پنج شنبه 26 مهر ماه 1397  -  Thursday, October 18, 2018
مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markketyeco 1
اخبار
0
دو شنبه 3 شهريور ماه 1393 ساعت 16:55

افتتاح بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهی خاویاری در مازندران

در ایام هفته دولت، با سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومانی بخش خصوصی، بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهی خاویاری در مازندران به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس سازمان شیلات ایران امروز در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: این سازمان دارای قدمتی تاریخی بوده و با تولید 880 هزار تن در دریاها و آبزی‌پروری تا پایان سال 1392 رقم تولید مناسبی را عاید کشور کرده است.

حسن صالحی افزود: از این مقدار 500 هزار تن صید از دریاها و 380 هزار تن سهم آبزی‌پروری است.

وی خاطرنشان کرد: مقایسه آماری نشان می‌دهد که سه درصد در صید دریایی و 10 درصد در آبزی‌پروری نسبت به مدت مشابه گذشته رشد وجود دارد.

صالحی ادامه داد: در زمینه آبزی‌پروری برای تولیدات ماهیان سردآبی، گرم‌آبی و میگو، سال گذشته بیش از 140 هزار تن ماهی سردآبی و بیش از 170 هزار تن ماهی گرم‌آبی و بیش از 500 تن ماهیان خاویاری تولید شده است و بیش از یک تن نیز خاویار از فیل‌ماهیان پرورشی در سال گذشته به بازارهای جهانی صادر شد.

وی تصریح کرد: در ایام هفته دولت، بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهی خاویاری در مازندران به بهره‌برداری می‌رسد که با سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومانی بخش خصوصی ایجاد شده است.

پیش‌بینی تولید 15 هزار تن میگوی پرورشی

رئیس سازمان شیلات ایران یادآور شد: افزایش پرورش میگو یکی از مهم‌ترین سیاست‌های این سازمان است که در این راستا با وجود مشکلاتی چون لکه‌سفید، تولید انجام شده و در پایان سال گذشته حدود 13 هزار تن و در سال جاری نیز بیش از 15 هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید می‌شود.

صالحی تأکید کرد: در سایت گواتر که از دورافتاده‌ترین مزارع پرورش میگو محسوب می‌شود، در سطح 200 هکتاری حدود 500 تن پیش‌بینی برداشت میگو داریم که برای ورود این میگو به بازار مسکو برنامه‌ریزی شده است.

وی اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس از دیگر پروژه‌های سازمان شیلات محسوب می‌شود که در این راستا امکان پرورش بیش از 800 هزار تن در سواحل خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر وجود دارد.

صالحی همچنین گفت: برای سواحل دریای خزر پیش‌بینی تولید 300 هزار تن و سواحل جنوب بیش از 600 هزار تن ماهی در قفس شده است.

وی در ادامه افزود: بیش از 200 هزار هکتار از اراضی ساحلی کشور شناسایی شده است و در مناطقی ازجمله گواتر که نمی‌توان فعالیت کشاورزی انجام داد، می‌توان استخر پرورش میگو احداث کرد.

صدور موافقت اصولی برای 60 بهره‌بردار ماهی میکتوفیده

رئیس سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت ماهیان میکتوفیده که در اعماق 300 متری دریا وجود دارند، از دیگر پروژه‌هایی است که این سازمان برای 60 سرمایه‌گذار موافقت اصولی صادر کرده است.

صالحی هنر شیلات را از آب، گوشت سفید گرفتن دانست و ادامه داد: تلاش می‌شود تلفیق آبزی‌پروری در کنار فعالیت کشاورزی به‌صورت جدی دنبال شود.

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی برای افزایش سرانه مصرف ادامه دارد، به‌گونه‌ای که در حال حاضر مصرف سرانه آبزیان کمتر از نصف متوسط جهانی بوده و در پایان سال 92 نیز رقم سرانه به 8.5 کیلوگرم رسیده است، اما در جهان مصرف متوسط جهانی 19 کیلوگرم برآورد شده است.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
روغن نازگل
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
زر فروکتوز
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی پارس استا
رستوران حاج محسن1
آیدین
صنایع غذایی سحر همدان
اقتصاد سبز
جوان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
گروه صنعتی نان سحر
فودیار
زر ماکارون
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
ارسال پیامک
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی دلوسه
vioni
تک ماکارون
www.addlikebutton.net