جمعه 6 ارديبهشت ماه 1398  -  Friday, April 26, 2019
pegaheco 1
یادداشت
0
سه شنبه 12 تير ماه 1397 ساعت 8:4

احمد آزادمرد

اتاق بازرگانی در جام یا بر جام

احمد آزادمرد - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

این روزها از کوچه تا بازار، کارخانه تا داروخانه، از سواره تا پیاده، از پیر تا جوان و از دارا تا ندار از افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها صحبت می‌کنند و آن را ناشی از افزایش قیمت ارز می‌دانند. گویا از یاد برده‌اند که واحد پول ایران ریال است نه دلار. گو اینکه امروز ریال را در آلبوم‌ها و کلکسیون اشیا عتیقه می‌توان یافت اما هنوز واحد پول کشور عزیزمان ریال به شمار می‌رود و باید از دل و جان از آن حفظ و حراست نماییم. در این راستا اتاق بازرگانی که عناوینی همچون پارلمان بخش خصوصی یا مشاور 3 قوه را با خود یدک می‌کشد، نقش ارزنده‌یی دارد. به خصوص در این برهه از زمان که هر کس به گونه‌یی بر پایه دانش و آگاهی‌های خود برای مهار کردن حرکت نجومی ارز به داد سخن می‌پردازد و راهی پیشنهاد می‌نماید زیرا مهار کردن و کاهش نرخ ارز بر زندگی روزانه او تاثیر دارد. از سویی رییس دولت از همه آحاد ملت می‌خواهد در این راستا به اظهارنظر بپردازند و در مقابل کنایه و پیشنهاد پاره‌یی از نمایندگان و شبکه‌های اجتماعی اظهار می‌دارد که استعفا نخواهد داد ولی تیم اقتصادی خود را تقویت خواهد کرد و در این زمینه بیش از همه به داشتن مشاورین اقتصادی صحبت به میان می‌آورد و تاکید می‌کند که نسبت به استفاده از مشاورین اقتصادی اقدام خواهیم کرد.

در یک جلسه دیگر وزیر امور خارجه در اتاق بازرگانی به صراحت اعلام کرد که امروز در دنیا جنگ قایق‌ها و موشک‌ها نیست و امروز جنگ، جنگ اقتصادی است و به همین دلیل ایشان در سفرها یک تیم اقتصادی را با خود می‌برد. اما سوال این است که اتاق بازرگانی در کجای این معادلات قرار دارد. آیا اتاق در جام شیشه‌یی خود نشسته و صرفا نظاره‌گر است یا اینکه در معادله برجام قرار دارد. اگر در جام است باید بعضی از عناوین را از خود بزداید و اگر برجام است، نیک می‌داند که برجام دستاوردی بود که باید حفظ شود چرا قدم در میدان نمی‌گذارد و نقش مشاوره خود را برجسته نمی‌کند و راه و روش سامان دادن به اوضاع نابسامان اقتصاد به دولتمردان را نشان نمی‌دهد چراکه بیشترین اثر نوسانات قیمت ارز بر همین اعضا و اتاق است. و در این میان نکته را اتاق باید روشن کند که اگر روزی یکی از مسوولان اتاق افزایش نرخ ارز را به نفع تولید اعلام کرده بود آیا درحال حاضر که در معرض یک تحریم جدی دیگر قرار گرفته‌ایم و کار صادرات و بازگشت پول به سختی و با مشکل بسیار انجام می‌شود و از سوی دولت شرایطی برای آن در نظر گرفته شده به صلاح و صرفه تولید است؟ این نکته نیز باید شفاف شود که وقتی صحبت از تولید می‌شود، تولیدکننده که نتواند صادر کند و بازار داخل نیز اشباع شود چه اتفاقی رخ خواهد داد. این موارد و صدها مورد دیگر است اتاق بازرگانی که امسال نیز انتخابات دوره جدید را پیش روی دارد باید به آنها بپردازد و به اعضا جواب دهد.

لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن نازگل
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
ghoncheh
زر فروکتوز
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
فودیار
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1
vioni
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
جوان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
آیدین
اقتصاد سبز
تک ماکارون
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
www.addlikebutton.net