پنج شنبه 3 اسفند ماه 1396  -  Thursday, February 22, 2018
eco 1مه کامه
اخبار برگزیده
0
جمعه 6 بهمن ماه 1396 ساعت 13:10

مصرف زیاد این ماده غذایی باعث زوال عقل میشود

غذا و تغذیه> به گفته محققان، مصرف بیش از اندازه نمک علاوه به قلب، به مغز هم آسیب رسانده و خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهد.

به گزارش شفا آنلاین:نمک ماده‌ای ضروری برای تنظیم عملکردهای مهم بدن است. با این حال، در مطالعات قبلی، ارتباط مصرف بیش از اندازه نمک با افزایش فشارخون و افزایش خطر بیماری قلبی و سکته<Heart disease and stroke> تایید شده است. محققان در مطالعه بر روی موش‌ها مشاهده کردند رژیم غذایی حاوی میزان نمک بالا موجب کاهش جریان خون در زمان استراحت تا ۲۸ درصد در پوسته مغز و تا ۲۵ درصد در هیپوکامپ مغز می‌شود؛ این مناطق از مغز در یادگیری و حافظه دخیل هستند. اختلال ایجاد شده در جریان خون به مغز ناشی از کاهش تولید اکسیدنیتریک است؛ گازی که از طریق سلول‌های اندوتلیال ایجاد می‌شود.

کاستانتینو آیدکولا، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده ویل کورنل نیویورک، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرنمک، حتی زمانی که فشارخونشان افزایش نیافته بود، مبتلا به زوال عقل یا دمانس شدند.» وی در ادامه می‌افزاید: «این یافته عجیب است چراکه در انسان‌ها، تاثیر مخرب نمک بر قدرت شناختی به فشارخون بالا نسبت داده می‌شد.»

محققان دریافتند نتیجه مصرف بالا نمک موجب شد سلول‌های سفید خون موش‌ها، اینترلوکین ۱۷ بیشتری تولید کنند؛ اینترلوکین ۱۷ پروتئینی است که واکنش‌های ایمنی و التهابی بدن را تنظیم کرده و موجب کاهش اکسید نیتریک در سلول‌های اندوتلیال می‌شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افراد بزرگسال بایستی کمتر از ۵ گرم نمک (کمتر از یک قاشق چایخوری) در روز مصرف کنند. برای کودکان و نوزادان هم مصرف نمک باید بسیار کمتر از این میزان باشد.
سپید
HealthDay
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
farda2
تلگرام فودپرس
روغن نازگل
haraz1
zarforoktoz
shirinasal3
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آیدین
جوان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
BA
تیتر20
صنایع غذایی سحر همدان
آب معدنی واتا
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنعتی نان سحر
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
رستوران حاج محسن1
vioni
اقتصاد سبز
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
فودیار
www.addlikebutton.net