یک شنبه 31 شهريور ماه 1398  -  Sunday, September 22, 2019
eco 1pegah
دیگه چه خبر
0
دو شنبه 5 شهريور ماه 1397 ساعت 7:48

جزئیات دریافت مابه‌التفاوت ارزی

شیوه جدید اخذ مابه‌التفاوت ارزی از واردکنندگان به منظور ترخیص کالا از گمرک اعلام شد. گمرک ایران با مبنا قرار دادن نرخ 7000 تومان برای هر دلار، اعلام کرده است که به ازای هر دلار، 2800 تومان (تفاضل نرخ رسمی دلار یعنی 4200 تومان و نرخ دلار 7000 تومانی) از واردکنندگان برای پرداخت مابه‌التفاوت ارزی و ترخیص کالاهایشان از گمرکات دریافت خواهد شد.
با ابلاغ این بخشنامه، نسبت به تعیین تکلیف کالاهایی که مشمول پرداخت مابه‌التفاوت ارزی هستند و در گروه‌های سه‌گانه معافیت‌ها از پرداخت مابه‌التفاوت حضور ندارند، اقدام شده است. براساس این ابلاغیه واردکنندگان مشمول پرداخت مابه‌التفاوت ارزی، ملزم شده‌اند ضمن امضای تعهدنامه ارزی، نسبت به ترخیص کالاهایشان از گمرکات اقدام کنند و چنانچه از این اقدام خودداری کنند، از سوی مراجع ذی‌ربط به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد. در این راستا بانک‌های عامل موظف هستند مراتب را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کنند تا نسبت به تامین و تخصیص ارز این دسته از واردکنندگان، در آینده جلوگیری شود. از سوی دیگر درحالی نرخ 7000 تومان برای پرداخت مابه‌التفاوت ارزی به‌عنوان مبنا تعریف شده است که حدود یک هفته گذشته نرخ معامله‌شده در بازار دوم ارز، در کانال 8000 تومان جریان داشته است.
ارائه بسته جدید ارزی در اواسط مرداد ماه 1397  از سوی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، با استقبال فعالان اقتصادی و بخش‌خصوصی همراه شد و اجرای سیاست‌های جدید ارزی را به‌عنوان ضرورتی برای ساماندهی بازار ارز و فضای کلی اقتصاد عنوان کردند. اما در روزهای پس از ابلاغ بسته ارزی، انتقادات و نگرانی‌ها نسبت به اجرای بند 5 بسته جدید که به اخذ مابه‌التفاوت ارزی از کالاهای وارداتی برای ترخیص از گمرک اشاره دارد، قوت گرفت. در بخشی از بند 5 مصوبه جدید ارزی تاکید شده است که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است برای کلیه کالاهایی که تا زمان ابلاغ این تصویب‌نامه، ارز آنها به‌صورت بانکی یا در سامانه نیما (گروه‌های کالایی اول و دوم) تامین شده و ترخیص آنها صورت نپذیرفته، (به جز کالاهای موضوع (1) این تصویب‌نامه)، ضمن اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان پرداخت و نرخ ارز در بازار در تاریخ ترخیص و با رعایت سایر ضوابط، نسبت به صدور مجوز ترخیص اقدام کنند. در هفته‌های اخیر این بند از بسته جدید ارزی واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشت و فعالان اقتصادی از جمله روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران طی نامه‌هایی جداگانه به مقامات عالی‌رتبه دولت،‌ خواستار بازنگری در بند 5 ارزی و معافیت تجهیزات، ماشین‌آلات و مواد اولیه از این بند قانونی شدند.
به‌دنبال انتقادات مطرح شده، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیشنهادی را برای معافیت مواد اولیه و تجهیزات از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی به هیات وزیران ارائه کرد که این پیشنهاد با موافقت هیات دولت همراه شد و معاون اول رئیس‌جمهوری جزئیات معافیت‌ها از پرداخت مابه‌التفاوت را ابلاغ کرد. براساس ابلاغیه اسحاق جهانگیری، «ماشین‌آلات تجهیزات، قطعات یدکی خط تولید و مواد شیمیایی و مصرفی خط تولید»، «مواد اولیه وارداتی، قطعات و ملزومات مورد نیاز» و «مواد اولیه دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات لوازم یدکی و ملزومات پزشکی» 3 گروه کالایی هستند که مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی شدند.
البته با وجود آنکه این بخشنامه با استقبال فعالان اقتصادی همراه شد، اما همچنان بخشی از واردکنندگان و تجار نسبت به آن اعتراض دارند؛ به‌طوری‌که هفته گذشته با طرح شکوائیه‌‌ای به دیوان عدالت اداری خواستار لغو کامل بند 5 بسته ارزی شدند. به باور این گروه از واردکنندگان اجرای این بند قانونی هزینه‌های سنگینی را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند و در صورت تداوم این روند، به‌دلیل مسدود شدن کالاها درگمرکات، باید درآینده‌ نزدیک، منتظر گرانی در بازار باشیم.
اما بر اساس تصمیم جدید دولت در مورد دریافت مابه‌التفاوت ارزی بانک‌های عامل موظف شده‌اند،‌ نسبت به دریافت تعهد پرداخت مابه‌التفاوت 2800 تومانی به ازای هر دلار برای صدور مجوز ترخیص اقدام کنند. با این بخشنامه کالاهایی که مشمول پرداخت مابه‌التفاوت ارزی هستند و در گروه‌های سه‌گانه معافیت‌های ارزی از پرداخت مابه‌التفاوت قرار نمی‌گیرند، تعیین تکلیف شدند و شیوه جدید پرداخت مابه‌التفاوت ارزی‌ آنها مشخص شده است. در این بخشنامه تصریح شده است که رفع تعهد ارزی برای این گروه واردکنندگان موکول به ارائه پروانه گمرکی و همچنین پرداخت مابه‌التفاوت مذکور به بانک عامل حداکثر تا 6 ماه از تاریخ ترخیص کالا خواهد بود. همچنین در مواردی که واردکننده از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی خودداری کند، بانک عامل باید ضمن معرفی واردکننده به سازمان تعزیرات حکومتی، مراتب را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کند تا از تامین و تخصیص ارز در موارد آتی جلوگیری شود. علی معقولی، مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه در ابلاغیه جدید اعلام کرده است، اظهارنامه‌هایی که قبل از ابلاغ این مصوبه از سوی بانک‌های عامل نسبت به صدور اعلامیه تامین ارز آنها در سامانه جامع امور گمرکی اقدام شده و کالاهای مربوطه از گمرک ترخیص نشده باشد، باید ضمن اعلام مجدد بانک‌های عامل مبنی براخذ تعهد موضوع بند 5 مصوبه ارزی و درج مراتب در سامانه، با رعایت سایر مقررات اقدام شود.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زرفروکتوز1
nazgol
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
ghoncheh
haraz1
شیرین عسل1
پگاه
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
صنایع غذایی دلوسه
vioni
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
زر ماکارون
آیدین
صنایع غذایی ب آ
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور