سه شنبه 6 خرداد ماه 1399  -  Tuesday, May 26, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
1
چهار شنبه 20 مرداد ماه 1395 ساعت 13:20

لغو تحریم‌های ترکیه از سوی روسیه تا پایان سال/ امید صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه رنگ باخت

مواد غذایی> با اعلام وزیر توسعه اقتصادی روسیه مبنی بر لغو تحریم واردات محصولات ترکیه تا پایان سال، کورسوی امید صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه رنگ باخت.

به گزارش خبرگزاری «ریانوستی» ٬ الکسی الیوکایف وزیر توسعه اقتصادی این کشور پس از دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین٬ روسای جمهور ترکیه و روسیه در شهر ٖسن پترزبورگ، به خبرنگاران گفت: تحریم واردات محصولات ترکیه تا پایان سال لغو خواهد شد.

دولت روسیه از اول ژانویه امسال واردات گوجه فرنگی٬ پرتقال٬‌ سیب٬ زردآلو٬ کلم٬ نمک٬ کلم بروکلی٬ پرتقال، نارنگی٬ خیار٬‌ گلابی٬ هلو٬ آلو٬ انگور٬‌ توت فرنگی٬‌ پیاز٬‌ گل میخک، گوشت مرغ و بوقلمون را از ترکیه ممنوع کرده بود.

اعلام این خبر کورسوی امید برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه را از بین می‌‌برد.

بعد از اینکه ترکیه جنگنده روسی را ساقط کرد روابط این دو  کشور تیره و تار شد و پوتین دستور داد واردات محصولات کشاورزی از ترکیه قطع شود همچنین گردشگران روسی هم حق نداشتند به این کشور سفر کنند این مسئله گمانه‌زنی ‌ها به اینکه صادرات محصولات کشاورزی ایران به سمت روسیه بیشتر خواهد شد را رقم زد.

با اعلام اخیر وزیر توسعه اقتصادی مبنی بر لغو تحریم‌های ترکیه تا پایان امسال، مسئله افزایش صادرات ایران به روسیه رنگ می‌بازد.

البته پیش از این نیز ایران نتوانست از فرصتی که در منع واردات محصولات کشاورزی از اتحاداروپا از سوی روسیه صورت گرفت استفاده کند.

روسیه در پاسخ به تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا واردات محصولات کشاورزی را از این کشورها منع کرده بود و نگاه دولت مسکو به سمت خاورمیانه و ایران بود و حتی در این میان پوتین چراغ سبزی هم برای واردات از ایران داشت اما در این بین علیرغم رفت‌وآمدهای مکرر مسئولان کشاورزی و غذای دو کشور و بازدیدهای مختلف نتوانستیم رقم قابل توجهی به روسیه صادر کنیم.

نبود پروتکل‌ها، قیمت تمام شده بالا، باقیمانده سموم، نبودن بسته‌بندی مناسب، ازعمده ترین موانع بود که روسیه برای وا ردات از ایران مطرح کرده بود.

روسیه اگرچه خود تولید کننده محصولات کشاورزی است اما به دلیل سطح گسترده و جمعیت بالا به واردات عمده محصولات کشاورزی نیاز دارد.

پیش از این روسیه عمده محصولات کشاورزی به ویژه صیفی‌جات، میوه و لبنیات را از ترکیه وارد می‌کرد، ایران هم در این محصولات مزیت دارد که انتظار داشت در صورت رفع موانع به روسیه صادر کند.

البته ایرای طی دو سال گذشته بخشی محصولات شیلاتی و مرغ به روسیه صادر کرده که قابل توجه نبوده است.

منبع:فارس
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol
رمضان
زرفروکتوز1
goncheh1
sobhan
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنایع  غذایی نان آوران
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی مسرور
تیتر20
صنایع غذایی ب آ
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
رستوران حاج محسن1
تک ماکارون
vioni
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
آیدین
گروه صنعتی نان سحر