سه شنبه 19 فروردين ماه 1399  -  Tuesday, April 7, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 24 خرداد ماه 1395 ساعت 13:54

دبیر انجمن صنایع قند و شکر خبر داد/

رکورد‌شکنی مجدد در تولید قندوشکر/ خودکفایی تا ۴ سال دیگر

مواد غذایی> قند و شکر جزو محصولاتی است که به گفته دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر با کمترین نوسان قیمت و بهترین شرایط تولید طی سال‌های اخیر مواجه بوده که با ادامه این وضعیت کشور تا چهار سال آینده به مرز خودکفایی می‌رسد.

بهمن دانایی  اظهار کرد: طی دو سال گذشته فرآیند تولید یک روند صعودی داشته است به گونه‌ای که تولید شکر در سال ۱۳۹۲ به یک میلیون و ۱۲۲ هزار تن رسید و در سال گذشته از مرز ۱.۵ میلیون تن عبور کرد که در تاریخ ۱۲۰ ساله صنعت قند سابقه نداشته است.

وی با اشاره به این‌که در افق چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴ به خودکفایی در صنعت قند و شکر اشاره شده است و علی‌رغم بروز مشکلات متعدد در سال‌های دولت گذشته، به نظر می‌رسد با ادامه‌ی این روند تا چهار سال آینده به خودکفایی کامل خواهیم رسید، افزود: پیش از این بالاترین رکورد تولید قند به سال ۱۳۸۵ با یک میلیون و ۲۷۴ هزار تن باز می‌گردد که البته در سال‌های بعدی با بی‌تدبیری‌هایی که در دولت گذشته صورت گرفت، میزان تولید به حدود ۵۵۰ هزار تن کاهش پیدا کرد، اما در سال‌های بعدی و با روی کار آمدن دولت یازدهم روند بهبود پیدا کرد و پییش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان تولید قند و شکر به بیش از ۱.۶ میلیون تن برسد.

موجودی کافی انبارها و مجوز واردات برای تولید‌کنندگان

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر با بیان این‌که هم‌اکنون در صنعت قند و شکر به ضریب خودکفایی ۷۰ درصدی رسیده‌ایم، ادامه داد: هم‌اکنون موجودی انبارهای کشور کافی به نظر می‌رسد؛ به گونه‌ای که در ابتدای خرداد‌ماه امسال ۵۸۱ هزار تن گزارش شده بود و امسال ۴۸۰ هزار تن مجوز واردات از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌شود که تنها به تولید‌کنندگان و کارخانه‌های قند و شکر و براساس میانگین تولید سه سال گذشته آنها تعلق می‌گیرد.

دانایی گفت: اختصاص مجوز واردات قند و شکر به کارخانه‌ها و تولید‌کنندگان با دو هدف صورت گرفته است تا بتوان ضمن قطع‌ کردن دست دلالان از واردات اگر منافعی هم در آن وجود دارد به جیب تولید‌کنندگان و مردم برود تا دلالان و واسطه‌ها. براین اساس مابه‌التفاوتی واردات از تولید‌کنندگان اخذ نمی‌شود و به جای بخشی از طلب آنها تهاتر می‌شود.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
haraz1
شیرین عسل1
sobhan
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
پگاه
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
ارسال پیامک
آیدین
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی سحر همدان
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی پارس استا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
زر ماکارون
vioni
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران