سه شنبه 2 بهمن ماه 1397  -  Tuesday, January 22, 2019
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برگزیده
0
جمعه 6 بهمن ماه 1396 ساعت 13:10

مصرف زیاد این ماده غذایی باعث زوال عقل میشود

غذا و تغذیه> به گفته محققان، مصرف بیش از اندازه نمک علاوه به قلب، به مغز هم آسیب رسانده و خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهد.

به گزارش شفا آنلاین:نمک ماده‌ای ضروری برای تنظیم عملکردهای مهم بدن است. با این حال، در مطالعات قبلی، ارتباط مصرف بیش از اندازه نمک با افزایش فشارخون و افزایش خطر بیماری قلبی و سکته<Heart disease and stroke> تایید شده است. محققان در مطالعه بر روی موش‌ها مشاهده کردند رژیم غذایی حاوی میزان نمک بالا موجب کاهش جریان خون در زمان استراحت تا ۲۸ درصد در پوسته مغز و تا ۲۵ درصد در هیپوکامپ مغز می‌شود؛ این مناطق از مغز در یادگیری و حافظه دخیل هستند. اختلال ایجاد شده در جریان خون به مغز ناشی از کاهش تولید اکسیدنیتریک است؛ گازی که از طریق سلول‌های اندوتلیال ایجاد می‌شود.

کاستانتینو آیدکولا، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده ویل کورنل نیویورک، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرنمک، حتی زمانی که فشارخونشان افزایش نیافته بود، مبتلا به زوال عقل یا دمانس شدند.» وی در ادامه می‌افزاید: «این یافته عجیب است چراکه در انسان‌ها، تاثیر مخرب نمک بر قدرت شناختی به فشارخون بالا نسبت داده می‌شد.»

محققان دریافتند نتیجه مصرف بالا نمک موجب شد سلول‌های سفید خون موش‌ها، اینترلوکین ۱۷ بیشتری تولید کنند؛ اینترلوکین ۱۷ پروتئینی است که واکنش‌های ایمنی و التهابی بدن را تنظیم کرده و موجب کاهش اکسید نیتریک در سلول‌های اندوتلیال می‌شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افراد بزرگسال بایستی کمتر از ۵ گرم نمک (کمتر از یک قاشق چایخوری) در روز مصرف کنند. برای کودکان و نوزادان هم مصرف نمک باید بسیار کمتر از این میزان باشد.
سپید
HealthDay
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
روغن نازگل
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
شیرین عسل1
زر فروکتوز
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
رستوران حاج محسن1
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آب معدنی واتا
تک ماکارون
صنایع غذایی ب آ
فودیار
آرد سازی پوسان
vioni
گروه صنعتی نان سحر
جوان
صنایع غذایی سحر همدان
اقتصاد سبز
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
زر ماکارون
آیدین
www.addlikebutton.net