دو شنبه 15 آذر ماه 1400  -  Monday, December 6, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2مهگل
اخبار برگزیده
0
سه شنبه 4 خرداد ماه 1400 ساعت 14:19

واردات گوشت قرمز با ارز دولتی صفر شد/ هرکیلوگرم شقه ۱۳۵ هزار تومان + جدول افت شدید واردات کالای اساسی

مواد غذایی> در حالی قیمت هرکیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در بازار به ۱۳۵ هزار تومان رسیده است که بر اساس آمار سامانه جامع تجارت میزان واردات گوشت گوسفندی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال جاری ۱۰۰ درصد و گوشت گوساله ۹۳ درصد کاهش یافته است.

 این روزها قیمت گوشت قرمز در بازار به قیمتی رسیده است که بخش زیادی از مردم قدرت خرید این محصول را ندارد. بر اساس مشاهدات میدانی هرکیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در بازار  116 هزار تومان تا 135 هزار تومان و گوشت گوساله (مخلوط بدون استخوان) به 118 تا 130 هزار تومان  رسیده و میزان واردات این محصولات در سال جاری در مقایسه با سال قبل به ترتیب 100 درصد و  93 درصد کاهش یافته است.

در سال 1399،  میزان واردات گوشت گوسفندی 2542 تن بوده که بر اساس آمار سامانه جامع تجارت میزان واردات (بر اساس تخصیص ارز 4200 تومانی) این محصول در سال جاری صفر بوده است و گوشت گوساله از 8237 تن به 681 تن رسیده  است.

 مسئولان دولتی همواره میزان کمبود تولید گوشت قرمز و نیاز به واردات این محصول را در سال 100 هزار تن عنوان می کنند اما در سال قبل با توجه افزایش جهشی قیمت گوشت قرمز و به طبع آن کاهش مصرف، میزان کمبود این محصول 50 هزار تن اعلام شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در سال گذشته نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز اعم از گوساله و گوسفندی را 900 هزار تن اعلام کرد و گفت: سالانه 850 هزار تن گوشت قرمز در داخل تولید می‌شود.

بنابر این گزارش در  جدول سامانه جامع تجارت اشاره به میزان واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی نشده است اما شواهد امر در بازار مصرف نشان می دهد کاهش چشمگیر در این بخش نیز است زیرا واردات آن  توجیه اقتصادی کمی برای وارد کننده دارد و مردم قدرت خرید محصولات وارد شده با این نرخ ارز را ندارند.

بنابر این گزارش میزان واردات دام سنگین نیز در سال جاری صرف بوده و دام سبک نیز 25 درصد کاهش یافته است.
منبع:تسنیم
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
haraz
شیرین عسل1
فشذهشف2
پگاه-خامه
نازگل
زرفروکتوز1
mihan2
روغن غنچه
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
taknan2
لاکیدووو
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
gulfood
صنایع غذایی سحر همدان
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
ariantaem
tejarat talaie
kandoj
حلبچی
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
آیدین
zar
ارسال پیامک
آب معدنی واتا
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
ardineh
آرد سازی پوسان
تیتر20