چهار شنبه 5 آبان ماه 1400  -  Wednesday, October 27, 2021
pegahچاپ و بسته بندی2pemina
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 4 شهريور ماه 1399 ساعت 14:33

تولید محصولات کشاورزی در ٦ سال اخیر ٢٨ میلیون تن افزایش یافت

کشاورزی> معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی از ٩٧ میلیون تن در سال ٩٢ به ١٢٥ میلیون تن در سال ٩٨ رسیده است.

کامبیز بازرگان در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت در حال برگزاری است، گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی از ٩٧ میلیون تن در سال ٩٢ به ١٢٥ میلیون تن در سال ٩٨ رسیده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، با اشاره به رشد شرکت‌های دانش بنیان در این بخش گفت: در سال ۹۲ معادل ۲۷۹ شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی فعال بودند که در سال ۹۸ تعداد این شرکت‌ها از ۸۰۰ عدد گذشته است.

وی همچنین در ادامه با اشاره به رشد تولید بذر گواهی شده بیان کرد: در سال ۹۲ تولید بذور گواهی شده ۳۳۰ هزار تن بوده و در سال ۹۸ این رقم به ۴۲۶ هزار تن رسیده؛ همچنین در سال ۹۲ بیش از ۲۵ هزار اصله نهال شناسنامه دار در کشور تولید شد که این رقم در پایان سال ۹۸، به ۷۳۰ هزار اصله نهال رسیده و گزارش داریم در حال حاضر نیز، رقم آن به حدود یک میلیون اصله نهال افزایش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کنترل کیفی کود طی سال‌های گذشته اضافه کرد: با ابلاغ وزیر وقت، ثبت و کنترل کیفیت کودهای شیمیایی در کشور آغاز شد و در حال حاضر ۱۲ هزار برند فرمول کودی برای دریافت گواهی ثبت معرفی شده است که ۱۰ هزار مورد گواهی ثبت دریافت کرده‌اند و دو هزار برند فرمول کودی نیز، نتوانستند این گواهی را اخذ کنند.

بازرگان با اشاره به افزایش ۴ برابری سرانه آموزش بهره برداران بخش کشاورزی گفت: در سال ۹۲ مدت آموزش هر بهره بردار ۳۲ دقیقه بوده؛ در حالی که در سال ۹۸ این رقم به ۱۲۶ دقیقه رسیده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین از افزایش ۴.۵ برابری تأسیس صندوق‌های حمایت از زنان روستایی و عشایری خبر داد و گفت: تعداد این صندوق‌ها در سال ۹۲ معادل ۷۰۰ عدد بوده و در سال ۹۸ به بیش از سه هزار مورد رسیده است.

ضرورت اصلاح الگوی مصرف در جامعه

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ۸ سال اخیر تولیدات کشاورزی با رشد ۳۰ درصدی همراه بوده است، گفت: در بحث غذا ما باید روی الگوی مصرف کار کنیم و اگر اضافه مصرفی در جامعه ترویج شود و خوردن محصولاتی مانند استیک را تلویزیون مرتب تبلیغ کند یا برنج‌ها دور ریز شود، بخش کشاورزی جوابگوی نیاز کشور نخواهد بود؛ بنابراین اصلاح الگوی مصرف امری ضروری است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه منابع کشور ما کشش تأمین غذاهای پرچرب و پرپروتئین را ندارد گفت: ما در حوزه روغن، وابستگی بسیار زیادی داریم؛ به طوری که در سال ۹۲ درصد خوداتکایی کشور در این زمینه ۱۲ درصد بوده و هم اکنون این رقم به ۱۶ درصد رسیده است؛ بنابراین همچنان بیش از ۸۰ درصد وابستگی در این زمینه داریم و با این شرایط روا نیست مصرف غذاهای پرچرب را در جامعه ترویج کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف روغن در دنیا ۱۲ کیلوگرم و در ایران ۱۹ کیلوگرم است، گفت: تبلیغ بیش از اندازه کالاهایی که آنها را در کشور کم داریم و مجبور به واردات هستیم ضد خوداتکایی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحث تهاجم فرهنگی در حوزه غذا گفت: در این نوع تقاضا یا بحث ترویج مصرف گرایی مطرح است یا اینکه غذایی در یک جامعه ترویج پیدا می‌کند که جزو فرهنگ آنجا نیست.

بازرگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دانش مهندسی ژنتیک یکی از پیشرفت‌های بشر است، گفت: با توجه به محدودیت‌های منابع آب و خاک، کشور ما باید از راه دانش برخی کمبودها را جبران کند؛ بنابراین باید در پژوهش بی حد و مرز کار و پیشرفت کنیم که به ویژه در حوزه مهندسی ژنتیک این مساله ضروری است.

وی تصریح کرد: تاکنون تولید محصول تراریخته در کشور صورت نگرفته؛ اما این معنای آن نیست که نباید چنین تولیداتی داشته باشیم و محققان و کارشناسان ما روی آن کار می‌کنند.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به واردات برخی محصولات تراریخته مانند ذرت و کنجاله سویا به کشور گفت: این کار تحت کنترل و نظارت انجام می‌شود.

بازرگان درباره مباحث مطرح شده درباره اینکه بخشی از محصولات تراریخته به شکل قاچاق وارد کشور می‌شوند، نیز گفت: طبیعتاً با توجه به اینکه بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، ما از آن اطلاع دقیق نداریم.

منبع:مهر
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
فشذهشف2
زرفروکتوز1
taknan2
nazgol-98
لاکیدووو
شیرین عسل1
mihan2
پگاه-خامه
goncheh-98
haraz1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی مسرور
آرد سازی پوسان
حلبچی
صنایع غذایی سحر همدان
kandoj
tejarat talaie
صنایع غذایی ب آ
گروه صنعتی نان سحر
رستوران حاج محسن1
تیتر20
ardineh
گروه صنعتی پارس استا
zar
آیدین
آب معدنی واتا
ارسال پیامک
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنایع  غذایی نان آوران
vioni
صنایع غذایی دلوسه
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران