شنبه 2 شهريور ماه 1398  -  Saturday, August 24, 2019
pegaheco 1
اخبار برگزیده
0
جمعه 18 مرداد ماه 1398 ساعت 14:2

افزایش ۶۰ درصدی واردات کالاهای اساسی/ موجودی انبارها بالا است

مواد غذایی> رییسکل بانک مرکزی از افزایش ۶۰ درصدی واردات کالاهای اساسی و ضروری به کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

عبدالناصر همتی در بازدید از بندر امام خمینی و ارزیابی واردات کالاهای اساسی از طریق این بندر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تأمین کالاهای اساسی و ضروری مردم یکی از وظایف دستگاه‌های دولتی است و بانک مرکزی به‌عنوان تأمین‌کننده ارز این کالاها به شمار می‌رود به همین دلیل قصد داشتیم از نزدیک با حضور در بندر امام خمینی، وضعیت ورود کالاهای اساسی را مشاهده و بررسی کنیم.

وی افزود: خوشبختانه تلاش فراوانی صورت گرفته تا کالاهای اساسی مردم تأمین شود. نکته جالب و مهم این است که در بندر امام خمینی مشاهده کردیم این است که موجودی کالای اساسی شامل نهاده‌های دامی و ... بیش‌ازحد تصور است و نسبت به مدت مشابه سال قبل موجود کالاهایی که در انبارها وجود دارد، ۹۰ درصد بیشتر است.

همتی ادامه داد: میزان واردات خیلی افزایش‌یافته و نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر شده است. دلیل آن هم این است که بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد و صمت تلاش کرده‌اند که برای تأمین کالاهای اساسی و استراتژیک با قدرت بیشتری وارد عمل شویم.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: حالا آمده‌ایم ببینم علت کندی خروجی این کالاها از انبارهای بندر چیست؟ که اگر مشکلی وجود دارد از نزدیک مشاهده کنیم و با کمک بندر و گمرک و سایر مسئولان آنها را برطرف کنیم. قصد داریم به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم کالاها زودتر از کشتی‌ها تخلیه شود و هم سریع‌تر از انبارها، ترخیص و به مراکز هدف برسد.

همتی در خصوص تأمین ارز این کالا نیز بیان کرد: ارزی که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، ارزی است که از سوی بانک مرکزی به‌صورت مستقیم تأمین می‌شود و اصلاً این ارز را از صادرکنندگان دریافت نمی‌کنیم. «سامانه تعهد ارزی» را برای واردکنندگان راه‌اندازی کرده‌ایم و واردکنندگانی که تعهدات خود را انجام ندهند از این طریق شناسایی می‌شوند.

وی افزود: خوشبختانه ورود ارز توسط صادرکنندگان در چند ماه اخیر بسیار مطلوب شده است و شرایط بازار ارز هم نشان می‌دهد که شرایط بهبود یافته و ما توانسته‌ایم، ارزی که از صادرکنندگان دریافت می‌کنیم را به چرخه واردات کشور وارد کنیم و اکنون مشکلی از این بابت نداریم.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
ghoncheh
زرفروکتوز1
haraz1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
پگاه
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
زر ماکارون
صنایع غذایی مسرور
تک ماکارون
ارسال پیامک
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی ب آ
vioni
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی نان سحر
آیدین
آب معدنی واتا
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
تیتر20