دو شنبه 27 آبان ماه 1398  -  Monday, November 18, 2019
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
یک شنبه 16 تير ماه 1398 ساعت 15:3

«صادرات رانتی»/صادرات آبنبات با شکر یارانه‌ای؛ سوء استفاده جدید از دلار ۴۲۰۰ تومانی

مواد غذایی> ۱۲۰ میلیون دلار آبنبات به شکل بی سابقه از کشور صادر شده است که در واقع چیزی جز صادرات شکر یارانه ای تولید شده در کشور یا وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست و رانت بی سابقه ای را نصیب صادرکنندگان این محصول کرده است.

در شرایطی که دولت برای حمایت از مصرف کنندگان کالاهای داخلی به واردات و تولید کالاهای اساسی در کشور یارانه و ارز 4200 تومانی اختصاص می دهد اما این شرایط باعث سوء استفاده برخی شده به طوری که آنها این کالاهای اساسی را بعد از انجام یک فرآوری به اسم صادرات غیر نفتی و ارز آوری از کشور خارج می کنند.

صادرات انواع شیرینی، شکلات، چیپس، هندوانه، آبنبات، سیب زمینی و غیره که برای تولید آنها از یارانه و برای واردات آنها از ارز 4200 تومانی استفاده شده، به معنی آن است که کالای وارد شده با از 4200 تومانی دوباره با ارز آزاد، صادر شود که سود زیاد و رانتی را نصیب صادر کنندگان می کند.

همچنین صادرات کالاهایی مانند هندوانه که برای تولید آنها از یارانه هایی مانند آب،  انرژی، کود، سم و نهاد های  ارزان قیمت استفاده شده نیز در همین راستا است و صادرات آنها علاوه بر ایجاد رانت، قیمت این محصولات را نیز در بازار داخلی افزایش می دهد.

یکی از مواردی که به تازگی توسط مسئولان سازمان توسعه تجارت کشف یا حداقل اطلاع رسانی شده، صادرات غیر مستقیم شکر به اسم آبنبات است؛ باید توجه داشت که برای تولید آبنبات چیزی جز شکر و آب (به علاوه افزودنیها)  استفاده نمی شود که هر دو این مواد یارانه ای است.  

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت در این ارتباط گفته است، اخیرا با بررسیهایی که داشته اند متوجه صادرات تکان دهنده 120 میلیون دلار آبنبات به عراق شده اند؛در واقع از اختصاص ارز 4200 تومانی برای وارد مواد اولیه تولید (شکر) سوء استفاده شده است. 

بنابراین گزارش صادرات چیپس نیز از این موضوع خارج نیست به طوری که تولید کنندگان این محصول از روغن یارانه ای که با ارز دولتی به کشور وارد شده و همچنین سیب زمینی تولید شده از یارانه  استفاده می کنند و محصول خود را به قیمت آزاد صادر می کنند.

در بخش شیرینی نیز صادرات ما در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و محصولی که با آرد، شکر و روغن یارانه ای تولید شده است با ارز آزاد صادر شده است.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
ghoncheh
شیرین عسل1
haraz1
پگاه
nazgol
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آیدین
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
تیتر20
vioni
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
آرد سازی پوسان
آب معدنی واتا