پنج شنبه 12 تير ماه 1399  -  Thursday, July 2, 2020
eco 1pegah
یادداشت
0
پنج شنبه 7 خرداد ماه 1394 ساعت 11:34

محمدهیراد حاتمی

نزاع 18 هزار تومانی؛ چیزی شبیه قیمت یک پیتزا با نوشابه

محمدهیراد حاتمی

بالاخره اتفاق افتاد و بنزین سهمیه ای بر اساس تازه ترین تصمیم دولت یازدهم به بایگانی رفت و خاطره شد. قرار بر این شده که دیگر چیزی به اسم «بنزین سهمیه ای » وجود نداشته باشد تا در روزهای پایانی سال، چشم و گوش مان دیگر منتظر شنیدن و دیدن خبرهایی از این دست نباشد که «امسال سهمیه بنزین نوروزی داریم یا خیر؟» یا اینکه سهمیه های ماهانه بنزین چه زمانی قرار است واریز شود. بر این اساس دولت تصمیم گرفته تا بنزین به صورت تک نرخی و معادل 1000 تومان عرضه شود و تا پایان شهریور هر آنچه از سهمیه 60 لیتری ماهانه بنزین برای خودرو های سواری که به قیمت 700 تومان عرضه شد و باقی مانده را باید مصرف کرد.

این خبر از همان لحظات نخست که گمانه زنی درباره آن مطرح شد تا اینکه در نهایت به مرحله اجرا در آمد با واکنش های فروانی روبرو شد که اوج این واکنش ها را می توان به زمان بعد از انتشار خبر تک نرخی شدن بنزین به صورت رسمی مشاهده کرد.  اینکه تعداد زیادی از مخاطبان دنیای وب در ساعت هایی که به اصطلاح «ساعت های بی خبری» است به یکباره به فضای مجازی هجوم آوردند و با درج نظرات پی در پی موضع خود نسبت به این تصمیم دولت را مطرح کردند. برخی آن را تصمیمی درست قلمداد کردند که باید پیش از اینها گرفته می شد و اساسا «سهمیه بندی بنزین» را اتفاقی نادرست برای اقتصاد عنوان کردند و گروه دیگری این موضوع را عامل گرانی کالاهای مختلف در روزهای آینده دانستند و دولت را نقد کردند.

بنابراین برخی بر این باور بودند که این 18 هزار تومان هیچ اتفاقی در زندگی آنان ایجاد نخواهد کرد و برخی بر طبل این کوبیدند که اثرات تک نرخی شدن بنزین به کل اقتصاد ایران سرایت خواهد کرد. این نظرات دو گانه اینقدر گاهی تند مطرح شد که گویی یادمان رفته این تصمیم دولت به طور ماهانه 18 هزار تومان از دارایی افرادی که مالک خودرو هستند را کاهش داد. بر اساس یک محاسبه ساده ماهانه 60 لیتر بنزین 700 تومانی که قرار است به صورت تک نرخی 1000 تومانی عرضه شود تفاوتی 18 هزار تومانی با گذشته دارد؛ رقمی به اندازه کمتر از قیمت یک پیتزا با نوشابه.  
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah3
nazgol
haraz1
goncheh1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
تیتر20
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی دلوسه
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی ب آ
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آرد سازی پوسان
vioni
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران