سال 2007 - 2008 رسانده است. کمبود غلات به ناآرامی‌های غذایی در سراسر آفریقا و آسیا دامن زده است.

طبق برآورد وزارت کشاورزی آمریکا، اگرچه انتظار می‌رود ذخایر جهانی در آغاز فصل فروش غلات 2018 - 2019 به رکورد بالای 273 میلیون تن برسد اما تقریبا نیمی از مشکل در چین است که احتمالا گندمی به بازارهای جهانی عرضه نخواهد کرد.
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان این فصل، هشت صادرکننده بزرگ 20 درصد از ذخایر جهان را خواهند داشت که تنها برای پوشش 26 روز کافی است در حالی که یک دهه پیش این میزان، یک سوم بود.
وزارت کشاورزی آمریکا برآورد کرد چین که 16 درصد از گندم جهان را مصرف می‌کند، 46 درصد از ذخایرش را در آغاز فصل که تقریبا از اکنون شروع می‌شود خواهد داشت و تا پایان فصل بیش از نیمی خواهد داشت.
میزان 126.8 میلیون تن که برآورد می‌شود چین نگه می‌دارد، 135 درصد بالاتر از میانگین پنج ساله 54 میلیون تن است.
اما تکرار بحران 2007 - 2008 که بسیاری از کشورها را ناچار کرد صادراتشان را محدود یا ممنوع کنند، در نبود عوامل دیگری که آن زمان وجود داشت از جمله نفت حدود 150 دلاری، بعید به نظر می‌رسد.
واردکنندگان در شمال آفریقا نیز به نظر می‌رسد این بار در موقعیت بهتری قرار دارند و ذخایرشان بالاتر است.
چین ذخیره سازی گندم را در سال 2006 آغاز کرد و قیمت کف تضمین شده‌ای را تعیین کرد تا امنیت و ثبات غذایی را تضمین کند. اما قیمت‌های چین در مقایسه با قیمتهای بین‌المللی به حدی بالاست که چین بدون ضرر بزرگ نمی‌تواند گندم خود را در بازار جهانی به فروش رساند.
چارلز کلارک - تحلیلگر روبوبانک، انتظار دارد چین به ذخیره‌سازی گندم تا سال آینده ادامه دهد اما در بلندمدت با محدود کردن تولید داخلی، کاهش واردات یا انجام مزایده‌های داخلی، ذخایر را کاهش خواهد داد.
طبق گزارش "شانگهای جی سی اینتلیجنس"، ذخایر گندم دولت اکنون حدود 74 میلیون تن است که عمده آن از سال 2014 تا 2017 بوده و تنها میزان اندکی مربوط به سال 2013 است.
محصول گندم در صادرکنندگان بزرگ متعدد شامل آرژانتین، کانادا، اتحادیه اروپا، قزاقستان، روسیه، اوکراین و آمریکا امسال آسیب دیده است.
خشکسالی بهاری در روسیه و اوکراین که سبدهای نان دریای سیاه هستند با موج شدید گرمای تابستانی در اتحادیه اروپا همراه شد. آب و هوای خشک اکنون محصولات در استرالیا که یک صادرکننده مهم دیگر است را تهدید می‌کند.

با پیشرفت برداشت محصول، شواهد از آسیب جدی افزایش پیدا می‌کند.
به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌ها برای محصول اتحادیه اروپا متشکل از 28 عضو مکررا تنزل پیدا کرده و آلمان با پایین‌ترین میزان برداشت محصول در 24 سال گذشته مواجه است.
وزارت کشاورزی روسیه نیز هفته گذشته دیداری با معامله‌گران گندم برای گفت و گو پیرامون حجم صادرات داشت.
این وزارتخانه منکر گفت و گو درباره محدودیت صادرات شد اما معامله‌گرانی که در این نشست حضور داشتند اظهار کردند محدودیت‌ها در پایان فصل بدنبال شکایت تولیدکنندگان گوشت نسبت به افزایش هزینه خوراک دام ممکن است وضع شود.
آمریکا با ذخایر بالاتر از صادرکنندگان رقیب و افزایش تولید، برای سرمایه‌گذاری روی کمبود عرضه جهانی در بهترین موقعیت قرار دارد.
این دورنما موقعیت کشاورزان آمریکایی که در جنگ تجاری میان آمریکا و چین گرفتار شده‌اند را بهبود می‌بخشد.
همچنین طبق بررسی اخیر از محصول، کانادا که یکی از صادرکنندگان بزرگ گندم مرغوب در جهان است نیز محصول بزرگتری نسبت به سال گذشته خواهد شد اما باران‌های پراکنده محصولات گندم را در استان‌های غربی بسیار متغیر کرده است.
آرژانتین و استرالیا که دو صادرکننده بزرگ گندم در نیمکره جنوبی هستند هنوز ماه‌ها با برداشت فاصله دارند.
برداشت بالایی در آرژانتین پیش‌بینی می‌شود اما انتظار می‌رود تولید در استرالیا به دلیل خشکسالی در بخش شرقی این کشور، به پایین‌ترین سطح در بیش از یک دهه گذشته سقوط کند.
بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران می گویند تولید در استرالیا ممکن است برای نخستین بار از سال 2008 به پایین 20 میلیون تن کاهش پیدا کند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
شیرین عسل1
روغن نازگل
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
vioni
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آب معدنی واتا
آیدین
اقتصاد سبز
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
فودیار
جوان
www.addlikebutton.net