شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
چاپ و بسته بندی2peminaمهگل
اخبار برگزیده
0
چهار شنبه 23 مهر ماه 1393 ساعت 19:13

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد:

20 درصد کل تجارت جهانی در محصولات غذایی تا سال 1400 متعلق به غذای حلال خواهد بود

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: جمعیت مسلمانان جهان تا سال 1400 به حدود 30 درصد کل جمعیت جهان خواهد رسید و غذای حلال نیز می‌تواند 20 درصد کل تجارت جهانی را در مواد غذایی به خود اختصاص دهد.

به گزارش فارس، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بررسی کوتاهی در مورد غذای حلال و تاثیر آن در ایجاد فرصت ارتباط با سایر ادیان انجام داد و اعلام کرد: غذاهای سالم و حلال دسته ای از تولیدات هستند که در آنها موادی که از نظر دین اسلام حرام معرفی شده اند، استفاده نشده و تولید و ارائه آن ها هم طبق قوانین اسلامی باشد. برند یا نشان تجاری حلال به عنوان یک استاندارد جهانی غذایی، معیاری از کیفیت غذای سالم و بهداشتی در جهان، عاملی برای توسعه مبادلات و صادرات محصولات صنایع غذایی در بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی است. رعایت استانداردهای تولید حلال به ویژه برای واردات محصولات به کشورهای اسلامی و مصرف جوامع مسلمان در کشورهای غیراسلامی ضروری است، لذا در این راه وظیفه حکومت های کشورهای اسلامی این است که با تدوین آیین نامه ها و دستورهای شفاف، راه توسعه این نوع از تجارت را هموار کنند که در این راه، تدوین دستورالعمل های اختصاصی مذاهب مختلف در اسلام با توجه به تفاوت های موردی (برای مثال فقه شیعه در مواردی با فقه سایر مذاهب تفاوت دارد)، تاثیر بسزایی خواهد داشت.

عرضه مواد غذایی مشروع یهودیان در کشورهای غیرمسلمان در مقایسه با محصولات غذایی حلال چندین برابر بوده که این شرایط را می توان با افزایش آگاهی و بیان ابعاد حلال برای غیر مسلمانان تا حدود زیادی رفع کرد تا از این طریق با احترام به اصول اعتقادی، زمینه پیشرفت تجاری آنها را نیز فراهم آورد. ضمن اشاره به این نکته که جمعیت مسلمانان جهان تا سال 1400 به حدود 30 درصد کل جمعیت جهان خواهد رسید، غذای حلال نیز در آینده می تواند به سادگی 20 درصد کل تجارت جهانی را در مواد غذایی به خود اختصاص دهد، لذا ضروری است تا با برنامه ریزی صحیح در راستای اختصاص سهم شایسته ای از تجارت جهانی محصولات حلال به ایران، اقدامات لازم انجام پذیرد.

طبق آمارهای ارائه شده در گزارش، بیشترین جمعیت مسلمان، موجب بیشترین مصرف غذای حلال و بیشترین گردش مالی در منطقه ای است که ایران از پتانسیل بالقوه ای برای ایفای نقش مهمتر در صنعت غذای حلال در این منطقه برخوردار است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
فشذهشف2
پگاه-خامه
نازگل
haraz
زرفروکتوز1
mihan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
taknan2
شیرین عسل1
روغن غنچه
لاکیدووو
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
gulfood
آب معدنی واتا
تیتر20
آیدین
tejarat talaie
ارسال پیامک
zar
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی دلوسه
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
ariantaem
ardineh
آرد سازی پوسان
kandoj
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی سحر همدان
حلبچی
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1