پنج شنبه 11 آذر ماه 1400  -  Thursday, December 2, 2021
مهگلpeminaچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 10 تير ماه 1399 ساعت 12:40

نامه دامداران به جهانگیری و اعتراض به قیمت شیرخام

مواد غذایی> مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: ما در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعتراض شدید خود را به قیمت اعلام شده شیر خام اعلام کردیم و امیدواریم در این نرخ تجدیدنظر شود.

سعید سلطانی سروستانی  با انتقاد از تصویب نرخ ۲,۹۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام گفت: متأسفانه حدود ۱۵ نفر در یک جلسه برای بخش تولید تصمیم می‌گیرند و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید تنها ۲ نماینده در این جلسه دارد و از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی نیز در این خصوص دعوتی به عمل نمی‌آید.

وی اضافه کرد: ما از حدود هشت ماه قبل از ستاد تنظیم بازار درخواست کردیم قیمت شیرخام با توجه به افزایش نرخ نهاده‌های دامی و سایر عوامل تأثیرگذار در تولید باید افزایش یابد که دبیر آن ستاد عنوان کردند سازمان حمایت باید به این مساله رسیدگی کند. طی نامه‌ای به آن سازمان تقاضای خود را ارائه کردیم و آنها پاسخ دادند دستگاه متولی باید پیشنهاد بدهد. تقاضای خود را به دستگاه متولی یعنی معاونت امور دام ارائه که متعاقب آن جلسه‌ای در حوزه آن معاونت در این خصوص برگزار شد و در این جلسه اتحادیه مرکزی دامداران ایران، انجمن گاوداران کشور و مرکز اصلاح نژاد براساس آنالیزها و بررسی‌های خود سه قیمت را اعلام کردند که این سه قیمت بسیار به هم نزدیک بود و بحثی راجع به آن نداشتیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در جلسه مذکور قیمت شیر خام براساس محاسبات و آنالیزهای انجام شده مبلغ ۳,۳۰۰ تومان مورد تائید حاضرین قرار گرفت و همین قیمت نیز به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد شد، افزود: متأسفانه بدون هیچگونه مشورتی با ما قیمت شیرخام ۲,۹۰۰ تومان تعیین شده و دلیل آن را نیز عدم توانایی مصرف کنندگان برای خرید لبنیات عنوان می‌کنند. سوال ما این است که تا چه زمانی تولیدکنندگان باید تحت فشار قرار بگیرند چرا دولت از جیب تولیدکننده به مصرف کننده یارانه می‌دهد؟

سلطانی ادامه داد: تفاوت قیمت یک لیتر شیر با چربی ۱.۵ درصد و سایر فرآورده‌های لبنی با شیرخام تقریباً ۳۵ درصد است چرا که کارخانجات عنوان می‌کنند هزینه سایر مواد اولیه از جمله بطری و … نیز گران شده است و الان نیز طرف ما کارخانجات نیستند بلکه از ستاد تنظیم بازار گله داریم که چرا نمایندگان دامداران را به جلسات خود دعوت نمی‌کنند تا نقطه نظرات بخش خصوصی را نیز بشنوند؟

وی با بیان اینکه ادامه این روند باعث ورشکستگی تولیدکنندگان و خروج آنان از چرخه تولید می‌شود، افزود: اگر این شرایط ادامه یابد مجدداً کشور واردکننده محصولات لبنی خواهد شد.

سلطانی تصریح کرد: ما در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعتراض شدید خود را به قیمت اعلام شده از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام کردیم و امیدوار هستیم که در این نرخ تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه قیمت شیرخام براساس نرخ مصوب نهاده‌های دامی اعلام شده است، توضیح داد: این در حالی است که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب به دست تولیدکننده می‌رسد و مابقی آن را تولیدکننده با نرخ آزاد تهیه می‌کند. در حال حاضر قیمت جو بالای ۲ هزار تومان، ذرت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا حدود ۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

سلطانی افزود: ۵۰ درصد خوراک دام کنسانتره و ۵۰ درصد آن مواد خشبی است که قیمت مواد خشبی نیز نسبت به خرداد سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
لاکیدووو
شیرین عسل1
taknan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
mihan2
فشذهشف2
پگاه-خامه
روغن غنچه
زرفروکتوز1
نازگل
haraz
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
kandoj
ارسال پیامک
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی مسرور
zar
حلبچی
ariantaem
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
تیتر20
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
tejarat talaie
ardineh
آیدین
آب معدنی واتا
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران