سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
peminapegahچاپ و بسته بندی2
اخبار برگزیده
1
سه شنبه 9 شهريور ماه 1400 ساعت 11:17

وزیر جهاد کشاورزی:/

مشکلی برای تامین نهاده دامی تا آخر سال نداریم/ کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند

کشاورزی> وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم گفت: با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می ‎کنیم.

 سید جواد ساداتی نژاد در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت: در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و4/5 میلیون تولیدکننده فعال و حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می‌کنند.

او افزود: کمتر کشوری در جهان وجود دارد که چنین ظرفیت‌های طبیعی و اقلیمی در بخش کشاورزی داشته باشد و اگر مناسب و معقول از این نعمات استفاده نکنیم، جفا کرده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ظرفیت کم نظیر کشاورزی ما علاوه بر اینکه می‌تواند غذای مورد نیاز داخل کشور را تامین کند، قادر است برای کشورمان تولید قدرت کند.

ساداتی نژاد همچنین کشاورزان و دامداران را علاوه بر تامین کننده غذای مردم، تولیدکننده قدرت برای کشور معرفی و تصریح کرد: یکی از ابعاد اقتدار ملی کشورها، امروز اقتدار غذا تعریف می‌شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی اگر کشور‌های دیگر از لحاظ غذا به ما وابسته باشند، قطعا از نظر دیپلماسی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

او گفت: امروز غذا یک ابزار حکمرانی است و کشور‌هایی قدرتمند هستند که تولید غذا می‌کنند.

او در تشریح برنامه های وزارتخانه متبوعش برای برقراری آرامش بازار مرغ و تامین نیاز مصرف کنندگان تا پایان سال گفت: برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تجارب سال 98 نشان داد که ما از این نقطه ضربه پذیریم. امریکا در این سال فروش مرغ اجداد به ایران را تحریم کرد و همین امر نیز نشان دهنده اهمیت این بخش است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: در دراز مدت می‎توانیم بالای 50 درصد نهاده‎ ها را در داخل تولید کنیم. برنامه ما این است که تولید مرغ لاینِ آرین را احیا و مسائل ژنتیکی آن را حل کنیم.

او افزود: مشکلات سامانه بازارگاه تاحدودی برطرف شده و الان مشکلش تاخیر در رساندن نهاده به دامدار است که درحال رفع آن هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت‎ باسکول‎های دیجیتال و پرنده‎ شمار می‎توان فهمید که مرغِ کسی که نهاده گرفته به کشتارگاه رفته است. با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می‎کنیم.

ساداتی نژاد تصریح کرد: باید بر اساس تجارب گذشته تولید داخل را تقویت کنیم و البته به خودکفایی صد در صد نمی‌رسیم. بهترین شرایط این است که دست کم نیمی از نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم.

او ادامه داد: با وزارت صمت نیز در تلاشیم تا نابسمانی در توزیع نیز رفع شود و البته به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها تا حدی زمان می‌برد. از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا سامان به بازار باز گردد.

ساداتی نژاد معتقد است باید به سود بخشی کشاورزی توجه کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم. اغلب تولیدکنندگان به قیمت‌های دستوری اعتراض دارند و به هزینه‌های تولید اشاره می‌کنند.

او اضافه کرد: محاسبات نشان می‌داد که قیمت مرغ 17 هزار تومان است، اما در بازار قیمت 14 هزار تومانی تعیین شد که این تفاوت قیمت، نابسامانی به همراه دارد.

وزیر کشاورزی تاکید کرد: وقتی ارز دولتی داده می‌شود، توقع قیمت تعیین شده نیز منطقی است، اما باید هزینه‌های دیگر را نیز لحاظ کرد. حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده نیز هست.

به گفته ساداتی نژاد اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در بازار فعال هستند و برای حذف واسطه‌ها و دلال‌ها باید از آن‌ها استفاده کرد. باید یک اتحادیه سراسری باشد که به نمایندگی از آن صنف دیدگاه هایش را مطرح کند. استراتژی ما برای کنترل بازار استفاه از این تشکل است.

او ادامه داد: در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در اواخر دولت قانون تمرکز بازگردانده شد. تجربه خوبی در حوزه خودکفایی گندم داریم، اما در خشکسالی اخیر مجبوریم حجم بیشتری گندم وارد کنیم. برای تجاری شدن کشاورزی، باید مدیریت واحد شکل گیرد و تولید بر اساس قرارداد انجام شود.

منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
شیرین عسل1
پگاه-خامه
nazgol-98
taknan2
goncheh-98
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
لاکیدووو
mihan2
زرفروکتوز1
فشذهشف2
haraz1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
zar
رستوران حاج محسن1
آیدین
حلبچی
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ardineh
تیتر20
kandoj
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی ب آ
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
tejarat talaie
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی سحر همدان