سه شنبه 8 بهمن ماه 1398  -  Tuesday, January 28, 2020
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
جمعه 18 مرداد ماه 1398 ساعت 14:2

افزایش ۶۰ درصدی واردات کالاهای اساسی/ موجودی انبارها بالا است

مواد غذایی> رییسکل بانک مرکزی از افزایش ۶۰ درصدی واردات کالاهای اساسی و ضروری به کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

عبدالناصر همتی در بازدید از بندر امام خمینی و ارزیابی واردات کالاهای اساسی از طریق این بندر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تأمین کالاهای اساسی و ضروری مردم یکی از وظایف دستگاه‌های دولتی است و بانک مرکزی به‌عنوان تأمین‌کننده ارز این کالاها به شمار می‌رود به همین دلیل قصد داشتیم از نزدیک با حضور در بندر امام خمینی، وضعیت ورود کالاهای اساسی را مشاهده و بررسی کنیم.

وی افزود: خوشبختانه تلاش فراوانی صورت گرفته تا کالاهای اساسی مردم تأمین شود. نکته جالب و مهم این است که در بندر امام خمینی مشاهده کردیم این است که موجودی کالای اساسی شامل نهاده‌های دامی و ... بیش‌ازحد تصور است و نسبت به مدت مشابه سال قبل موجود کالاهایی که در انبارها وجود دارد، ۹۰ درصد بیشتر است.

همتی ادامه داد: میزان واردات خیلی افزایش‌یافته و نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر شده است. دلیل آن هم این است که بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد و صمت تلاش کرده‌اند که برای تأمین کالاهای اساسی و استراتژیک با قدرت بیشتری وارد عمل شویم.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: حالا آمده‌ایم ببینم علت کندی خروجی این کالاها از انبارهای بندر چیست؟ که اگر مشکلی وجود دارد از نزدیک مشاهده کنیم و با کمک بندر و گمرک و سایر مسئولان آنها را برطرف کنیم. قصد داریم به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم کالاها زودتر از کشتی‌ها تخلیه شود و هم سریع‌تر از انبارها، ترخیص و به مراکز هدف برسد.

همتی در خصوص تأمین ارز این کالا نیز بیان کرد: ارزی که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، ارزی است که از سوی بانک مرکزی به‌صورت مستقیم تأمین می‌شود و اصلاً این ارز را از صادرکنندگان دریافت نمی‌کنیم. «سامانه تعهد ارزی» را برای واردکنندگان راه‌اندازی کرده‌ایم و واردکنندگانی که تعهدات خود را انجام ندهند از این طریق شناسایی می‌شوند.

وی افزود: خوشبختانه ورود ارز توسط صادرکنندگان در چند ماه اخیر بسیار مطلوب شده است و شرایط بازار ارز هم نشان می‌دهد که شرایط بهبود یافته و ما توانسته‌ایم، ارزی که از صادرکنندگان دریافت می‌کنیم را به چرخه واردات کشور وارد کنیم و اکنون مشکلی از این بابت نداریم.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
sobhan
ghoncheh
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
شیرین عسل1
زرفروکتوز1
پگاه
haraz1
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی ب آ
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
صنایع غذایی سحر همدان
ارسال پیامک
تک ماکارون
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
vioni
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
تیتر20
صنایع غذایی دلوسه
رستوران حاج محسن1
آیدین
آرد سازی پوسان