چهار شنبه 24 مرداد ماه 1397  -  Wednesday, August 15, 2018
eco 1نمایشگاه لبنیاتمارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برگزیده
0
جمعه 6 بهمن ماه 1396 ساعت 13:10

مصرف زیاد این ماده غذایی باعث زوال عقل میشود

غذا و تغذیه> به گفته محققان، مصرف بیش از اندازه نمک علاوه به قلب، به مغز هم آسیب رسانده و خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهد.

به گزارش شفا آنلاین:نمک ماده‌ای ضروری برای تنظیم عملکردهای مهم بدن است. با این حال، در مطالعات قبلی، ارتباط مصرف بیش از اندازه نمک با افزایش فشارخون و افزایش خطر بیماری قلبی و سکته<Heart disease and stroke> تایید شده است. محققان در مطالعه بر روی موش‌ها مشاهده کردند رژیم غذایی حاوی میزان نمک بالا موجب کاهش جریان خون در زمان استراحت تا ۲۸ درصد در پوسته مغز و تا ۲۵ درصد در هیپوکامپ مغز می‌شود؛ این مناطق از مغز در یادگیری و حافظه دخیل هستند. اختلال ایجاد شده در جریان خون به مغز ناشی از کاهش تولید اکسیدنیتریک است؛ گازی که از طریق سلول‌های اندوتلیال ایجاد می‌شود.

کاستانتینو آیدکولا، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده ویل کورنل نیویورک، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرنمک، حتی زمانی که فشارخونشان افزایش نیافته بود، مبتلا به زوال عقل یا دمانس شدند.» وی در ادامه می‌افزاید: «این یافته عجیب است چراکه در انسان‌ها، تاثیر مخرب نمک بر قدرت شناختی به فشارخون بالا نسبت داده می‌شد.»

محققان دریافتند نتیجه مصرف بالا نمک موجب شد سلول‌های سفید خون موش‌ها، اینترلوکین ۱۷ بیشتری تولید کنند؛ اینترلوکین ۱۷ پروتئینی است که واکنش‌های ایمنی و التهابی بدن را تنظیم کرده و موجب کاهش اکسید نیتریک در سلول‌های اندوتلیال می‌شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افراد بزرگسال بایستی کمتر از ۵ گرم نمک (کمتر از یک قاشق چایخوری) در روز مصرف کنند. برای کودکان و نوزادان هم مصرف نمک باید بسیار کمتر از این میزان باشد.
سپید
HealthDay
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
شیرین عسل1
زر فروکتوز
روغن نازگل
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
زر ماکارون
جوان
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
vioni
تیتر20
اقتصاد سبز
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی مسرور
ارسال پیامک
فودیار
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی دلوسه
تک ماکارون
آرد سازی پوسان
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
آیدین
صنایع غذایی ب آ
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
www.addlikebutton.net