سه شنبه 27 مهر ماه 1400  -  Tuesday, October 19, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2pegah
اخبار برگزیده
0
دو شنبه 31 خرداد ماه 1400 ساعت 19:16

دامداران خواهان ابطال تصمیم کارگروه تنظیم بازار درباره آزادسازی قیمت سبوس شدند

کشاورزی> دامداران با ارسال نامه ای سرگشاده به وزیر جهاد کشاورزی خواهان ابطال تصمیم کارگروه تنظیم بازار درباره آزاد سازی قیمت سبوس شدند در این نامه اشاره شده در سالی که با خشکسالی و کمبود موجه هستیم به جای حمایت قیمت سبوس گندم آزاد شد.

دامداران با ارسال نامه ای سرگشاده به وزیرکشاورزی خواهان ابطال  تصمیم کارگروه تنظیم بازار درباره آزاد سازی قیمت سبوس شدند؛ در این نامه اشاره شده، در سالی که با خشکسالی و کمبود موجه هستیم به جای حمایت از فعالان این بخش قیمت سبوس گندم آزاد شد. مشروح این نامه در ذلیل مطلب آمده است.

مقام عالی محترم وزارت جهاد کشاورزی

جناب آقای دکتر خاوازی

باسلام

احتراماً به استحضار می رساند مشکلات صنعت دامپروری بر همه عیان می باشد که بعضاً بخاطر تحریم های ظالمانه و عوامل قهری مانند خشکسالی می باشد ولی عمده مشکلات دامپروری کشور بیشتر دلایل مدیریتی داشته و می توان با تدبیر و مدیریت صحیح مشکلات را کاهش یا کلاً حل نمود. از طرف دیگر مشکلات زیادی در رابطه با عدم هماهنگی وزارت صمت با وزارت جهاد کشاورزی می باشد که ما بخاطر حق مسلم خود که عدم زیاندهی می باشد دست به دامان ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان می باشیم و عمدتاً هیچ کدام از رأی آنها به نفع دامدار نمی باشد و شاهد این ماجرا قیمت شیرخام و گوشت و ... می باشد.

از این مشکلات که بگذریم، گلایه صنعت دامپروری از حضرتعالی و معاونتهای محترم زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی می باشد زیرا مادامیکه متولی تولید که وزارت جهاد کشاورزی است به دلیل عدم هماهنگی لازم بین معاونتها  نتواند از کشاورز و دامدار حمایت کند خسارات وارده خیلی بیشتر از خسارت سایر ارگانها و نهادها خواهد بود.

این اتحادیه بنا به وظایف ذاتی و صنفی خود مکاتبه ای با حضرتعالی جهت ارائه پیشنهاد برای خروج از بحران خشکسالی را به شماره 105/25150 مورخ 04/02/1400 داده بود و پیشنهاد سایر تشکلها از طریق معاونت محترم امور تولیدات دامی به معاونت محترم برنامه ریزی در تاریخ 22/02/1400  ارائه گردیده و همه تشکلهای ملی آمادگی خود را جهت همکاری اعلام نموده اند ولی تاکنون باتوجه به شرایط حساس که از دست دادن هر روز خسارات جبران ناپذیری به صنعت وارد می کند، اقدام چندانی انجام نشده است و حتی جواب نامه اتحادیه نیز داده نشد و با این روش اگر هم کاری انجام شود ،  نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد شد.

همچنین بنا به شرایط ذکر شده براساس خشکسالی و لزوم حمایت از دامداران خصوصاً دامداران روستایی و عشایری، نه تنها حمایتی انجام نشد بلکه براساس مصوبه جلسه 138 کارگروه تنظیم بازار مورخ 27/02/1400 موضوع بند 13 افزایش قیمت سبوس گندم به نوعی قانونی شد. توضیح اینکه :

اولاً : درشرایط فعلی به دلیل عدم رصد و کنترل بازار، سبوس خارج از سامانه تا مبلغ 4500 تومان به فروش می رسد.

ثانیاً : انتظار می رفت دولت محترم و وزارت جهاد کشاورزی در شرایط دشوار موجود بخاطر خشکسالی وکمبود نهاده و علوفه ، تمهیدات لازم جهت در اختیار دادن سبوس گندم یارانه ای به دامداران خصوصاً دامداران روستایی و عشایری گره ای از مشکلات باز کنند نه اینکه آخرین رمق دامدار را بگیرند چون باتوجه به نقش مهم سبوس گندم در جیره دامهای روستایی و عشایری ، هرگونه افزایش قیمت موجب خسارت شدید به دامداران و نهایتاً افزایش قیمت تمام شده محصولات دامی می شود و نارضایتی دامداران و مصرف کنندگان را در بر خواهد داشت .

ثالثاً : مشکل اصلی این است که طبق متن، این مصوبه براساس موافقت کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و موافقت وزیر محترم جهاد کشاورزی و ... مصوب شده است و این موضوع دردناکتر سایر مشکلات دیگرمی باشد. شاید قدرت چانه زنی و حمایت سایر وزارتخانه ها برای زیرمجموعه خود بسیار قویتر و بیشتر می باشد.

 لذا خواهشمند است  جهت جلوگیری از زیان بیشتر دامداران ،دستور اجرایی شدن پیشنهادات کاهش اثرات بحران خشکسالی و همچنین پیگیری ابطال تصمیم کارگروه تنظیم بازار درخصوص مجوز دونرخی شدن سبوس گندم و کنترل بازار توسط دستگاههای مربوطه را مبذول فرمایید.منبع:تسنیم


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
nazgol-98
فشذهشف2
زرفروکتوز1
پگاه-خامه
haraz1
taknan2
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
goncheh-98
لاکیدووو
شیرین عسل1
mihan2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
صنایع غذایی دلوسه
تیتر20
حلبچی
صنایع غذایی مسرور
kandoj
tejarat talaie
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
گروه صنعتی پارس استا
آرد سازی پوسان
vioni
گروه صنعتی نان سحر
گروه صنایع  غذایی نان آوران
zar
رستوران حاج محسن1
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
صنایع غذایی ب آ
آب معدنی واتا
ardineh
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران