سه شنبه 24 فروردين ماه 1400  -  Tuesday, April 13, 2021
peminaچاپ و بسته بندی2eco 1
اخبار برتر
1
چهار شنبه 13 اسفند ماه 1399 ساعت 11:36

یک مدیر دولتی: ایران می‌تواند هاب غلات منطقه باشد/ مرتضی سلطانی یک دهه پیش: ایران باید هاب غلات در منطقه و پل پیروزی اقتصادی باشد

کشاورزی> معاون برنامه‌ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره اشتغال مستقیم دو میلیون نفر در زنجیره‌ی گندم، آرد و نان کشور گفت: ایران به لحاظ ظرفیت‌های بالای ایجاد شده در این زنجیره می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب به هاب غلات منطقه غرب آسیا تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، قدرت حیدری اظهار کرد : ایران حداقل در منطقه غرب آسیا بدون شک مقام اول در زنجیره گندم، آرد و نان خصوصاً در زیرساخت‌ها به شمار می‌آید،  اما متأسفانه کمتر به این مسأله توجه می‌شود.

حیدری افزود: حدود دو میلیون نفر به‌صورت مستقیم در زنجیره گندم، آرد و نان مشغول فعالیت هستند و 25 میلیون تن ظرفیت آسیابانی در کشور وجود دارد که بیش از 50 درصد از صنعت آرد ایران از بالاترین تکنولوژی روز دنیا نیز برخوردار است. همچنین در صنعت سیلو نیز امروز حدود 22 میلیون تن ظرفیت نگهداری استاندارد در کشور ایجاد شده است.

وی در ادامه به پتانسیل ها و ظرفیت‌های صنعت آرد و نان در کشور اشاره کرد و افزود: حدود دو میلیون نفر به صورت مستقیم در  زنجیره گندم، آرد و نان اشتغال می‌کنند. 25 میلیون تن ظرفیت آسیابانی در کشور حاکم شده که بیش از 50 درصد از صنعت آرد ایران از بالاترین تکنولوژی روز دنیا نیز برخوردار است. همچنین در صنعت سیلو نیز امروز حدود 22 میلیون تن ظرفیت نگهداری استاندارد در کشور ایجاد گردیده است.
این اظهارات در حالی از زبان معاون برنامه‌ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان یک مدیر دولتی بیان می شود که یک دهه پیش مرتضی سلطانی بنیانگذار گروه صنعتی زر در سخنرانی های خود با اشاره به وضعیت تولید غلات در آسیای میانه و ضرورت استفاده از پتانسیل های ایران در زمینه حمل و نقل و فرآوری غلات گفته بود: ایران می تواند به جای پل پیروزی در جنگ، پل پیروزی اقتصادی شود زیرا می تواند غلات آسیا میانه را به صورت مستقیم و یا فرآوری شده به آبهای گرم آزاد برساند.

این کارآفرین سرشناس ایرانی با بیان اینکه ایران باید هاب غلات در منطقه شود گفته بود: قزاقستان به تنهایی 5 میلیون تن گندم مازاد برای صادرات دارد و ایران می تواند این گندم را وارد کرده و به صورت آرد، ماکارونی و سایر محصولات فرآوری شده صادر کند.

همچنین در  آذرماه سال 1395 در نشست حسن روحانی رییس‌جمهور با فعالان اقتصادی استان البرز، مرتضی سلطانی بنیانگذار گروه صنعتی و پژوهشی  ضمن اشاره به غفلت از توسعه صنایع تبدیلی در اقتصاد کشور گفت: آنچه امروز اقتصاد کشور ما به آن نیاز دارد بهره‌برداری از مزیت‌های سرزمینی و توسعه صنایع تبدیلی است؛ صنایعی که می‌توانند با تولید محصولات با ارزش افزوده بالا ضمن جلوگیری از خروج ارز، ارزآوری قابل توجهی برای کشور به همراه داشته باشند.مرتضی سلطانی ایجاد اشتغال پایدار و مویرگی و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری را منوط به حمایت از صنایع کوچک و متوسط خواند و تشریح کرد: مگاپروژه‌ها مولد صنایع کوچک و متوسط هستند و می‌توانند خوراک اولیه این صنایع را تامین کنند‌ و چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت درآورند.

وی با اشاره به توان و ظرفیت کشور در تولید فرآورده های غلات تصریح کرد: صنعت تولیدات پالایشگاهی غلات با به کارگیری دانش روز و بهره مندی از خطوط تولید مطابق با تکنولوژی روز دنیا به عنوان صنعتی «های تک» امروز با آغاز به کار پالایشگاه غلات زر در کشور متولد شده است و با توجه به قدرت ارزآوری این صنعت و حتی برابری آن با صنعت نفت، بی شک در آینده شاهد راه اندازی پالایشگاه های غلات در سرزمینمان خواهیم بود؛ و ایران به کانون فرآوری عمیق غلات تبدیل خواهد شد. (منبع)


لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
عملکرد کانون انجمنهای صنایع غذایی را در دفاع از صنعت غذا چگونه ارزیابی می کنید؟
لاکیدووو
shirinvatan
mihan
tabiat
pegah2
haraz1
شیرین عسل1
goncheh1
nazgol
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
زرفروکتوز1
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
packagingart
ارسال پیامک
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
گروه صنایع  غذایی نان آوران
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی ب آ
آرد سازی پوسان
صنایع غذایی دلوسه
زر ماکارون
تیتر20
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
vioni
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
حلبچی
tejarat talaie
رستوران حاج محسن1
گروه صنعتی نان سحر
آب معدنی واتا
تک ماکارون