دو شنبه 23 تير ماه 1399  -  Monday, July 13, 2020
eco 1pegah
اخبار برگزیده
1
جمعه 7 خرداد ماه 1395 ساعت 15:50

دبیر انجمن روغنکشی اعلام کرد/

روغن‌کشی‌های پررونق خیابانی و مغازه‌ای مجوز ندارند

صنایع غذایی> در شرایطی که سازمان غذا و دارو روغن کشی‌های خیابانی و مغازه‌ای را غیرقانونی دانسته و معتقد است که به دلیل عدم توانایی کنترل درصد ناخالصی، احتمال وجود سموم در فراورده‌های روغنی مغازه‌ها وجود دارد، دبیر انجمن روغن کشی اعلام کرد: تنها 28 کارخانه روغن کشی در کشور وجود دارد و هیچ کدام از روغن‌کشی های خیابانی و مغازه ای مجوزی از صنعت دریافت نکرده‌اند.

چند صباحی است که روغن‌کشی از دانه‌های و محصولات روغنی از کنجد، سویا، زیتون، نارگیل و... در سطح شهر رونق گرفته و با تبلیغات وسیع مردم را به سمت خود می کشانند تا به اصطلاح روغن‌کشی در حضور مشتری را به عنوان سالم‌ترین نوع روغن در جامعه تبلیغ کنند اما هومن محمد رئوفی - رئیس اداره غذایی و آشامیدنی با منشأ دامی و دریایی سازمان غذا و دارو - با غیرقانونی دانستن روغن‌کشی در مغازه‌ها اعلام کرد: به دلیل عدم توانایی کنترل درصد ناخالصی، احتمال وجود سموم در فراورده‌های روغنی مغازه‌ها وجود دارد.

وی تاکید کرد: واحدهای این‌چنینی برای تولید روغن مجوز ندارند و طبیعی است که توانایی کنترل درصد ناخالصی دانه‌های مورد استفاده را هم ندارند؛ چراکه این موضوع احتمال وجود سموم را در این فراورده افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر اکبر سبقتی عضو هیات مدیره و دبیر انجمن روغن‌کشی در این باره گفت: در اساسنامه انجمن روغن کشی آمده است که کارخانه‌هایی که با دستگاه استرکشن اقدام به روغن‌کشی می کنند می‌توانند از سوی این انجمن مجوز بگیرند و بر این اساس تنها 28 کارخانه در کشور مجوز دارند.

وی افزود: کارخانه‌های روغن‌کشی محصولاتی مانند سویا، کلزا، آفتابگردان، کنجد و... را روغن‌کشی می کنند اما مغازه‌هایی که امروزه اقدام به روغن‌کشی در حضور مشتری می‌کنند هیچ مجوزی نداشته و ارتباطی به صنعت ندارند چرا که شیوه کار آن‌ها با کارخانه‌های روغن‌کشی متفاوت است و از دستگاه‌هایی که تحت فشار کنجاله را از روغن جدا می‌کند، استفاده می‌کنند.

وی افزود: این مغازه ها باید تشکیلاتی برای خود دست و پا کنند و تحت نظارت دستگاه‌هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و سازمان‌هایی مانند سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد فعالیت کنند.

منبع:ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
sobhan
زرفروکتوز1
شیرین عسل1
pegah3
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
haraz1
goncheh1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
آب معدنی واتا
صنایع غذایی دلوسه
گروه صنعتی پارس استا
گروه صنعتی نان سحر
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
زر ماکارون
آرد سازی پوسان
گروه صنایع  غذایی نان آوران
رستوران حاج محسن1
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
آیدین
صنایع غذایی ب آ
vioni
تک ماکارون
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
ارسال پیامک
تیتر20