سه شنبه 29 بهمن ماه 1398  -  Tuesday, February 18, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 6 بهمن ماه 1398 ساعت 11:58

واردات ۱۹ میلیون تن کالای اساسی

رئیس‌کل گمرک ایران با بیان اینکه ۷۲ میلیارد دلار صادرات و واردات در ۱۰ ماهه سال ۹۸ داشتیم، گفت: در این مدت ۱۹ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد.

مهدی میراشرفی اظهار داشت: سازمان جهانی گمرک شعار سال ۲۰۲۰ را «گمرک تقویت کننده ثبات اقتصادی، شکوفایی محیط زیست» نام‌گذاری کرده است که امیدواریم بتوانیم به این هدف برسیم. سال گذشته شعار «مرزهای هوشمند» بود که گمرک توفیقات خوبی در این جهت به دست آورد و در اجرای بحث اقتصاد هوشمند که برنامه وزیر اقتصاد نیز است اقداماتی را انجام دادیم.

رئیس‌کل گمرک ایران افزود: از سازمان‌های پیشرو در الکترونیکی کردن فعالیت‌ها بوده‌ایم و در حال حاضر کامل کاغذ حذف شده است که در پی آن جعل هم از بین می‌رود. همچنین در بحث کاهش تبانی و فساد و افزایش سلامت ارائه خدمات را با کمترین مواجه حضوری ذی‌نفعان با گمرک در دستور کار داشتیم که در این راستا بحث کارشناسان مجازی را داشتیم که برای اولین بار در گمرک ایجاد شد.

وی ادامه داد: مجازی کردن خدمات موضوع دیگر در دستور کار ما بود که در حال حاضر بخشی از خدمات را روی اپیلیکیشن موبایل داریم. همچنین برای هوشمندسازی خدمات، توانستیم در بحث تولید پلمب الکترونیک و هوشمند با توان داخلی و کمترین هزینه تولید کردیم و در حال حاضر در کلیه گمرکات مجهز شده اند. بیش از ۵ گمرک اصلی مبدا و مقصد ترانزیت نیز مجهز به تراشه‌های آر اف ای دی شده‌اند تا پلمب‌ها را بخوانند.

میراشرفی گفت: تا پایان سال مناقصه خرید آنتنکهای آر آف ای دی را به سرانجام برسانسم زیرا به تسهیل ترانزیت کالا و کاهش تخلفات و افزایش امنیت و رصد محموله‌های ترانزیتی کمک می‌کند.

وی افزود: با کشورهای ترکیه و آذربایجان طی دو سال گذشته بحث ای‌تی‌ر را جلو بردیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه کنوانسیون تیر رو به شرق در حال گسترش است، اظهار داشت: از آنجایی که ایران در مسیر کریدور شرق به غرب است اقداماتی در جهت استفاده از بضاعت کنوانسیون تیر انجام دادیم و اولین محموله افغانستان را از مسیر افغانستان_چابهار_ هند عبور دادیم. همچنین به دنبال اجرایی کردن ای کریدور هستیم تا کردیور شمال به جنوب را الکترونیکی کنیم که مذاکراتی بین ایران، گرجستان و آذربایجان در فاز بعدی روسیه و هند نیز اضافه خواهند شد.

میراشرفی افزود: تسهیل تجارت و کاهش هزسنه‌های تجارت داخلی یکپارچه‌سازی مدیریت مرزی در مبادی ورودی و خروجی که ۲۵ سازمان مشغول فعالیت هستند، اقداماتی را انجام دهیم.

وی با اشاره به وضعیت تجارت کشور در ۱۰ ماه سال ۹۸، گفت: طی ۱۰ ماهه سال جاری ۷۲ میلیارد دلار ارزش صادرات و واردات ما بود که سهم صادرات از نظر وزنی ۱۱۵ میلیون تن به ارزش ۳۵.۵ میلیارد دلار بود که نشانگر رشد ۲۰.۷۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

میراشرفی با بیان اینکه ۴ برابر واردات، صادرات داشته ایم، افزود: ۲۸ میلیون تن واردات به ارزش ۳۶ میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفته است البته منهای صادرات برق.

به گفته رئیس کل گمرک ایران، از ۲۸ میلیون تن واردات، ۱۹ میلیون تن سهم کالاهای اساسی بوده است، همچنین سهم واردات کالاهای واسطه‌ای نیز بالا بوده‌است.

وی افزود: چین با ۸.۳ میلیارد دلار، عراق ۸ میلیارد دلار، ترکیه ۴.۱ میلیارد دلار، امارات با ۳.۷ میلیارد دلار و افغانستان با ۱.۹ میلیارد دلار مقاصد صادراتی ما بوده‌اند.

میراشرفی ادامه داد: پتروشیمی با ارزش ۱۵.۸ میلیارد دلار که ۴۴ درصد سهم ارزشی را دارد و سایر کالاها با ارزش ۱۹ میلیارد دلار سهم ۵۶ درصدی را دارند.

وی گفت: چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان مقاصد کالاهای وارداتی ما بوده‌اند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
sobhan
پگاه
nazgol
ghoncheh
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
آیدین
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
زر ماکارون
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور