چهار شنبه 25 فروردين ماه 1400  -  Wednesday, April 14, 2021
pegaheco 1pemina
یادداشت
0
شنبه 20 دى ماه 1399 ساعت 19:0

فرهاد آگاهی

سازمان کدام حمایت؟

فرهاد آگاهی- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

تامین کالاهایی نظیر دارو، تجهیزات پزشکی، روغن، برنج، کود شیمیایی، نهاده‌های دامی، بذر، گوشت، شکر، حبوبات،کاغذ، لاستیک، لوازم یدکی، گوشی موبایل و سایر اقلامی که جزو کالاهای ضروری و موردنیاز دسته‌بندی می‌شوند، از مهم‌ترین موضوعات و دغدغه‌هایی است که کشور با آن مواجه است و بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها، دور خیزها و اختصاص بودجه‌ها بر تامین به موقع این‌گونه کالاها تمرکز دارد، چراکه علاوه بر سفره مردم و گذران روزانه زندگی، فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی، وابسته به تامین این اقلام است.

تراز تجاری کشورمان را که بررسی کنیم به وضوح می‌بینیم که بخش عمده‌ای از لیست کالاها، همین کالاهایی هستند که در بالا اشاره شد. این به معنای آن است که تنظیم بازار این کالاها سخت وابسته به تجارت خارجی است و بدون لحاظ خصوصیات و ویژگی‌های این بازار، نمی‌توان در تامین این اقلام به موفقیت دست یافت.  با توجه به وضعیت تراز تجاری کشورمان، ضرورت دارد که خیلی سریع و بدون فوت وقت، معاونت اقتصادی وزارت جهادکشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، ریل‌گذاری‌های خود را تغییر داده و براساس مختصات و شرایط موجود، برنامه‌ریزی کنند. ولی افسوس که تغییر و تحرک برای بسیاری از مدیران تبدیل به یک ضد ارزش شده است. آنها می‌خواهند دهه‌ها بر همان مسیر قبلی حرکت کنند و تغییری در خود و دستگاه تابعه خود ایجاد نکنند. درحال‌حاضر سیاست‌ها و رویکردهای سازمان حمایت به‌گونه‌ای است که نه تنها این سازمان را به محل اجماع آسیب‌ها به تولیدکننده و مصرف‌کننده تبدیل کرده، بلکه نوع نگاه آنها به تجار و بازرگانان به‌گونه‌ای است که انگار آنها غیرخودی و سرباز دشمن هستند.  
سازمان حمایت می‌خواهد از تولیدکننده و مصرف‌کننده حمایت کند، در صورتی که در بخش کالاهای اساسی و ضروری، تامین اقلام سخت وابسته به تجارت خارجی است و حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده ایرانی، تنها در شرایطی محقق می‌شود که تجار و بازرگانان بتوانند کالای موردنیاز کشور را تامین کنند. حتی اگر فرض کنید که سازمان حمایت به درستی توانسته از تولیدکننده و مصرف‌کننده، حمایت کند که صد البته نتوانسته، اما با این حال، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا در شرایط امروز که تجار همچون سربازان اقتصادی کشور برای تامین به موقع کالاها در خدمت مردم و صنایع تولیدی هستند، نباید از آنها هم دفاع و حمایت کنند؟

 انتظار آن است که اگر قصد حمایت از تجار و بازرگانان را ندارند، حداقل سنگ اندازی نکنند و اجازه دهند فعالان اقتصادی که در این شرایط سخت بین‌المللی اقدام به تامین کالاها با اعتبار و آبروی خود می‌کنند، به فعالیت خود ادامه دهند.
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah2
لاکیدووو
mihan
goncheh1
شیرین عسل1
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
shirinvatan
زرفروکتوز1
tabiat
nazgol
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
گروه صنعتی پارس استا
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
تک ماکارون
آیدین
تیتر20
زر ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
vioni
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی مسرور
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
حلبچی
tejarat talaie