دو شنبه 29 دى ماه 1399  -  Monday, January 18, 2021
eco 1pegahpemina
اخبار برتر
0
یک شنبه 21 دى ماه 1399 ساعت 14:42

درخواست واردکنندگان نهاده‌های دامی از رئیس جمهور/ پرداخت ارز ترجیحی را متوقف کنید

کشاورزی> اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران در نامه ای از رئیس جمهوری خواست تا با حذف ارز ترجیحی از واردات کالای اساسی فرصت رسیدن یارانه به سفره دهک های پایین و اقشار آسیب پذیر جامعه را فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (اوندا)، در متن نامه این اتحادیه به حسن روحانی رئیس قوه مجریه آمده است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام واحترام:

ضمن آرزوی توفیق دولت محترم در راهبری بهینه عرصه های مختلف اقتصادی اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت و دشوار تحریم‌های ظالمانه و بیماری و بحران های موجود.

اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران به عنوان بزرگترین تشکل صنفی تحت پوشش اتاق بازرگانی ایران، به وسیله اعضاء خود مسئولیت واردات و تامین بخش عمده‌ای از نهاده های دامی به کشور را به عهده دارد و لازم می‌داند نظر و درخواست خود را به محضر حضرتعالی تقدیم نماید.

سالهاست دولت محترم برای تامین غذای مردم از طریق تخصیص ارز ارزان اقدام نموده و در سال ۹۷ با تعیین مبلغ ۴۲۰۰ تومان برای ارز، امید بر این بود که ارز تک‌ نرخی شده و در بازار با ایجاد رقابت کالای ارزان تری به دست مردم برسد و در سال جاری نیز با همین ارز ۴۲۰۰ تومانی ترجیحی به ۵ قلم کالای اساسی موافقت شد که نسبتا موفق هم بوده است.

ولی از آنجا که با وجود تورم و گرانی یکباره نرخ ارز در بازار آزاد به تبع تشدید تحریم ها و درآمد محدود اکثریت جمعیت کشور، عملا مزایای ارز مزبور بر خلاف اهداف دولت محترم نصیب اقشار مرفه جامعه شده و سفره مردم دهک‌های پایین مستمرا کوچک و محدودتر شده است. اتحادیه بارها مخالفت خود را با واگذاری ارز ترجیحی برای تامین نهاده‌های دامی اعلام نموده است.

هم اکنون نیز با ارائه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی ایران مجددا با تاکید، درخواست حذف ارز ترجیحی و تک نرخی نمودن کامل ارز را در بودجه از محضرتان داریم. و صریحا اعلام می نماییم وجود ارز ترجیحی و رانت حاصل از آن تا رسیدن به دست عموم مردم دستخوش عوارض بسیاری می گردد و نهایتا محصول تولیدی ارزان در دسترس قرار نمی‌گیرد.

تاوان ناملایمات ایجاد شده در بخش تامین و تولید و مصرف، به سهولت بر دوش واردکنندگان تحمیل می گردد. حال آنکه برنامه‌ریزی و سیاستگزاری و تخصیص ارز و توزیع نهاده در اختیار دولت محترم می باشد.

هرچند رانت موجود در ارز ترجیحی افرادی نا آشنا به این حرفه را صرفا برای استفاده از منافع آن جذب می نماید ولی بخش عمده ای از نهاده وارداتی با نرخ های مصوب و از کانال های قانونی، تحت نظارت سازمان های ذیربط عرضه شده و به فروش رسیده اند.

در شرایط موجود تخصیص ارز ترجیحی و مراقبت از فعل و انفعالات آن، ده‌ها نهاد و ارگان نظارتی و حکومتی را درگیر نموده و ضمن ایجاد بدبینی در میان عموم، دستاورد مطلوبی نیز در اهداف تعیین شده نخواهد داشت.

لذا پیشنهاد می نماید دولت محترم ضمن حذف ارز ترجیحی از این حرفه، با تشکیل اتاق فکر متشکل از اقتصاددانان و اساتید علوم اجتماعی برای اختصاص یارانه لازم به قوت مردم و امنیت غذایی جامعه راه حل های دیگری غیر از طریق ارز ترجیحی تمهید نمایند.
توفیق، سربلندی و عزت جنابعالی و دولت محترم را در خدمت به اقشار ضعیف جامعه از خداوند بزرگ خواستاریم.لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah2
mihan
haraz1
nazgol
شیرین عسل1
لاکیدووو
sobhan
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
tabiat
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
آب معدنی واتا
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
vioni
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
زر ماکارون