یک شنبه 30 دى ماه 1397  -  Sunday, January 20, 2019
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 13 اسفند ماه 1396 ساعت 14:22

پیش بینی کاهش تولید گندم در جهان

مواد غذایی> نهاد غذایی سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرد تولید گندم جهان در فصل زراعی 2019-2018 برای دومین سال متوالی کاهش پیدا خواهد کرد اما با وجود این کاهش، ذخایر جهانی در رکورد بالایی قرار دارد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین پیش‌بینی خود برای فصل زراعی 2019-2018 میزان تولید گندم را 744 میلیون تن برآورد کرد که دومین کاهش سالانه متوالی در مقایسه با 757.6 میلیون تن در سال 2018-2017 و 761.3 میلیون تن در فصل پیش از آن را نشان می‌دهد.
عمده کاهش پیش بینی شده برای فصل زراعی 2019-2018 مربوط به پیش بینی کاهش تولید در اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه است که منعکس‌کننده کاهش پیش بینی شده در محصول روسیه نسبت به اوج سال 2017 است که این کشور برداشت بالایی داشت. اما انتظار می‌رود بهبود تولید استرالیا از افت بیشتر تولید در سطح جهانی جلوگیری کند.

افزایش ذخایر گندم
با این‌همه فائو خاطر نشان کرد که برداشت فصل زراعی 2019-2018 با پیش بینی شورای بین‌المللی غلات از تولید گندم به میزان 744 میلیون تن همخوانی دارد و نشان می دهد میزان تولید بالاتر از حد متوسط خواهد بود. بعلاوه این کاهش در شرایطی روی خواهد داد که ذخایر جهانی بالاتری وجود دارد و انتظار می‌رود ذخایر گندم جهان با وجود برداشت کمتر، بالاتر از سال 2018-2017 باشد و میزان ذخایر 21.7 میلیون تن رشد کرده و به رکورد 269.8 میلیون تن برسد.
این پیش بینی 12.8 میلیون تن بالاتر از پیش بینی ماه گذشته است. بازبینی این آمار منعکس کننده برآورد بالاتر برای تولید و ذخایری که از سال گذشته مانده اند و همچنین آمار کمتر برای مصرف است. در مقابل، برآورد تقاضا در سال 2018-2017 برای غلات دانه درشت به میزان 8.5 میلیون تن افزایش یافت که منعکس کننده رشد سریع‌تر استفاده از ذرت برای خوراک دام در کشورهای آسیایی است.

فعالیت تجاری پویا
این گزارش در حالی منتشر شده که فائو پیش بینی خود برای مجموع ذخایر غلات جهان شامل برنج در پایان فصل جاری را به میزان 12.8 میلیون تن بالا برده و به 738.6 میلیون تن رساند که منعکس کننده برآورد بالاتر از میزان ذخایر گندم است. با این‌همه فائو اعلام کرد قیمت غلات در فوریه به میزان 2.5 درصد رشد کرد و به بالاترین میزان در هفت ماهه گذشته رسید که به دلیل فعالیت تجاری ضعیف و نگرانی‌ها نسبت به تاثیر منفی شرایط جوی نامساعد بر مناطق پرورش دهنده محصول گندم زمستانی آمریکا و ذرت آرژانتین بوده است.
قیمت‌های لبنیات با 6.2 درصد افزایش، رشد سریع‌تری را در فوریه تجربه کرد که به دلیل تقاضای قوی برای واردات در بحبوحه تولید کمتر شیر در نیوزلند - بزرگترین کشور صادرکننده شیر- بود.

کاهش قیمت شکر و روغن گیاهی
با این‌همه رشد قیمت مواد خوراکی با کاهش 1.1 درصدی قیمت روغن‌های گیاهی و شکر محدود شد. ارزش روغن‌های گیاهی در فوریه 3.1 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان در 19 ماه اخیر رسید که به دلیل چشم‌انداز مازاد تولید جهانی روبه‌ رشد در فصل جاری بود. قیمت شکر نیز 3.4 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان در دو سال گذشته رسید که تحت تاثیر ادامه رشد تولید کشورهایی مانند تایلند و هند بود.
فائو همچنین تاکید کرد که انتظار می‌رود تولید شکر اتحادیه اروپا به دلیل حذف سهمیه تولید در سال گذشته و بازدهی بالاتر افزایش پیدا کند.

ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
روغن نازگل
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
ghoncheh
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
فودیار
زر ماکارون
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
vioni
اقتصاد سبز
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
جوان
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
گروه صنایع  غذایی نان آوران
www.addlikebutton.net