چهار شنبه 9 مهر ماه 1399  -  Wednesday, September 30, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 20 مرداد ماه 1395 ساعت 13:37

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران از تراز تجاری محصولات غذایی و کشاورزی خبر داد:/

رشد 11 درصدی صادرات و کاهش 7 درصدی واردات موادغذایی و کشاورزی در بهار 95

مواد غذایی> رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران از بهبود تراز تجاری محصولات غذایی و کشاورزی خبر داد و گفت: در بهار امسال صادرات مواد غذایی کشاورزی سیر صعودی به خود گرفته است.

کاوه زرگران افزود: آمارها نشان می دهد واردات محصولات غذایی و کشاورزی نیز در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی گفت: در سه ماهه ابتدای امسال، حدود 512 هزار تن محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش بیش از یک میلیارد و 56 میلیون دلار از کشور صادر شده که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد و به لحاظ ارزشی 17 درصد افزایش یافته است.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی و به گفته رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، تلاش صنایع غذایی و کشاورزی کشور برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی است.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی با تاکید بر توانایی های صنایع غذایی و تبدیلی ایران با وجود رکود در کشور گفت: از مجموع صادرات سه ماهه اول امسال حدود 462 هزار تن محصولات کشاورزی بوده و صنایع غذایی بیش از 909 میلیون دلار به خارج از کشور صادرات داشته است.

وی اضافه کرد: بیش از 75 درصد ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی (حدود 800میلیون دلار) متعلق به محصولاتی چون پسته، لبنیات، شیرینی و شکلات، خرما، گوجه فرنگی ، سیب و زعفران بوده است.
زرگران افزود: صادرات محصولات کشاورزی نظیر سیب، پرتقال، نارنگی، خرما، پسته و انگور خشک کرده و همچنین محصولات صنایع غذایی نظیر پنیر، ماست، شکلات و ویفر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. 

به گفته وی، صادرات محصولاتی چون گوجه فرنگی، زعفران، سیب زمینی، پیاز، چای و انار و همچنین محصولات صنایع غذایی نظیر بیسکویت، آب معدنی، بستنی، ماکارونی، فرآورده های گوشتی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی با اعلام این که 98 کشور مقصد صادراتی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران در سه ماهه اول امسال بوده اند، اضافه کرد: بیش از 54 درصد صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور به مقصد عراق و افغانستان بارگیری می شود.

** کاهش واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی

زرگران با اعلام کاهش واردات موادغذایی و کشاورزی در مدت یاد شده نیز گفت: طی این مدت حدود چهار میلیون و 265 هزار تن محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش بیش از 2میلیارد و 90 میلیون دلار وارد کشور شده که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد و به لحاظ ارزشی 6 درصد کاهش یافته است.
دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی با تاکید بر اینکه واردات محصولات کشاورزی بیشتر معطوف به کالاهای اساسی است، گفت: حدود 67 درصد ارزش واردات کشاورزی و صنایع غذایی مربوط به غلات، دانه های روغنی و روغن خام و همچنین کنجاله است که در رده کالاهای اساسی قرار می گیرند.

وی درباره جزییات واردات غلات به کشور گفت: در سه ماهه اول امسال، 2 میلیون و 484 هزار تن غلات به ارزش بیش از 713 میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ وزنی 20 درصد و به لحاظ ارزشی 28 درصد کاهش داشته است.

به گفته رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران، ذرت 39 درصد، برنج 28 درصد و گندم 19 درصد از مجموع واردات غلات را در این دوره به خود اختصاص داده اند.
زرگران ادامه داد: در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، واردات دانه آفتابگردان از 14.5 هزار تن به بیش از 30 هزار تن رسید.

به گفته وی، این در حالی است که واردات روغن خام آفتابگردان از بیش از 65 هزار تن به کمتر از 55 هزار تن رسیده و واردات این روغن کاهش یافته است.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران افزود: در بهار پارسال 407 هزار تن وارد شد که واردات آن در بهار امسال به بیش از 548 هزار تن رسید در حالی که واردات روغن خام سویا با 28 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه به رقم 50 هزار تن کاهش یافته است.

زرگران ادامه داد: واردات روغن پالم نیز با افزایش 28 درصدی نسبت به سال قبل به حدود 101.5 هزار تن رسیده است. 

وی درباره آمار کنجاله سویا در فصل بهار سال جاری نیز گفت: 577 هزار تن کنجاله به ارزش بیش از 224 میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 22 درصد و به لحاظ ارزشی دو درصد افزایش داشته است.

منبع:ایرنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah4
goncheh1
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
nazgol
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
sobhan
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی سحر همدان
آرد سازی پوسان
ارسال پیامک
تک ماکارون
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
vioni
آیدین
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی ب آ