چهار شنبه 25 مهر ماه 1397  -  Wednesday, October 17, 2018
eco 1مارکتی/ قفسه ها تو پر نگه دار/markkety
اخبار برتر
0
یک شنبه 7 آبان ماه 1396 ساعت 12:29

دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت و گو با «اقتصاد غذا» اعلام کرد:

بزرگترین بازار صادراتی لبنیات در خطر است/ عراقی ها عوارض واردات برخی محصولات لبنی ایرانی را افزایش دادند+سند

صنایع غذایی> اقتصاد غذا – عراقی ها عوارض واردات شیر و خامه از ایران را از 15 درصد به 40 درصد افزایش دادند.

رضا باکری دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی پاستوریزه ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، ضمن اعلام خبر فوق افزود: دولت عراق ماه گذشته نیز عوارض واردات ماست ایرانی به این کشور را به 25 درصد افزایش داده بود.

وی با بیان اینکه عراق بزرگترین بازار صادارتی محصولات ایرانی است گفت: حدود 80 درصد صادرات لبنیات ایران به مقصد عراق انجام می شود به طوری که درسال گذشته از حدود 450 هزار تن صادرات لبنیات 350 هزار تن آن به عراق صادر شده است.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری نیز 212 هزار تن انواع محصولات لبنی به ارزش 433 میلیون دلار صادر شده که عمده آن به کشور عراق بوده است.

باکری با اشاره به رکورد شکنی صادرات شیر خشک در شش ماهه نخست امسال گفت: در شش ماه نخست امسال 18 هزار تن شیرخشک صادر شده که 14 هزار تن آن به عراق ، 1550 تن به روسیه و حدود 2500تن به سایر کشور ها صادر شده است که این رقم در طول تاریخ صنایع لبنی بی سابقه است.

وی کشورهای عربستان سعودی، ترکیه و مصر را بزرگترین رقبای صادراتی ایران در عراق دانست و تصریح کرد: اگر روند کنونی ادامه یابد و دولتمردان برای رفع این مشکل  چاره ای نیندیشند بزرگترین بازار صادراتی لبنیات ایران به راحتی از دست می رود.

وی همچنین در خصوص پرداخت یارانه صادراتی لبنیات در سال 95 متذکر شد: دولت پس از گذشت هفت ماه از سال 96 ، از 150 میلیارد تومان یارانه صادرات لبنیات در سال95 تنها 44 میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است. 

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی همچنین در خصوص آینده بازار عراق تصریح کرد: با ادامه وضعیت کنونی تنها شرکتهایی در بازارعراق می توانند به کار خود ادامه دهند که تا کنون اقدام به راه اندازی کارخانه لبنیات کرده باشند و عملا بقیه شرکتها از این بازار کنار گذاشته می شوند.

به گفته باکری شرکت کاله به عنوان بزرگترین شرکت صادراتی لبنیات بیش از 50 درصد صادرت لبنیات را  به خود اختصاص داده و محصولات لبنی  کاله به بازارهای جهانی ازشرق آسیا تا اروپا و به ویژه آمریکا صادر می شود.

گفتنی است شرکت صنایع غذایی کاله تنها شرکت ایرانی است که توانسته محصولات لبنی ایرانی را به کشور آمریکا به صورت تجاری صادر کند.لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
زر فروکتوز
روغن نازگل
haraz1
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نظرسنجی
عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار مواد غذایی را چکونه ارزیابی می کنید؟
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
کشاورزی
آب معدنی واتا
vioni
گروه صنایع  غذایی نان آوران
تیتر20
آیدین
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
صنایع غذایی ب آ
ارسال پیامک
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنعتی پارس استا
فودیار
صنایع غذایی سحر همدان
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
تک ماکارون
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
اقتصاد سبز
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
رستوران حاج محسن1
جوان
www.addlikebutton.net