شنبه 9 مرداد ماه 1400  -  Saturday, July 31, 2021
pegahpeminaچاپ و بسته بندی2
اخبار
1
یک شنبه 6 دى ماه 1394 ساعت 12:24

مدیرکل تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تشریح کرد

دلیل گرانی گوشت قرمز و پایین بودن سرانه مصرف

مواد غذایی> مدیر کل مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از فاصله زیاد قیمت دام زنده تا بازار گوشت قرمز انتقاد کرد و گفت: دلالان بی‌شمار عامل گرانی گوشت قرمز و پایین بودن سرانه مصرف آن در کشور هستند که در این میان تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان متضرر می‌شوند.

علی ملاصالحی  اظهار کرد: طی دو - سه سال گذشته شاهد حداقل نوسان قیمت دام زنده در کشور بوده‌ایم؛ به گونه‌ای که به طور متوسط قیمت هر کیلوگرم دام زنده در کشور حدود 11 هزار تومان بوده است اما هنگامی که دام زنده برای کشتار به کشتارگاه می‌رود و گوشت قرمز تولید و به بازار عرضه می‌شود، شاهد فاصله زیاد قیمت این محصول از دامداری تا بازار مصرف هستیم که عامل آن دلالان بی‌شماری هستند که با سودجویی، قیمت این محصول را به نفع خود و به زیان دامدار و مصرف‌کننده افزایش می‌دهند.

وی افزود: متوسط سرانه مصرف گوشت قرمز حدود 10 کیلوگرم است که براساس حداقل استاندارد‌ها و توصیه‌های صورت گرفته باید حدود 14 کیلوگرم باشد اما زمانی که قیمت گوشت قرمز در بازار بالاست و بسیاری از مردم توان خرید و مصرف مناسب آن را ندارند، از سویی تقاضا برای دام زنده کاهش پیدا می‌کند و دامداران نمی‌توانند از فروش دام زنده به سود معقولی برسند در این میان دلالان بسیاری دام زنده را تا کشتارگاه و گوشت تولید شده را از کشتارگاه تا قصابی‌ها منتقل می‌کنند که هر یک برای خود سودهای غیرمنطقی در نظر می‌گیرند و نتیجه آن گرانی گوشت قرمز در بازار مصرف می‌شود.

مدیر کل مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: از زمانی که دام زنده به کشتارگاه می‌رود و گوشت استحصال شده آن به بازار منتقل می‌شود، حداقل چهار دلال واسطه‌گری می‌کنند که این تعداد زیاد دلالان از تولید تا بازار مصرف، عامل گرانی گوشت قرمز است.

ملاصالحی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز نسبت به این وضعیت و افزایش قیمت گوشت قرمز که دامداران و مردم از آن هیچ انتفاعی ندارند منتقد است و باید در راستای منافع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان، دلالان موجود در بازار گوشت قرمز حذف شوند و تشکل‌های تولیدی و تولید‌کنندگان به بازار ورود پیدا کنند تا شاهد منطقی‌شدن قیمت این محصول در بازار باشیم.

وی همچنین در خصوص این‌که آیا افزایش صادرات دام زنده عامل گرانی گوشت قرمز نشده است؟ گفت: اگر صادرات دام زنده عامل افزایش قیمت گوشت قرمز باشد، باید قیمت دام زنده افزایش پیدا کند، در حالی که در براساس ارزیابی‌ها و بررسی‌های سال‌های گذشته تاکنون حداقل نوسان قیمت در عرضه دام زنده وجود داشته است و طی دو - سه سال اخیر قیمت این محصول در دامداری از بیش از 9000 تومان تا کمتر از 12 هزار تومان در نوسان بوده است که به‌طور میانگین می‌توان گفت قیمت هر کیلوگرم دام زنده در این بازه زمانی چند ساله حدود 11 هزار تومان بوده است، البته همچنان دام زنده پروار شده مازاد وجود دارد که با توجه به پتانسیل موجود می‌توان آن را در راستای تعادل‌بخشی به بازار صادر کرد.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
goncheh-98
taknan2
nazgol-98
فشذهشف2
mihan2
لاکیدووو
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
pegah2
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ardineh
تک ماکارون
آب معدنی واتا
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
zar
vioni
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
tejarat talaie
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
حلبچی