شنبه 13 آذر ماه 1400  -  Saturday, December 4, 2021
چاپ و بسته بندی2مهگلpemina
اخبار برگزیده
0
یک شنبه 13 اسفند ماه 1396 ساعت 14:22

پیش بینی کاهش تولید گندم در جهان

مواد غذایی> نهاد غذایی سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرد تولید گندم جهان در فصل زراعی 2019-2018 برای دومین سال متوالی کاهش پیدا خواهد کرد اما با وجود این کاهش، ذخایر جهانی در رکورد بالایی قرار دارد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین پیش‌بینی خود برای فصل زراعی 2019-2018 میزان تولید گندم را 744 میلیون تن برآورد کرد که دومین کاهش سالانه متوالی در مقایسه با 757.6 میلیون تن در سال 2018-2017 و 761.3 میلیون تن در فصل پیش از آن را نشان می‌دهد.
عمده کاهش پیش بینی شده برای فصل زراعی 2019-2018 مربوط به پیش بینی کاهش تولید در اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه است که منعکس‌کننده کاهش پیش بینی شده در محصول روسیه نسبت به اوج سال 2017 است که این کشور برداشت بالایی داشت. اما انتظار می‌رود بهبود تولید استرالیا از افت بیشتر تولید در سطح جهانی جلوگیری کند.

افزایش ذخایر گندم
با این‌همه فائو خاطر نشان کرد که برداشت فصل زراعی 2019-2018 با پیش بینی شورای بین‌المللی غلات از تولید گندم به میزان 744 میلیون تن همخوانی دارد و نشان می دهد میزان تولید بالاتر از حد متوسط خواهد بود. بعلاوه این کاهش در شرایطی روی خواهد داد که ذخایر جهانی بالاتری وجود دارد و انتظار می‌رود ذخایر گندم جهان با وجود برداشت کمتر، بالاتر از سال 2018-2017 باشد و میزان ذخایر 21.7 میلیون تن رشد کرده و به رکورد 269.8 میلیون تن برسد.
این پیش بینی 12.8 میلیون تن بالاتر از پیش بینی ماه گذشته است. بازبینی این آمار منعکس کننده برآورد بالاتر برای تولید و ذخایری که از سال گذشته مانده اند و همچنین آمار کمتر برای مصرف است. در مقابل، برآورد تقاضا در سال 2018-2017 برای غلات دانه درشت به میزان 8.5 میلیون تن افزایش یافت که منعکس کننده رشد سریع‌تر استفاده از ذرت برای خوراک دام در کشورهای آسیایی است.

فعالیت تجاری پویا
این گزارش در حالی منتشر شده که فائو پیش بینی خود برای مجموع ذخایر غلات جهان شامل برنج در پایان فصل جاری را به میزان 12.8 میلیون تن بالا برده و به 738.6 میلیون تن رساند که منعکس کننده برآورد بالاتر از میزان ذخایر گندم است. با این‌همه فائو اعلام کرد قیمت غلات در فوریه به میزان 2.5 درصد رشد کرد و به بالاترین میزان در هفت ماهه گذشته رسید که به دلیل فعالیت تجاری ضعیف و نگرانی‌ها نسبت به تاثیر منفی شرایط جوی نامساعد بر مناطق پرورش دهنده محصول گندم زمستانی آمریکا و ذرت آرژانتین بوده است.
قیمت‌های لبنیات با 6.2 درصد افزایش، رشد سریع‌تری را در فوریه تجربه کرد که به دلیل تقاضای قوی برای واردات در بحبوحه تولید کمتر شیر در نیوزلند - بزرگترین کشور صادرکننده شیر- بود.

کاهش قیمت شکر و روغن گیاهی
با این‌همه رشد قیمت مواد خوراکی با کاهش 1.1 درصدی قیمت روغن‌های گیاهی و شکر محدود شد. ارزش روغن‌های گیاهی در فوریه 3.1 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان در 19 ماه اخیر رسید که به دلیل چشم‌انداز مازاد تولید جهانی روبه‌ رشد در فصل جاری بود. قیمت شکر نیز 3.4 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان در دو سال گذشته رسید که تحت تاثیر ادامه رشد تولید کشورهایی مانند تایلند و هند بود.
فائو همچنین تاکید کرد که انتظار می‌رود تولید شکر اتحادیه اروپا به دلیل حذف سهمیه تولید در سال گذشته و بازدهی بالاتر افزایش پیدا کند.

ایسنا
لطفا ایمیل واقعی خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار نظرتان موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.
نظرسنجی
چه زمانی برای حذف ارز 4200 تومانی مناسب است؟
شیرین عسل1
روغن اویلا/ صنعت غذایی کوروش
نازگل
taknan2
لاکیدووو
haraz
زرفروکتوز1
روغن غنچه
پگاه-خامه
mihan2
فشذهشف2
اشتراک فودپرس
جهت دریافت آخرین اخبار
اطلاعات خود را وارد فرمایید
لغو عضویت
gulfood
packagingart
گروه صنعتی نان سحر
تیتر20
حلبچی
آب معدنی واتا
ariantaem
kandoj
صنایع غذایی ب آ
ardineh
صنایع غذایی سحر همدان
آیدین
انجمن آبها معدنی  و آشامیدنی ایران
zar
گروه صنایع  غذایی نان آوران
ارسال پیامک
آرد سازی پوسان
انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران
رستوران حاج محسن1
tejarat talaie
گروه صنعتی پارس استا
صنایع غذایی مسرور
صنایع غذایی دلوسه