پنج شنبه 10 مهر ماه 1399  -  Thursday, October 1, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 16 شهريور ماه 1399 ساعت 23:46

قیمت‌های جدید کودشیمیایی ابلاغ شد

کشاورزی> شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، قیمت‌های جدید کودشیمیایی را ابلاغ کرد که به گفته کارشناسان افزایش 7 برابری نسبت به سال گذشته دارد و برخی معتقدند که این قیمت‌ها دولت آینده را در شرایط سخت قرار خواهد داد.

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، جدیدترین قیمت انواع  کودهای شیمیایی را به بهره‌برداران ابلاغ کرد. قیمت‌ها به این شرح است:
برخی کارشناسان معتقدند که این افزایش قیمت‌ها رشد 4 تا 10 برابر نسبت به سال گذشته دارد، به طوری که عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی ایران گفت: این افزایش بی‌حد و حصر غیرقابل باور و ناپذیرفتنی است و فقط یک معنی را به ذهن فعال کشاورزی متبادر می‌کند و آن این است که تیم اقتصادی حاکم بر دولت در راستای سیاست‌های نئولیبرالی خود قصد دارند بخش کشاورزی کشور را به مسیری ببرند که کشاورزان داوطلبانه از مزارع بگریزند. 
وی این افزایش قیمت کودهای شیمیایی را تهدیدی بر امنیت غذایی کشور دانست و گفت: دولت باید حداقل نرخ خرید تضمینی گندم را در سال جاری نسبت به سال گذشته 300 درصد افزایش دهد تا کشاورزان کورسوی امیدی به کشت این محصول داشته باشند. 

یک کارشناس کشاورزی هم معتقد است استفاده درست از کود شیمیایی می‌تواند تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهد. به ازای هر کیلوگرم کود که به نحو درست در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، 10 کیلوگرم به تولید اضافه می‌شود. 

ابراهیم مرادزاده گفت: افزایش قیمت کودهای شیمیایی باعث می‌شود کشاورزان نتوانند از این نهاده به طور کامل استفاده کنند  و تولید بخش کشاورزی روز به روز کمتر خواهد شد.

ایران در تولید کالاهای اساسی مانند دانه های روغنی بیش از 90 درصد و در تولید خوراک دام و طیور بیش از 70 درصد وابسته است سالانه حدود 150 هزار تن گوشت، یک میلیون تن شکرو 100 هزار تن چای وارد کشور می شود و عدم تامین نهاده تولید این گونه محصولات اساسی را کمتر خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم هم با بیان اینکه دولت در آستانه فصل کشت قیمت کود شیمیایی را 10 برابر افزایش داده است، اعلام کرد: در حالی که مقام معظم رهبری به تولید کالاهای اساسی در داخل تأکید دارد، دولت مسیر اشتباهی را در برنامه‌ها و سیاست‌های تولید کشاورزی دنبال می‌کند. 

وی با بیان اینکه مسیر اشتباه تنها افزایش قیمت کود شیمیایی نیست، گفت: اخیراً دولت یارانه کودشیمیایی را هم حذف کرده است. 

این نماینده مجلس دهم تأکید کرد که در صورت ادامه این روند و افزایش قیمت نهاده‌ها، تولید محصولات استراتژیک مانند گندم و جو با خطر جدی مواجه خواهد شد.

در این میان، برخی هم معتقدند که افزایش 7 برابری قیمت کودهای شیمیایی، تولید محصولات کشاورزی را در سال آینده با خطر جدی مواجه خواهد کرد و در حقیقت، این اقدام، دولت بعدی را با مشکلات جدی مواجه می سازد. عوارض این افزایش قیمت‌ها احتمالا خود را امسال نشان نخواهد داد، اما سال آینده دولت سیزدهم را با خطر جدی مواجه خواهد کرد. 

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
sobhan
pegah4
زرفروکتوز1
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
صنایع غذایی مسرور
vioni
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
آیدین
تک ماکارون