دو شنبه 23 فروردين ماه 1400  -  Monday, April 12, 2021
pegahچاپ و بسته بندی2eco 1
اخبار برگزیده
1
دو شنبه 20 مرداد ماه 1399 ساعت 12:45

ادامه واکنش‌ها به حذف ردیف خودکفایی/«گندم» خاوازی را به مجلس کشاند

کشاورزی> وزیر جهاد کشاورزی به دنبال مطرح شدن حذف ردیف اختصاصی طرح خودکفایی گندم ازسال ٩۴، باید با حضور در مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ دهد.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به دنبال مطرح شدن حذف ردیف اختصاصی طرح خودکفایی گندم از سال ٩٤، باید با حضور در مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ دهد.

سید محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس دیروز اعلام کرد: سوال از وزیر جهاد کشاورزی درباره دلیل حذف ردیف اختصاصی بودجه خودکفایی گندم از سال ۹۴ تاکنون و واردات گندم توسط برخی افراد خاص، در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم چندی قبل از سوی اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح شد.

مجری طرح گندم  از حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ٩۴ خبر داده و گفته بود: ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف شده و این پدیده در کشاورزی کشور طی ۴ دهه گذشته بی سابقه بوده که طرح خودکفایی گندم که مهمترین طرح زراعی کشور است فاقد ردیف اعتباری برای اجرای پروژه‌ها باشد. ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ حذف شده و در حال حاضر به رقم اندکی رسیده و این اعتبار ناچیز هم در پایان سال تخصیص یافته و ابلاغ می‌شود. در این میان باید یادآور شوم وجهی که بابت خرید گندم به کشاورزان پرداخت می‌شود در ازای خرید کالای باارزش گندم است که کشاورز تولید می‌کند و بهای آن پرداخت می‌شود از این بابت منتی بر سر کشاورز نیست.

وی تصریح کرده بود: سال ۸۲ (۱۷ سال قبل) طرح خودکفایی گندم حدود ۳۵ میلیارد تومان اعتبار داشت. در سال‌های اخیر نیز به ۴ تا ۵ میلیارد تومان رسید و از محل عنوان کلی طرح‌های خود اتکایی رقمی به این طرح مهم تولیدی که امنیت غذایی شدیداً به آن وابسته است اختصاص می‌یابد که در صورت مقایسه با ۱۷ سال قبل و لحاظ نرخ تورم سنواتی ۱۷ ساله با شرایط موجود برای توسعه تولید گندم ردیف اعتباری اجرایی طرح گندم حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

اخیراً نیز علی خضریان، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفته بود وزیر جهاد کشاورزی باید ضمن ارائه توضیح در خصوص علت این تصمیم، پاسخگوی رانت واردات برای افراد خاص نیز باشد.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص عنوان کردند که ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف نشده بلکه با موافقت وزیر جهاد کشاورزی وقت، ردیف‌های اعتباری طرح‌های مختلف در عنوان کلی‌تری تحت عنوان طرح‌های خوداتکایی تلفیق شده است. با این حال کارشناسان معتقدند که حذف ردیف اختصاصی و تلفیق آن با سایر ردیف‌ها عملاً به معنای حذف آن است.

بر اساس این گزارش، سال گذشته به دلیل مناسب نبودن نرخ خرید تضمینی گندم و نارضایتی کشاورزان از این مساله، خرید گندم کاهش یافت و دولت بعد از مدت‌ها برای تأمین ذخایر استراتژیک مجبور به واردات گندم شد و امسال نیز علی رغم اینکه کشاورزان از قیمت و وضعیت پرداخت‌ها رضایت نسبی دارند اما از کمبود کمباین برداشت و افزایش قیمت در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به شدت گله مند هستند.


منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
pegah2
mihan
goncheh1
شیرین عسل1
nazgol
لاکیدووو
shirinvatan
haraz1
tabiat
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
حلبچی
vioni
رستوران حاج محسن1
تیتر20
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
صنایع غذایی سحر همدان
گروه صنعتی پارس استا
آب معدنی واتا
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تک ماکارون
tejarat talaie
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
زر ماکارون
صنایع غذایی ب آ
ارسال پیامک
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران